logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

4 strony<1234>
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline marcinK  
#41 Wysłane : 11 maja 2012 14:59:22
marcinK

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-06-07
Posty: 41

Czy to prawda że: "Ścieżka na ulicy Ceramicznej kończy się fragmentem, na którym wysypano piasek. Kiedy zadzwoniłem do urzędu, okazało się, że to inicjatywa urzędników, którzy pomyśleli, że to dobry na sposób na przekonanie rowerzystów, żeby zwolnili."

Powyższy cytat jest fragmentem artykułu: http://katowice.gazeta.p...Wezmy_sie_do_roboty.html
Offline Wydział Inwestycji  
#42 Wysłane : 3 lipca 2012 06:46:43
Wydział Inwestycji

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 10

1. Ścieżka rowerowa (ciąg pieszo – rowerowy) została zaprojektowana w nawiązaniu do istniejących warunków terenowych oraz własnościowych i stanowi kontynuację wcześniej wykonanych jej odcinków. Jej przebieg dostosowano dla bezpiecznego rekreacyjnego ruchu pieszych i rowerzystów
2. Zaprojektowano ścieżkę rowerową biegnącą przy chodniku na jednym poziomie, służącą rekreacji, dla pieszych i rowerzystów. Jest to ciąg pieszo – rowerowy, po którym mogą poruszać się dzieci, matki z małymi dziećmi w wózkach lub bez i inni piesi oraz rowerzyści, którzy muszą zachować szczególną ostrożność i zawsze ustępować pieszym.
3. Tam gdzie jest przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów przez jezdnię, jezdnia jest podniesiona do poziomu chodnika. Nie ma w tym miejscu rynsztoku a wysokość krawężnika wynosi 1cm.
4. W miejscu przejazdu przez jezdnię rowerzystów nie ma rynsztoku zgodnie z wyjaśnieniem w punkcie 3.
5. W miejscu przejść dla pieszych i skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią zaprojektowano tzw. „przejścia wyniesione” to znaczy poziom jezdni w tych miejscach podniesiono do poziomu chodnika zachowując krawężnik wtopiony o wysokości 1cm. Nie zaprojektowano tu ścieku przykrawężnikowego (rynsztoka). Opisano to w powyższych punktach 3 i 4.
6. Zamiast nawierzchni asfaltowej zaprojektowano równorzędną pod względem równości powierzchni nawierzchnię z bezfazowej betonowej kostki brukowej. Zastosowanie takiej nawierzchni, łatwej do rozbiórki i ponownego ułożenia spowodowane zostało ze względu na dużą ilość uzbrojenia podziemnego (kable SN) usytuowanego w rejonie ciągu pieszo – rowerowego.
Offline proso2  
#43 Wysłane : 30 sierpnia 2012 14:58:46
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Dopiero teraz znalazłem chwilę, żeby ponownie odpowiedzieć.
Ad. 1. Ktoś w Wydziale Inwestycji upiera się, że idiotyzm jest czymś właściwym, jeżeli stanowi kontynuację wcześniejszych idiotyzmów, a warunki terenowe i własnościowe są identyczne. Gratuluję "poziomu" rozumowania. Jeżeli łuki poziome na ciągu pieszo-rowerowym mają promień równy zeru, to jazda po czymś takim nigdy nie będzie bezpieczna, a jazda rekreacyjna nie może być usprawiedliwieniem dla robienia tego idiotyzmu.
Ad.2. Kto wpadł na pomysł, że jest to ścieżka wyłącznie rekreacyjna, skoro w okolicy nie ma żadnej innej ścieżki, która by przejęła inne jej funkcje, np. komunikacyjną i turystyczną? Rozumiem, że ktoś genialny w Wydziale Inwestycji popatrzył w sufit i tak sobie wymyślił? Były jakieś inne przesłanki? Potrzeba ustępowania pieszym nie tłumaczy, dlaczego na tej ścieżce występują jakieś idiotyzmy. Dlaczego ktoś w Wydziale Inwestycji uważa, że jazda rekreacyjna powinna być wolniejsza, niż jazda w innym celu? To spowolnienie jazdy na rowerze ma być jakąś karą, za uprawianie rekreacji, czy jak?
Ad.3-5. Faktycznie przeoczyłem, ale to nie zmienia mojej oceny pozostałych elementów ścieżki, a zwłaszcza potrzeby imijania wymyślonych przez Wydział Inwestycji parkingów, które są tu traktowane prioryretowo, a powinny być co najwyżej tolerowane gdzieś z boku jako zło konieczne nad Rawą.
Ad.6. Gratuluję braku krytycyzmu wobec wymyślonego potworka. Nawierzchnia z kostki nigdy nie będzie równorzędna wobec nawierzchni z asfaltu, tak samo, jak pierścionek z tombaku nigdy nie będzie równorzędny w stosunku do pierścionka ze złota. Wystarczy przeczytać literaturę fachową na ten temat i nie pisać bredni. Łatwość rozbierania i układania kostki to mit. Skoro nawierzchnia z kostki jest droższa od nawierzchni z asfaltu, to widocznie nie jest jej łatwo ułożyć, chyba że chodzi tylko o upozorowanie jej ponownego ułożenia bez odtrwarzania wszystkich warstw konstrukcyjnych drogi. Poza tym nie rozumiem, dlaczego rowerzyści przez 50 lat mają się mordować na tej kostce, tylko w tym celu, aby jakiś patałach miał lżejszą i tańszą robotę przy remoncie kabelka za kilkadziesiąt lat. Już dawno temu wymyślono, że jak się chce mieć dobry dostęp do dużej ilości sieci podziemnych, to umieszcza się je we wspólnym kanale i nie rozkopuje co chwilę całej drogi.
Offline W. Inwestycji MZ  
#44 Wysłane : 10 października 2012 06:06:55
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 483

