logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#1 Wysłane : 13 czerwca 2019 12:11:42
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 221

Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
Miasto Katowice zaprasza do zapoznania się z zamierzeniem inwestycyjnym w ramach zadania pn.: „Budowa układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego - etap I: połączenie drogowe ul. Armii Krajowej z ul. Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym


Cel przedsięwzięcia:
Miasto w ramach usprawnienia powiązań komunikacyjnych w Katowicach zakłada rozbudowę podstawowego układu drogowego w dzielnicach południowych. Budowa dróg stanowić będzie skomunikowanie obszaru w rejonie ulic: Kalinowej, Wilczewskiego, Wroniej, Armii Krajowej. Celem przedsięwzięcia jest poprawa funkcjonowania układu drogowego oraz umożliwienie swobodnej komunikacji pieszej na odcinku od ul. Wilczewskiego do istniejącej infrastruktury w rejonie ul. Armii Krajowej.

Teren zainwestowania objęty jest przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta Katowice, w obszarze fragmentów terenów górniczych Murcki I i Giszowiec I - KWK „Murcki – Staszic” (Uchwała nr X/151/11 Rady Miasta Katowice z dnia 30.05.2011 r.). Ponadto teren przewidziany pod inwestycję częściowo objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic Miasta Katowice (Uchwała nr XXXVI/737/05 Rady Miasta Katowice z dnia 31.01.2005 r.).

Lokalizacja:
Katowice, dzielnica Piotrowice – Ochojec, Kostuchna
Lokalizację planowanej inwestycji przedstawia załączony plan sytuacyjny.

Planowany zakres inwestycji obejmuje:
W zakresie omawianej inwestycji zakłada się m. in.:
 • dla etapu I obejmującego połączenie drogowe od ul. Armii Krajowej (na wysokości ronda Rostworowskiego w kierunku zachodnim) do ul. Wilczewskiego/Kalinowej wraz z ciągiem pieszym w kierunku ul. Wilczewskiego przewiduje się:
  - poprowadzenie drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą klasy dojazdowej D składającej się z jezdni, jednostronnego chodnika, ścieżki rowerowej/ciągu pieszo – rowerowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury drogowej,
  - budowę ciągu pieszego w kierunku ul. Wilczewskiego,
 • dla etapu II obejmującego połączenie drogowe od ul. Kalinowej/Wilczewskiego w kierunku południowym do skrzyżowania z ul. Czeremchową przewiduje się:
  - poprowadzenie drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą klasy dojazdowej D składającej się z jezdni, jednostronnego chodnika lub drogi bez wydzielonego ciągu pieszego (z założeniem poprowadzenia ruchu rowerowego na zasadach ogólnych),
 • dla etapu III obejmującego połączenie drogowe od ul. Wilczewskiego/Wroniej (na wysokości budynku nr 50 przy ul. Wilczewskiego) do ul. Kalinowej przewiduje się:
  - poprowadzenie drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą klasy dojazdowej D składającej się z jezdni, jednostronnego chodnika lub drogi bez wydzielonego ciągu pieszego (z założeniem poprowadzenia ruchu rowerowego na zasadach ogólnych)

  Przewidywany termin realizacji zadań:
  2019 r. – opracowanie dokumentacji projektowej dla całego zakresu przedsięwzięcia
  2020 r. – roboty budowlane dla I etapu inwestycji

  Prowadzenie zadania zakłada się w oparciu o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2018 poz. 1474 - tekst jednolity z późn. zm.) oraz decyzji o pozwoleniu na budowę zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U z 2018 poz. 1202 z późn. zm.) dla wymaganego zakresu robót.

