Moje uwagi i pytania:
Cytat:1. Czy poprowadzenie ścieżki rowerowej wzdłuż tej ulicy, a nie rzeki Rawy to na pewno dobry pomysł (przynajmniej dla obszaru I etapu)? Czy zostało to konsultowane z katowickim i metropolitarnym oficerem rowerowym oraz miejskim architektem? Czy spojrzano na to z szerszego kontekstu? Sugeruję poprowadzenie ścieżki rowerowej jednak wzdłuż Rawy tak by docelowo powstał tam taki obszar rekreacyjny od os. Tysiąclecia do centrum.
2. Ścieżka rowerowa powinna byś oddzielona od chodnika (najlepiej żeby była w jezdni, albo oddzielona pasem zieleni).
Poprowadzenie ścieżki rowerowej wzdłuż Rawy wykracza poza zakres obszarowy planowanej inwestycji. Tereny wzdłuż Rawy nie należą do Miasta Katowice.
Wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej poprzedzone zostanie opracowaniem koncepcji programowo-przestrzennej. Przyjęte przez projektantów rozwiązania koncepcyjne m.in. dla projektowanej drogi rowerowej (przebieg, parametry, rodzaj nawierzchni, kolorystyka) będą skonsultowane z Zespołem ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice. Przebieg planowanej ścieżki rowerowej nie stanowi połączenia między miejskiego, nie ma więc znamion połączenia metropolitarnego, wobec powyższego nie ma konieczności konsultowania z metropolitarnym oficerem rowerowym.
Cytat:3. Należy uwzględnić przystanki komunikacji miejskiej (powinny one być przynajmniej przy skrzyżowaniu z ul. Baildona).
Nie zakłada się lokalizacji przystanków autobusowych.
Cytat:4. Czy analizowano inwestycję w kontekście przeprowadzenia tędy tras autobusowych? W przyszłości tego typu inwestycje powinny być konsultowane z nowo powstałym Zarządem Transportu Metropolitalnego w kontekście komunikacji miejskiej. Oczywiści droga powinna pozwalać na puszczenie tędy autobusów.
Z uwagi na układ zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ul. Gliwickiej, poprzeczne niezbyt odległe dojścia do ul. Gliwickiej i przebieg wzdłuż tej ulicy linii tramwajowej nie zakłada się prowadzenia linii autobusowej na planowanym połączeniu drogowym.
Cytat:5. Chodniki powinny być szerokie, szczególnie po północnej stronie drogi, przy budynkach, tak by dwa wózki dziecięce bez problemu się mijały w najwęższym miejscu. Nawet kosztem miejsc parkingowych.
Parametry chodnika będą zgodne z obowiązującymi przepisami.
Cytat:6. Czy chodnik po północnej stronie drogi będzie "stykał się" z budynkami, tak by utworzyć pierzeję? Najgorsze co może być to chodnik oddzielony płotem od tych budynków.
Koncepcja programowo-przestrzena wykaże przyszłe rozwiązania techniczne w tym poprowadzenie ciągów pieszych.
Cytat:7. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę estetykę tak by obszar był spójny i drogi i chodniki urbanistycznie pasowała do okolicy (np. utworzenie pierzei)
Dla wnioskowanego obszaru obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Gliwickiej, Brackiej i Grundmanna w Katowicach, z wyłączeniem części wschodniej obszaru dawnej Huty Baildon (UCHWAŁA NR XXVIII/584/16 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 27 lipca 2016 r). Wobec powyższego dokumentacja projektowa opracowywana będzie w oparciu o zapisy ww. mpzp. Sporządzona koncepcja podlegać będzie ocenie przez inwestora tj. Miasto Katowice. Zatwierdzony wariant stanowić będzie podstawę do prowadzenia dalszych prac projektowych.
Cytat:8. Należy uwzględnić mała architekturę oraz roślinność w postaci drzew w ziemi, można np. zasadzić szparel drzew.
Dokumentacja projektowa obejmuje urządzenie układu drogowego oraz zagospodarowanie centralnego placu publiczno-drogowego. Dla placu przewiduje zachowanie części istniejącej zieleni, nasadzenia zieleni, zastosowanie elementów małej architektury (m.in. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery) itd. Jak wyjaśnialiśmy powyżej w pierwszym etapie prac projektowych przedstawiona zostanie koncepcja.
Cytat:9. Nie wiem jakie będą miejsca postojowe, ale sugeruję zrobienie miejsc skośnych zamiast prostopadłych, z których dużo ciężej się wyjeżdża (chyba, że będą równolegle to nie ma tematu).
10. Ważne jest, żeby parkingi nie zdominowały tej przestrzeni ani chodników - ich liczba powinna być umiarkowana, niepowodująca zwężeń chodników itp.
Lokalizację miejsc postojowych oraz sposób parkowania również wykaże koncepcja programowo-przestrzenna. Ponadto, rozwiązania będą uzgodnione z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów, który odpowiada m.in. za politykę parkingową w mieście.