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
1. Ścieżka rowerowa (ciąg pieszo – rowerowy) została zaprojektowana zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania w nawiązaniu do istniejących warunków terenowych oraz własnościowych i stanowi kontynuację wcześniej wykonanych jej odcinków. Przy przejazdach - przejściach przez kładki nad rzeką Rawą z braku miejsca nie wykonano rozległych łuków wjazdowych o dużym promieniu pozwalających przejeżdżać przez kładki na rowerze z dużą prędkością. Również skrzyżowania ulic w miastach z braku miejsca są wybudowane pod kątem prostym z minimalnym łukiem, który zwęża szerokość chodnika. W takich miejscach trzeba zwolnić. Ścieżki rowerowe przeznaczone dla rowerzystów, na których można bezpiecznie jeździć ze znacznie większą prędkością są budowane poza obszarem zabudowanym, podobnie jak drogi szybkiego ruchu i autostrady.
2. Teren nad Rawą został zagospodarowany zgodnie obowiązującym planem zagospodarowania. Połączone tu zostały potrzeby w miarę możliwości wszystkich mieszkańców: pieszych, rowerzystów jak i posiadających samochody poprzez budowę parkingów. Trudno jest wszystkich naraz zadowolić. Rowerzystom nie podobają się parkingi (przepisy budowlane wymagają odpowiedniej ilości parkingów przed każdym budynkiem mieszkalnym), spacerującym pieszym jeżdżące rowery, a właścicielom samochodów brak parkingów.
3. Cena nawierzchni asfaltowej jest porównywalna z ceną nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Dobrze wykonana nawierzchnia z betonowej kostki brukowej jest trwalsza od nawierzchni asfaltowej. Koszty odtworzenia nawierzchni z kostki bukowej są znacznie mniejsze od kosztów odtworzenia nawierzchni asfaltowej.
Offline proso2  
#45 Wysłane : 10 października 2012 08:03:18
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Ad.1. Odnoszę wrażenie, że osoba, która pisała ostatnie wyjaśnienia nie bardzo rozumie, o czym właściwie pisze. Zarzuciłem brak łuków poziomych na ścieżce, a otrzymałem odpowiedź, że brak jest łuków poziomych na skrzyżowaniach z powodu ciasnoty. Ciasnota ciasnotą, a odpowiedzi, dlaczego nie ma łuków poziomych na ścieżce dalej nie ma. Może celowo, bo i jak wytłumaczyć, że coś jest totalnie skopane? Nie otrzymałem odpowiedzi, kto wpadł na pomysł, że jest to ścieżka wyłącznie rekreacyjna, skoro w okolicy nie ma żadnej innej ścieżki, która by przejęła inne jej funkcje, np. komunikacyjną i turystyczną? Nie otrzymałem też odpowiedzi, dlaczego ścieżka rekreacyjna ma mieć gorsze parametry techniczne niż inne ścieżki rowerowe?
Ad.2. Bulwar ma to do siebie, że powinien być bulwarem, a nie parkingiem osiedlowym. Jeżeli plan zagospodardowania pozwala na robienie totalnych głupot poprzez zamiane bulwaru na parking, to współczuję "poziomu" osób, które tą zamianę uważają za coś właściwego. Jeżeli auta nie mają gdzie parkować, to niech sobie mieszkańcy wybudują parking piętrowy na terenie osiedla poza bulwarem. Jasne? Mój krewny, który koniecznie chce mieszkać w centrum Krakowa, po prostu pozbył się samochodu i nie domagał się od władz miasta własnego parkingu dla jego zachcianki posiadania auta przed domem na Starówce.
Ad.3. Owszem, cena nawierzchni z kostki i asfaltu jest porównywalna, ale jakość nawierzchni asfaltowej zawsze bedzie lepsza, więc nie ma co filozofować, że dobrze ułożona kostka jest trwalsza, skoro poprzednio argumentem była jej tymczasowość i to, że łatwiej ją rozebrać, co jest zupełnym zaprzeczeniem większej trwałości. Nadal nie otrzymałem odpowiedzi, dlaczego rowerzyści przez 50 lat mają się mordować na tej kostce, tylko w tym celu, aby jakiś patałach miał lżejszą i tańszą robotę przy remoncie kabelka za kilkadziesiąt lat.