  Na Państwa pytania i uwagi czekamy do dnia 27 czerwca 2019 r.
  Załączniki:
  Plan sytuacyjny z zakresem inwestycji.pdf 7,793 KB, pobrane 329 czas (s).
 • Offline JBryla  
  #2 Wysłane : 20 czerwca 2019 22:00:52
  JBryla

  Ranga: Senior Boarder

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2015-04-13
  Posty: 64
  Polska
  Lokalizacja: Piotrowice

  Dziękuję: 2 razy
  Podziękowano: 12 raz (y) w 10 postu (ów)
  Szanowni Państwo,

  W odpowiedzi na Państwa zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych chciałbym przedstawić następujące uwagi:
  1) W mojej opinii celowe jest stworzenie łącznika drogowego ulicy Armii Krajowej z ulicą Kalinową śladem przez Państwa zaproponowanym oraz łącznika pieszo-rowerowego ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego. Jeżeli zaś chodzi o łącznik drogowy ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego to chciałbym podkreślić, że Państwa propozycja jest nie do zaakceptowania. Po pierwsze, nowa ulica będzie przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinny, których projekt nie przewidywał sąsiedztwa ruchliwej ulicy. A zatem wszelkie ogródki itd. będą wystawione na negatywne oddziaływanie uczestników ruchu drogowego. Po drugie, usunięte zostaną jedyne tereny zielone w okolicy, które co prawda są zaniedbane, ale wykorzystywane przez okolicznych mieszkańców do spacerów, wyprowadzania psów czy też zimowych zjazdów na sankach. Po trzecie, w związku z gęstością zabudowy obawiam się zwiększonej uciążliwości akustycznej.
  2) Jeżeli sprawa ww. łącznika jest już przesądzona (a mam nadzieję, że nie) to postuluję o:
  - stworzenie ronda na skrzyżowaniu ulicy Wilczewskiego z nowo projektowaną ulicą. Ten rodzaj skrzyżowania przyczyni się do uspokojenia ruchu w okolicy przy jednoczesnym zwiększeniu jego płynności,
  - stworzenie szykan drogowych,
  - zaprojektowanie przystanku autobusowego "Piotrowice Kalinowa", który mógłby być obsługiwany przez linię autobusową (tabor M lub A) relacji P&R Podlesie - P&R Kostuchna zapewniającą dowóz pasażerów do linii tramwajowych lub kolejowych z tzw. piotrowickich kątów i części dzielnicy Podlesie,
  - zaprojektowanie zieleni wzdłuż nowych ulic,
  - zaprojektowanie systemu monitoringu,
  - urządzenie skweru w miejscu dzisiejszych terenów zielonych (jeśli zostanie na to miejsce),
  - zaprojektowanie ścieżki rowerowej wg. standardów GZM,
  - zaprojektowanie oświetlenia LED,
  - objęcie nowych ulic strefą ograniczenia prędkości do 30 km/h.

  Podsumowując, łącznik drogowy z ulicą Kalinową oraz pieszy z ulicą Wilczewskiego jest potrzebny i należy skierować go do realizacji, natomiast łącznik drogowy z ulicą Wilczewskiego w proponowanym kształcie nie powinien być realizowany.
  thanks 2 użytkowników podziękowało JBryla za ten post
  micher na 2019-06-26, mareg na 2019-07-03
  Offline micher  
  #3 Wysłane : 26 czerwca 2019 00:41:15
  micher

  Ranga: Senior Boarder

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2016-02-27
  Posty: 49
  Polska
  Lokalizacja: Katowice

  Dziękuję: 22 razy
  Podziękowano: 12 raz (y) w 9 postu (ów)
  Czy droga będzie miała wytaczające parametry (chodzi o fragment stanowiący I i III etap) by w przyszłości możliwe było poprowadzenie nią linii autobusowych ew. mikrobusowych do planowego centrum przesiadkowego Kostuchna położonego na końcu planowanej nowej linii tramwajowej? Jeśli nie, warto by było to rozważyć i ewentualnie pomyśleć gdzie mógłby być zlokalizowany przystanek (nie musi być zatoka).

