Od mojego ostatniego pytania właśnie mięły 2 lata, czy coś ruszyło w kwestii budowy Strefy Akademickiej od tego czasu? Na rewitalizacje kopalni Wieczorek planuje się wydać 1 mld. Ok fajnie, ale mimo wszystko lepiej byłoby ten mld w pierwszej kolejności wydać w centrum Katowic. Miałby to znacznie większy wpływ na budowanie pozytywnego wizerunku miasta, niż co by nie mówić, wygląd terenów leżących jednak na peryferiach, które nie rzucają się one w oczy przyjezdnych tak jak zdegradowany teren w samym środku śródmieścia.
Taka inwestycja pozwoliłaby powiększyć znacząco obszar śródmieścia o tereny które po dobrze przeprowadzonej rewitalizacji znacząco by je uatrakcyjniły i mogły stać się kolejną, po Strefie kultury wizytówką miasta. Co więcej, mogłaby stać się kolejnym miejscem spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla ludzi młodych, czy uczestników kongresów/wydarzeń po ich zakończeniu.
Dodatkowo bardzo dobrze zaprojektowany kampus pozwoliłby zniwelować gorszą pozycję UŚ wśród kandydatów na studia, względem UW czy UJ, wynikającą m.in. z miejsca w różnych rankingach, bo niestety nie ma szans uzyskać takiej pozycji przez UŚ. Ale może to nadrabiać innymi atutami jak np. fajny kampus w środku miasta, świadczący o nowoczesności uniwersytetu usytuowanym w przyjemnej przestrzeni. Uważam, że dla potencjalnych kandydatów może być to spory atut (efekt wow).
W kolejnej perspektywie unijnej, która już niebawem się rozpocznie, nasz region ma uzyskać dodatkowe środki idące w miliardy w ramach transformacji terenów górniczych. Ta przemiana powinna się wiązać głównie ze zmianą struktury zatrudnienia z prostych prac przemysłowych i usługowych na bardziej specjalistyczne, lepiej płatne i bardziej atrakcyjne miejsca pracy w IT, korporacjach, startupach, finansach itp.
Taka przemiana nie będzie możliwa bez inwestycji w edukację, a nie wyobrażam sobie lepszego wydania tych pieniędzy niż budowę kampusu, który nie dość, że znacząco poprawiłby bazę dydaktyczną i naukową regionu, to jeszcze zrewitalizował ogromny obszar centrum aglomeracji. Dobrze jakby znalazło się tam też miejsce dla prywatnych uniwersytetów, a wręcz należałoby sprowadzić/utworzyć tam nowe (może w ramach PPP?), także zagraniczne, za przykład może służyć Wrocław, gdzie Brytyjski Uniwersytet Coventry otworzy swoją filię.
Strategia miasta powinna zakładać także zdecydowane zwiększenie liczby studentów w regionie, których obecnie w aglomeracji jest mniej niż we wspomnianym Wrocławiu i działa to bardzo na niekorzyść regionu jeśli chodzi o rozwój. Już nie będę wspominał o korzyściach wynikających z transferu wiedzy generowanej przez zgromadzenie takich instytucji w jednym miejscu.