PS. Gratuluję tempa udzielania odpowiedzi przez ponad miesiąc. Pewnie ktoś czekał, aż budowa się skończy i wszyscy zaangażowani w proces inwestycyjny tego potworka dostaną za niego swoją dolę.
Offline W. Inwestycji MZ  
#46 Wysłane : 12 października 2012 11:08:37
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 483

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
Ponownie zwracamy uwagę na fakt, że właściciele istniejących sieci uzbrojenia terenu nie wyrazili zgody na wykonanie nawierzchni asfaltowej. Wyjaśniamy, że aby uzyskać pozwolenie na budowę projektant musiał uzgodnić przebieg trasy rowerowej z właścicielami sieci uzbrojenia podziemnego. Brak ich zgody spowodowałby niemożność wykonania całej inwestycji.

Ścieżka rowerowa została poprowadzona w najbardziej optymalny sposób możliwy do wykonania ze względu na problemy terenowo-prawne. Miasto Katowice nie może budować na działkach nie stanowiących jego własności.

Projekt budowy Bulwarów Rawy powstał w 2009r i był realizowany etapami. Obecnie na ukończeniu jest jego ostatni etap. Dokumentacja projektowa została opracowana przez zewnętrzne Biuro Projektowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami technicznymi.

W momencie powstawiania projektu nie funkcjonowało narzędzie kontaktu z mieszkańcami, jakim jest Platforma Konsultacji Społecznej. W chwili obecnej nowe inwestycje są przedmiotem konsultacji.
Offline Biuro Prasowe  
#47 Wysłane : 12 października 2012 11:59:52
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 416