  Np. linia 937 mogłaby biec do CP Kostuchna, dzięki oszczędnościom na takim skróceniu linii można by było zwiększyć jej częstotliwość. W każdym razie droga o takich parametrach zapewni większość elastyczność sieci autobusowej.
  Offline Ewelina  
  #4 Wysłane : 26 czerwca 2019 13:54:52
  Ewelina

  Ranga: Newbie

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2019-06-26
  Posty: 1

  Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
  Szanowni czytelnicy tego forum.
  Można sobie dyskutować o zagospodarowaniu tego terenu, ale czy pomysłodawca tego projektu wziął pod uwagę fakt, że ta gruba czerwona linia przechodzi częściowo przez teren prywatny? Zgłosiłam ten fakt w urzędzie miasta i odpowiedź brzmiała, że to tylko tak zostało narysowane. Według mnie przedstawiając tego typu propozycje pod rozwagę mieszkańcom należy brać pod uwagę tego typu rzeczy. Nie można sobie ot tak rysować planów na czyjejś własności. Ja i inni właściciele działek położonych w tym rejonie regularnie jesteśmy narażeni na propozycje urzędu miasta typu pani odstąpi 3m działki, zrobimy rondo na pani działce itp. Niegdyś odstąpiliśmy bardzo dużą część naszego terenu na rzecz utworzenia ulicy. Czekaliśmy kilkanaście lat na mizerne odszkodowania od urzędu miasta, co roku płacąc podatek za ten teren. Chyba zasługujemy na to, żeby z nami konsultować tego typu propozycje, nawet jeśli są one dopiero w fazie tworzenia planów.
  Dla ewentualnych oburzonych użytkowników tej platformy proszę sobie wyobrazić, że ktoś odcina Wam kawałek waszego przedpokoju, bo akurat potrzebuje.
  Ponadto zastanawia mnie zasadność tak dużej inwestycji w tym rejonie. Czy koszty tej budowy nie przewyższają zapotrzebowania społecznego na ten układ drogowy? Ta inwestycja będzie się wiązała min. z częściowym przykryciem Rowu Piotrowickiego (dopływ rzeki Mlecznej), który leży na drodze do stworzenia tej drogi. Ponadto parametry jakie podaje urząd dla ciągów pieszych nie zgadzają się z metrażem obecnych nieoficjalnych ciągów pieszych w tym rejonie. Pytanie czy ktoś sprawdził to w terenie?
  I przy okazji chcę się odnieść do terenów zielonych wspomnianych przez JBryla. Ta inwestycja zmieni otoczenie w istotny sposób. Na pewno tereny zielone przestaną być takimi jakie są teraz. Przy okazji prośba do okolicznych mieszkańców aby przestali wyrzucać śmieci na okoliczne "tereny zielone'. Wszystko co się da zostanie wyasfaltowane, wybrukowane, przykryte itd.
  thanks 1 użytkownik podziękował Ewelina za ten post.
  mareg na 2019-07-09
  Offline wwrzosek  
  #5 Wysłane : 27 czerwca 2019 16:36:55
  wwrzosek

  Ranga: Newbie

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2019-06-27
  Posty: 1
  Polska
  Lokalizacja: Katowice

  Dzień dobry!

  W załączeniu przesyłamy opinie części mieszkańców ulic Kalinowej, Czeremchowej, Agrestowej wraz z podpisami.

  opinia

  (podpisy do wiadomości urzędu)

  Edytowane przez moderatora 9 lipca 2019 09:31:23  | Powód: ochrona danych osobowych

  Offline jarooo  
  #6 Wysłane : 28 czerwca 2019 14:25:00
  jarooo

  Ranga: Newbie

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2019-06-28
  Posty: 1
  Polska
  Lokalizacja: Katowice

