logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline ArchDelux  
#1 Wysłane : 26 czerwca 2018 09:34:43
ArchDelux

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-07-13
Posty: 79
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 8 razy
Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Dzień dobry,

proszę o weryfikację i w przypadku stwierdzenia niebezpieczeństwa i/lub łamania przepisów zwiększenie czujności w ok. ulicy Bocheńskiego, zarówno od strony ul. Brackiej jak i ul. Pukowca.

Byłem już dwukrotnie świadkiem sytuacji jak na załączonym filmie. Osoba na elektrycznym wózku inwalidzkim (tzw. mobility scooter) porusza się po jezdni (tu dwupasmowej), zamiast po dostępnym tuż obok chodniku.

Raz osoba poruszała się solo, a raz jechały dwie osoby na tym urządzeniu, w obu przypadkach po jezdni, a obok chodnika.

ref #1: http://wrd.policja.waw.p...0,Inwalida-na-wozku.html

Cytat:
Jestem inwalidą poruszającym się na wózku elektrycznym o szerokości 85 cm. Jak mam się poruszać po drodze publicznej?
W rozumieniu art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.), osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim jest pieszym. Dlatego też, zgodnie z dyspozycją art. 11 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy, w przypadku poruszania się wózkiem inwalidzkim zobowiązana jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. W przypadku korzystania z pobocza lub jezdni, obowiązana jest poruszać się lewą stroną drogi.
Ponadto zgodnie z nowelizacją ustawy i art. 11 ust. 4a - pieszy (a więc również osoba na wózku inwalidzkim) poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.


ref #2: https://www.polskieradio...-drodze-Prawie-jak-rower


Cytat:
Kodeks drogowy dopuszcza nawet poruszanie się osoby na wózku po jezdni "pod prąd". Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy przy drodze nie ma chodnika. Podobnie, po lewej stronie, powinni poruszać się piesi by widzieć nadjeżdżające z przeciwka pojazdy.


wideo: https://www.youtube.com/watch?v=Tt3bYFtl6d4




Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.