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
Biorąc pod uwagę Pana duże zainteresowanie tematem serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w spotkaniach przedstawicieli miasta ze środowiskiem rowerzystów w ramach Zespołu ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice. Kolejne spotkanie odbędzie się 25.10.2012 o godz. 15.00 w sali 209 (Urząd Miasta Katowice, Młyńska 4). Spotkania Zespołu dają możliwość szerokiej i bezpośredniej dyskusji na temat bezpieczeństwa rowerzystów, poprawy i rozwoju komunikacji rowerowej , jak również są miejscem omawiania dokumentacji projektowej w obszarze infrastruktury rowerowej :)
Offline proso2  
#48 Wysłane : 12 października 2012 12:19:57
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Pomieszanie z poplataniem. Właściciele sieci nie wyrażają zgody, a wydają opinię, z którą właściciel drogi musi się liczyć, ale nie musi ulegać każdej bzdurze, która jest w tych opiniach zawarta. Uzgadnianie nie polega na dyktowaniu dowolnie wybranych warunków z sufitu. Dla mnie to niezrozumiałe, że jakiś niezorientowany w inwestycji przypadkowy urzędnik z jakiejś firmy może pozostałym coś podyktować, niczym Rejtan.

Po raz kolejny czytam slogan, że "Ścieżka rowerowa została poprowadzona w najbardziej optymalny sposób możliwy do wykonania ze względu na problemy terenowo-prawne.". Udowodniłem, że to bzdura i liczyłem na przyznanie się do ewidentnego błędu, a nie powtarzanie tego sloganu niczym mantry. Powtórzę jeszcze raz: jażeli bulwar ma być bulwarem, to priorytetem jest funkcja komunikacyjna, a nie parkowisko, z mendrująca przy nim bez sensu ściezką rowerową.

Po raz kolejny czytam slogan o zgodności z obowiązującymi przepisami. Żaden przepis niestety nie nakazuje, aby projektant i inwestor myśleli, czy robia coś z sensem. Dawniej etyka zawodowa nie pozwalała robić projektantowi i inwestorowi bzdur. Teraz jej najwyraźniej brakuje, bo etyka mówi wyraźnie, że oprócz przepisów należy robić coś zgodnie z tzw. dobrą praktyką inżynierską. Przepisy nigdy nie będą ujmowały wszystkich możliwych detali, a zwłaszcza nie zastąpią braku zdrowego rozsądku.

Dziękuję Biuru Prasowemu za zaproszenie. Niestety na zebraniach tego zespołu powtarza się ten sam schemat samousprawiedliwiania się urzędu, co tutaj. Zleca się byle co, byle komu, a potem bezkrytycznie przyjmuje się to do realizacji, byle papiery leżały równo na biurku osoby odpowiedzialnej.

Kolejne pomieszanie z poplątaniem. Czytam, że teraz można wszystkie projekty konsultować. Nieprawda. Na spotkaniach Zespołu ds. Polityki Rowerowej strona urzędnicza wyraźnie miga się od konsultowania m.in. źle opracowanych materiałów przetargowych, o których już w momencie ogłoszenia przetargu wiadomo, że wygenerują źle opracowaną dokumentację, której głównym efektem będzie marnotrastwo społecznych pieniędzy.
Offline Biuro Prasowe  
#49 Wysłane : 15 października 2012 06:08:00
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 416

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
Gdyby Pan zmienił jednak zdanie - zapraszamy. I dziękujemy za udział w dyskusji :)
Offline Dawid Ślusarczyk  
#50 Wysłane : 2 sierpnia 2013 08:26:25
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam,

mam kilka uwag w zakresie utrzymania ściezki rowerowej wzdłuż Rawy (Zawodzie).

1. 2 dni temu przy Gwiazdach na ścieżce wysypano gruz, wczoraj była tam porozrzucana kostka betonowa i kawałek taśmy. Nie uważam, by było to adekwatne oznakowanie prowadzonych "robót ziemnych". Powiedziałbym nawet, że jest to niebezpieczne, bo rzeczone miejsce znajduje się na pomiędzy dwoma łukami.

2. Na spoeym fragmencie ściezki chwasty, krzaki i gałęzie drzew (sporadycznie) zmniejszają rzeczywistą szerokość ścieżki. Byłoby wskazane pilnie to uporządkować.

3. Wszystkie ławki w otoczeniu Rawy możnaby cofnąć i usawić poza śladem chodnika. Dziś w ten sposob stworzono sztuczne przewężenia i to na wysokości ławek, gdzie najłatwiej spotkać ludzi. Skutkiem jest wielokrotne zaburzenie płynności ruchu.