  Witam,
  Mieszkam w okolicy i uważam, że droga i chodnik w tym miejscu to konieczność! Bardzo cieszę się z tego projektu.
  Oczywiście najlepsza byłaby prosta droga bezpośrednio od ronda wzdłuż Rowu Piotrowickiego, niestety z powodu wąskiego przejazdu pomiędzy okolicznymi domami zapewne nie jest to możliwe...
  Jak wspomniano powyżej - drogą tą powinno być puszczone połączenie łączące planowany przystanek kolei metropolitalnej przy ul. Tunelowej z węzłem linii tramwajowej przy os. Odrodzenia.
  Offline mareg  
  #7 Wysłane : 3 lipca 2019 09:37:16
  mareg

  Ranga: Newbie

  Grupy: Registered
  Przyłączony: 2017-04-12
  Posty: 1
  Polska
  Lokalizacja: Katowice

  Dziękuję: 4 razy
  Witam,

  Odnośnie budowy ciągu pieszego w kierunku ul. Wilczewskiego w I etapie inwestycji - połączenie to powinno dopuszczać ruch rowerów na tym odcinku.
  Offline Wydział Rozwoju Miasta  
  #8 Wysłane : 5 września 2019 13:54:41
  Wydział Rozwoju Miasta

  Ranga: Moderator

  Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
  Przyłączony: 2016-04-06
  Posty: 221

  Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
  W odpowiedzi na zapytania i uwagi z dnia 20.06.2019 r. (post #2, pkt 1), 26.06.2019 r. (post #4), 27.06.2019 r. (post #5) informujemy, że Miasto Katowice określając zakres rzeczowy przedsięwzięcia, prowadziło analizy uwarunkowań terenowo - przestrzennych, technicznych oraz własnościowych dla poprowadzenia układu komunikacyjnego w przedmiotowym obszarze.

  Aktualnie, mieszkańcy dzielnicy korzystają z istniejącego przedeptu, który stanowi najkrótszą drogę dojścia z rejonu ul. Wilczewskiego, zabudowy mieszkaniowej przy ul. Tunelowej, m. in. z osiedla „Miłe Zacisze” w kierunku przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Armii Krajowej. Ponadto dużym generatorem ruchu są obiekty usługowo – handlowe zlokalizowane w przedmiotowym rejonie. Planowane połączenie drogowe od ul. Armii Krajowej do ul. Wilczewskiego/Kalinowej wraz z ciągiem pieszym w kierunku ul. Wilczewskiego stanowić będzie uzyskanie dogodnych warunków komunikacji pieszej w linii prostej pokonując najkrótszy dystans do istniejącej infrastruktury w rejonie ul. Armii Krajowej. Dodatkowo, zapewnione zostanie połączenie drogowe od ul. Armii Krajowej do ul. Kalinowej. Ww. ślad drogi zapisany jest w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice – II edycja” (Uchwała nr XXI/483/12 Rady Miasta Katowice z dnia 25 kwietnia 2012 r.). Ponadto, do tut. Urzędu Miasta wpłynęły wnioski właścicieli działek rejonu ul. Wroniej o skomunikowanie nieruchomości oraz uzyskanie dostępu do drogi publicznej. Planowane przedsięwzięcie daje im możliwość otrzymania pozwolenia na budowę. Dodatkowo, poprowadzenie drogi umożliwi skomunikowanie działek miejskich, tj. nr 100/1, 100/2, położonych między zabudową przy ul. Honorowych Dawców Krwi, a planowaną drogą.

  Mając na uwadze powyższe, Miasto podjęło decyzję o poprowadzeniu nowych dróg w rejonie ulic: Kalinowej, Wilczewskiego, Wroniej, Armii Krajowej, które będą stanowić docelowy układ drogowy umożliwiający dojazd do posesji wszystkim mieszkańcom tego obszaru.