Pozdrawiam!
Offline MZUiM Katowice  
#51 Wysłane : 5 września 2013 07:46:58
MZUiM Katowice

Ranga: Moderator

Grupy: MZUiM
Przyłączony: 2012-11-12
Posty: 328

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 69 raz (y) w 68 postu (ów)
W odpowiedzi na Pana post Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach prosi o dokładne doprecyzowanie miejsc stanowiących przedmiot Pana interwencji. Ewentualnie podajemy kontakt ( kpotocki@mzum.katowice.pl )pod którym drogą elektroniczna można umówić się w terenie
z przedstawicielem tut. Zarządu celem wspólnej oceny wyglądu czy też funkcjonalności przedmiotowej ścieżki rowerowej.

Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Witam,

mam kilka uwag w zakresie utrzymania ściezki rowerowej wzdłuż Rawy (Zawodzie).

1. 2 dni temu przy Gwiazdach na ścieżce wysypano gruz, wczoraj była tam porozrzucana kostka betonowa i kawałek taśmy. Nie uważam, by było to adekwatne oznakowanie prowadzonych "robót ziemnych". Powiedziałbym nawet, że jest to niebezpieczne, bo rzeczone miejsce znajduje się na pomiędzy dwoma łukami.

2. Na spoeym fragmencie ściezki chwasty, krzaki i gałęzie drzew (sporadycznie) zmniejszają rzeczywistą szerokość ścieżki. Byłoby wskazane pilnie to uporządkować.

3. Wszystkie ławki w otoczeniu Rawy możnaby cofnąć i usawić poza śladem chodnika. Dziś w ten sposob stworzono sztuczne przewężenia i to na wysokości ławek, gdzie najłatwiej spotkać ludzi. Skutkiem jest wielokrotne zaburzenie płynności ruchu.

Pozdrawiam!
Regulamin Platformy Konsultacji Społecznych Pkt 1 "PLATFORMA NIE SŁUŻY DO SKŁADANIA SKARG I WNIOSKÓW"
Offline STRASS  
#52 Wysłane : 6 września 2013 09:22:18
STRASS

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-08-23
Posty: 9

Prostopadle do osi jezdni,ulicy 73 Pułku Piechoty ,przebiega ,pomalowana na czerwono ,ścieżka rowerowa.W tym miejscu,ulica przebiega w terenie niezabudowanym.Z jednej strony ścieżki jest ograniczenie ruchu 60km/h z drugiej strony brak jest takiego ograniczenia.

Pytanie do MZUM : !/ czy przepisy ruchu drogowego zezwalają na takie usytuowanie ścieżki rowerowej w terenie

niezabudowanym?

2/ czy ograniczenie ruchu powinno być jednostronne ?

3/ czy rowerzysta będący na ścieżce ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem ?

4/ czy z obu stron ulicy ,na której znajduje się wymalowana ścieżka nie powinien być znak:koniec ścieżki rowerowej?
Offline proso2  
#53 Wysłane : 8 września 2013 15:14:39
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Ponieważ MZUiM najwyraźniej zasnął na okres lata, pozwolę sobie odpisać na te pytania.
Ad.1. Polskie przepisy odradzają tworzenia tego rodzaju skrzyżowań, ale właśnie w takich przypadkach zalecają malowanie przejazdów dla rowerzystów na czerwonym tle. Holenderskie przepisy są łagodniejsze, bo nie odradzają ich tworzenia, ale zalecają pozostawienie pierwszeństwa przejazdu samochodom. Przy okazji muszę wyjaśnić, że w wielu przypadkach zalecają, aby na skrzyżowaniach dróg rowerowych z drogami samochodowymi tak organizować ruch, aby pierwszenstwo mieli rowerzyści.
Ad.2. Chyba jakiś chuligan zniszczył jeden ze znaków.
Ad.3. Od dwóch lat pierwszeństwo ma ten pojazd, który jedzie główną drogą. W tym przypadku droga rowerowa nie jest drogą główną i nie biegnie wzdłuż drogi głównej, lecz ją przecina, a więc rowerzyści nie mają w tym przypadku pierwszeństwa.
Ad.4. Znaki końca drogi rowerowej stawia się tylko na końcu takiej drogi. Nawiasem mówiąc przy ul. 73 Pułku Piechoty sytuacja jest nietypowa, bo z jednej strony trasa rowerowa dochodzi zwykłą drogą, a na której nie ma ograniczeń ruchu, a z drugiej drogą leśną, na której dopuszczony jest wyłącznie ruch pojazdów leśnych i rowerów. Obie drogi łączy przystosowane do ruchu rowerowego pobocze i przejazd dla rowerzystów.
Znak drogi rowerowej C-13 powinien znajdować się ewentualnie przy zjeździe z przejazdu na pobocze, a znak końca drogi rowerowej C-13a przy wylocie z pobocza na drogę w stronę stacji Muchowiec. W drugim kierunku tylko znak drogi rowerowej na początku pobocza. Należy zwrócić uwagę, że ustawienie znaków drogi rowerowej C-13 jest w tym przypadku niefortunne, bo powinno dotyczyć tylko trasy rowerowej, a nie jest tu wskazane, aby korzystali z nich rowerzyści, którzy jadą ulicą, a nie trasą rowerową. Polskie przepisy są ubogie i nie przewidują takiej sytuacji - brak jest znaku dopuszczającego ruch rowerowy na poboczu (lub chodniku), a równocześnie nie nakazującego go innym uczestnikom ruchu drogowego.
Obecnie nie powinno być w tym miejscu znaków C-13 i C-13a, natomiast przy wyjeździe z drogi leśnej dla gapiowatych rowerzystów stoi znak C-20 "stop". Dla gapiowatych rowerzystów jadących w drugim kierunku stoi znak z napisem, że są w lesie gośćmi i mogą napotkać samochody służb leśnych.
Załączniki:
RowerKatProj001_Page_37a.jpg 581 KB, pobrane 79 czas (s).
Offline MZUiM Katowice  
#54 Wysłane : 16 września 2013 06:27:53
MZUiM Katowice

Ranga: Moderator

Grupy: MZUiM
Przyłączony: 2012-11-12
Posty: 328

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 69 raz (y) w 68 postu (ów)
W odpowiedzi 2 punkt Pana postu MZUiM Katowice informuje, iż uzupełni brakujący znak w przedmiotowym rejonie.
Informujemy, iż wszelkie kwestie dotyczące organizacji ruchu drogowego leżą w gestii Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Katowice.

Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Prostopadle do osi jezdni,ulicy 73 Pułku Piechoty ,przebiega ,pomalowana na czerwono ,ścieżka rowerowa.W tym miejscu,ulica przebiega w terenie niezabudowanym.Z jednej strony ścieżki jest ograniczenie ruchu 60km/h z drugiej strony brak jest takiego ograniczenia.

Pytanie do MZUM : !/ czy przepisy ruchu drogowego zezwalają na takie usytuowanie ścieżki rowerowej w terenie

niezabudowanym?

2/ czy ograniczenie ruchu powinno być jednostronne ?

3/ czy rowerzysta będący na ścieżce ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem ?

4/ czy z obu stron ulicy ,na której znajduje się wymalowana ścieżka nie powinien być znak:koniec ścieżki rowerowej?
Regulamin Platformy Konsultacji Społecznych Pkt 1 "PLATFORMA NIE SŁUŻY DO SKŁADANIA SKARG I WNIOSKÓW"
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#55 Wysłane : 16 września 2013 16:02:08
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Z zaproszeniem...

Od 20 do 22 września w Katowicach potrwa I Społecznościowy Audyt Rowerowych Katowic. Każdy mieszkaniec będzie mógł na internetowej mapie rowery.eco21.pl zaznaczyć miejsca niebezpieczne dla rowerzystów lub swoje propozycje, co do kierunków rozwoju dróg rowerowych. Zgłoszone uwagi zostaną przekazane katowickim urzędnikom.

Od godziny 10 do 20 w najbliższy piątek uruchomione zostanie specjalne stoisko u zbiegu ulic Mariackiej i Mielęckiego, gdzie będzie można zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia co do stanu infrastruktury rowerowej Katowic. Dodatkowo chętni otrzymają papierowe mapy miasta, aby móc w terenie zbadać poszczególne odcinki tras i dróg dla jednośladów. Akcja będzie odbywać się w ramach Dni Organizacji Pozarządowych.