  W ramach przedsięwzięcia przewiduje się opracowanie koncepcji programowo – przestrzennej dla przedmiotowej infrastruktury przy uwzględnieniu jak najmniejszej ingerencji w nieruchomości niebędące własnością Miasta Katowice oraz minimalizacji wycinki drzew. Zatwierdzona koncepcja przez Zamawiającego stanowić będzie podstawę do prowadzenia prac projektowych.

  Po rozpatrzeniu uwag zgłoszonych na Platformie Konsultacji Społecznych ustalono, że dokumentacja projektowa zostanie opracowana dla całości zakresu przedsięwzięcia, a w ramach środków zabezpieczonych w budżecie Miasta Katowice i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 20219 -2045 w najbliższych latach zostanie zrealizowany etap I przedsięwzięcia.
  Offline Wydział Rozwoju Miasta  
  #9 Wysłane : 5 września 2019 13:56:05
  Wydział Rozwoju Miasta

  Ranga: Moderator

  Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
  Przyłączony: 2016-04-06
  Posty: 221

  Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
  Napisał: JBryla Idź do cytowanego postu.
  Szanowni Państwo,
  W odpowiedzi na Państwa zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych chciałbym przedstawić następujące uwagi:
  1) W mojej opinii celowe jest stworzenie łącznika drogowego ulicy Armii Krajowej z ulicą Kalinową śladem przez Państwa zaproponowanym oraz łącznika pieszo-rowerowego ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego. Jeżeli zaś chodzi o łącznik drogowy ulicy Armii Krajowej z ulicą Wilczewskiego to chciałbym podkreślić, że Państwa propozycja jest nie do zaakceptowania. Po pierwsze, nowa ulica będzie przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinny, których projekt nie przewidywał sąsiedztwa ruchliwej ulicy. A zatem wszelkie ogródki itd. będą wystawione na negatywne oddziaływanie uczestników ruchu drogowego. Po drugie, usunięte zostaną jedyne tereny zielone w okolicy, które co prawda są zaniedbane, ale wykorzystywane przez okolicznych mieszkańców do spacerów, wyprowadzania psów czy też zimowych zjazdów na sankach. Po trzecie, w związku z gęstością zabudowy obawiam się zwiększonej uciążliwości akustycznej.
  2) Jeżeli sprawa ww. łącznika jest już przesądzona (a mam nadzieję, że nie) to postuluję o:
  - stworzenie ronda na skrzyżowaniu ulicy Wilczewskiego z nowo projektowaną ulicą. Ten rodzaj skrzyżowania przyczyni się do uspokojenia ruchu w okolicy przy jednoczesnym zwiększeniu jego płynności,
  - stworzenie szykan drogowych,
  - zaprojektowanie przystanku autobusowego "Piotrowice Kalinowa", który mógłby być obsługiwany przez linię autobusową (tabor M lub A) relacji P&R Podlesie - P&R Kostuchna zapewniającą dowóz pasażerów do linii tramwajowych lub kolejowych z tzw. piotrowickich kątów i części dzielnicy Podlesie,
  - zaprojektowanie zieleni wzdłuż nowych ulic,
  - zaprojektowanie systemu monitoringu,
  - urządzenie skweru w miejscu dzisiejszych terenów zielonych (jeśli zostanie na to miejsce),
  - zaprojektowanie ścieżki rowerowej wg. standardów GZM,
  - zaprojektowanie oświetlenia LED,
  - objęcie nowych ulic strefą ograniczenia prędkości do 30 km/h.

  Podsumowując, łącznik drogowy z ulicą Kalinową oraz pieszy z ulicą Wilczewskiego jest potrzebny i należy skierować go do realizacji, natomiast łącznik drogowy z ulicą Wilczewskiego w proponowanym kształcie nie powinien być realizowany.