21 września uczestnicy XIV Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Ścieżkami Rowerowymi Miasta Katowice, otrzymają specjalne zaproszenia, aby dołączyć do akcji. W czasie przejazdu ulicami miasta mogą znajdować miejsca groźne dla poruszających się na rowerach i później dodawać je na stronie rowery.eco21.pl.

22 września odbywa się corocznie organizowany Światowy Dzień Bez Samochodu. W tym dniu wszyscy zainteresowani będą mogli przy wykorzystaniu mapy internetowej, przekazywać swoje uwagi, związane z rozwojem rowerowych Katowic. Po zweryfikowane zostaną one przekazane katowickim urzędnikom z wnioskiem o zaplanowanie odpowiednich pieniędzy na inwestycje w budżecie na 2014 r.

Akcja realizowana jest przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM we współpracy z londyńskim Mapping for Change w ramach projektu eco21.pl. W oparciu o technologię opracowywaną przez angielskiego partnera została uruchomiona mapa rowery.eco21.pl. Jest to mapa społecznościowa, na której po zarejestrowaniu, każdy może dodawać informacje o pożądanych kierunkach rozwoju infrastruktury rowerowej lub zaznaczać miejsca niebezpieczne dla rowerzystów. Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Partnerem organizacyjnym wydarzenia jest Fundacja Napraw Sobie Miasto.
Offline Tojka  
#56 Wysłane : 18 września 2013 15:17:15
Tojka

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-03-18
Posty: 63

Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Najpierw nalezaloby dla ulatwienia podac lokalna definicje "sciezki rowerowej". Dlaczego lokalna? Poniewaz mam na mysli podobne twory w Katowicach, ale nie do konca pojmuje ich przeznaczenia.
Dziekuje i pozdrawiam!
Offline proso2  
#57 Wysłane : 27 września 2013 06:13:03
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Definicja "ścieżki rowerowej"? Proszę bardzo. To hasło było niegdyś określeniem na pierwsze drogi dla rowerów, które powstawały kosztem ścieżek wydeptanych przez pieszych przy drogach o nawierzchni z kocich łebków. To właśnie przy takich ścieżkach stawiano pierwsze znaki "droga dla rowerów". To nie tylko polski „wynalazek” – analogiczne określenia występują w wielu innych krajach. Teraz już prawie nie ma ani tych kocich łebków, ani tych gruntowych przydróżek wydeptanych przez pieszych lub wyjeżdżonych przez rowerzystów. To hasło jeszcze pokutuje w niektórych starszych przepisach, których nasza nieudolna władza nie potrafiła zaktualizować, jak np. rozporządzenie o warunkach technicznych budowy dróg. Obecnie to hasło jest najczęściej przejawem żargonu urzędniczo-dziennikarskiego, który wciąż przenika do naszego życia publicznego, zastępując inne, bardziej sensowne określenia, takie jak droga dla rowerów, trasa rowerowa lub szlak rowerowy. Co do szczegółów, to odsyłam np. do strony http://www.kztt.org.pl/definicje.html
Offline Piotr  
#58 Wysłane : 27 października 2013 16:02:18
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Dzień dobry,

Bardzo zaniepokoiły mnie ostatnie informacje o planowanym przyszłorocznym budżecie na infrastrukturę rowerową, który ma wynosić 0 zł. Uważam za absolutnie konieczne przeznaczenie na ten cel odpowiednich środków finansowych, stosownych do założeń obowiązującego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice oraz Polityki Rowerowej Miasta Katowice, który to dokument jest obecnie konsultowany z mieszkańcami.

W ramach przypomnienia pozwalam sobie na kilka cytatów z powyższych dokumentów:

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice:

IX. KIERUNKI ROZWOJU TRANSPORTU, §1. GENERALNE ZASADY ROZWOJU SYSTEMU TRANSPORTOWEGO
"(...) 7. rozbudowa sieci ścieżek i tras rowerowych wraz z infrastrukturą; (..)"