  Odnosząc się do pkt 2 informujemy, że w pierwszej kolejności opracowana zostanie koncepcja programowo - przestrzenna, która ma na celu wskazanie najkorzystniejszych rozwiązań technicznych dla budowy układu komunikacyjnego przy uwzględnieniu elementów infrastruktury, o których mowa w zapytaniach. Ww. opracowanie koncepcyjne stanowić będzie podstawę do prowadzenia prac projektowych. Jednocześnie informujemy, że aktualnie nie przewiduje się zaprojektowanie przystanku autobusowego w przedmiotowym obszarze.

  Offline Wydział Rozwoju Miasta  
  #10 Wysłane : 5 września 2019 13:57:39
  Wydział Rozwoju Miasta

  Ranga: Moderator

  Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
  Przyłączony: 2016-04-06
  Posty: 221

  Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
  Napisał: micher Idź do cytowanego postu.
  Czy droga będzie miała wytaczające parametry (chodzi o fragment stanowiący I i III etap) by w przyszłości możliwe było poprowadzenie nią linii autobusowych ew. mikrobusowych do planowego centrum przesiadkowego Kostuchna położonego na końcu planowanej nowej linii tramwajowej? Jeśli nie, warto by było to rozważyć i ewentualnie pomyśleć gdzie mógłby być zlokalizowany przystanek (nie musi być zatoka).

  Np. linia 937 mogłaby biec do CP Kostuchna, dzięki oszczędnościom na takim skróceniu linii można by było zwiększyć jej częstotliwość. W każdym razie droga o takich parametrach zapewni większość elastyczność sieci autobusowej.

  W odpowiedzi na powyższe pytanie informujemy, że w ramach przedsięwzięcia przewiduje się poprowadzenie drogi klasy dojazdowej D z uwzględnieniem infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Aktualnie nie przewiduje się umiejscowienia przystanku autobusowego w przedmiotowym obszarze.

  Offline Wydział Rozwoju Miasta  
  #11 Wysłane : 5 września 2019 13:58:47
  Wydział Rozwoju Miasta

  Ranga: Moderator

  Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
  Przyłączony: 2016-04-06
  Posty: 221

  Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
  Napisał: jarooo Idź do cytowanego postu.
  Witam,
  Mieszkam w okolicy i uważam, że droga i chodnik w tym miejscu to konieczność! Bardzo cieszę się z tego projektu.
  Oczywiście najlepsza byłaby prosta droga bezpośrednio od ronda wzdłuż Rowu Piotrowickiego, niestety z powodu wąskiego przejazdu pomiędzy okolicznymi domami zapewne nie jest to możliwe...
  Jak wspomniano powyżej - drogą tą powinno być puszczone połączenie łączące planowany przystanek kolei metropolitalnej przy ul. Tunelowej z węzłem linii tramwajowej przy os. Odrodzenia.

  W odpowiedzi na powyższe uwagi, informujemy, że w ramach przedsięwzięcia w pierwszej kolejności opracowana zostanie koncepcja programowo – przestrzenna (2 warianty), która ma na celu wskazanie najkorzystniejszych rozwiązań technicznych dla budowy przedmiotowej infrastruktury.

  Offline Wydział Rozwoju Miasta  
  #12 Wysłane : 5 września 2019 13:59:43
  Wydział Rozwoju Miasta

  Ranga: Moderator

  Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
  Przyłączony: 2016-04-06
  Posty: 221

  Podziękowano: 22 raz (y) w 22 postu (ów)
  Napisał: mareg Idź do cytowanego postu.
  Witam,
  Odnośnie budowy ciągu pieszego w kierunku ul. Wilczewskiego w I etapie inwestycji - połączenie to powinno dopuszczać ruch rowerów na tym odcinku.

  W ramach etapu I przedmiotowego zadania inwestycyjnego przewiduje się budowę ciągu pieszego w kierunku ul. Wilczewskiego o szerokości 3, 5 m z organizacją ruchu dla dopuszczenia do ruchu rowerowego.
  Użytkownicy przeglądający ten temat
  Guest
  Skok do forum  
  Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
  Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
  Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
  Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
  Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
  Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.