IX. KIERUNKI ROZWOJU TRANSPORTU, §5. TRANSPORT ROWEROWY
"1. Cele budowy sieci dróg rowerowych:
a) oddziaływanie na proekologiczne zachowania mieszkańców (zakłada się zwiększenie udziału
podróży rowerowych odbywanych przez mieszkańców do 5%),
b) zapewnienie chętnym do korzystania z roweru, poruszania się bezpiecznie w dogodnych
warunkach środowiskowych,
c) ułatwienie dostępu do centrum Katowic, innych skupisk miejsc pracy i usług oraz terenów
rekreacyjnych w mieście i poza miastem (docelowo, 100% celów i źródeł podróży w mieście
powinno być dostępne rowerem,
d) uczynienie z roweru silnie konkurencyjnego środka lokomocji, szczególnie w stosunku
do samochodu,
e) stworzenie alternatywy w warunkach nakładanych ograniczeń dla ruchu samochodów oraz nie
satysfakcjonującej oferty komunikacji zbiorowej,
f) poprawa warunków środowiskowych w mieście."

XV. UZASADNIENIE, 2. SYNTEZA USTALEŃ STUDIUM
"2. 14. Rozbudowa sieci tras i dróg rowerowych wraz z infrastrukturą. Zakłada się znaczącą rozbudowę
tras i dróg rowerowych wraz z infrastrukturą (miejsca parkingowe i stojaki dla rowerów). System tras
i dróg rowerowych powinien zapewnić bezpieczne poruszanie się w dogodnych warunkach
środowiskowych, a także dostępność dla ruchu rowerowego centrum miasta, innych skupisk miejsc
pracy i usług oraz terenów rekreacyjnych.(...)"

Polityka Rowerowa Miasta Katowice:

"2. CELE BIEŻĄCE
Dla osiągnięcia celu strategicznego uznaje się za niezbędne dążenie do:
- zwiększenia zakresu dostępności miasta dla ruchu rowerowego,
- uczynienia Katowic miastem przyjaznym dla poruszających się rowerami,
- stworzenia środowiska, w którym rowerzysta będzie czuł się bezpiecznie i miał poczucie
wygody porównywalnej do tej, jaką osiąga się korzystając z innych środków transportu,
co winno doprowadzić do takiego wzrostu udziału ruchu rowerowego we wszystkich podróżach w
mieście, aby odgrywał istotną rolę w ograniczaniu problemów transportowych miasta."


W chwili obecnej nie ma dostępnych wyników badań dotyczących ruchu rowerowego w Katowicach, badanie takie zostało przeprowadzone we Wrocławiu, gdzie udział ruchu rowerowego w mieście wynosił w 2010 r. 3,5% [1]. Gdyby założyć, że co roku przeznaczamy na infrastrukturę rowerową w Katowicach 3,5% z budżetu na inwestycje transportowe, to byłaby to suma ponad 9 mln zł. Choć oczywiście ruch rowerwy w naszym mieście może być mniejszy, zważywszy na gorszą infrastrukturę dla rowerzystów. Należy więc zadać sobie pytanie, czy można wpływać na zmiany zachowań transportowych, poprzez zachęcanie do korzystania z alternatywnych form komunikacji? Oczywiście można, jest wiele osób które chętnie dojeżdżałyby do pracy czy na uczelnię rowerem, gdyby mieli wygodną i bezpieczną infrastrukturę. Każdy kierowca, który zrezygnuje z codziennego przemieszczania się własnym samochodem, to zysk dla miasta i jego mieszkańców (w tym dla kierowców którzy np. z racji wykonywanego zawodu muszą jeździć autem).


Często porównujemy się z Europą Zachodnią, a tymczasem nawet polskie miasta w kwestiach rowerowych zostawiają Katowice z tyłu:
- Kraków - tzw. kontrakt 100 rozwiązań, wskazujący najważniejsze miejsca do poprawy [2], kontrapasy [3]
- Wrocław - stojaki rowerowe [4], pasy i śluzy rowerowe [5]
- Warszawa - sukces wypożyczalni rowerów miejskich [6], pasy rowerowe [7]
- Łódź - 9 km nowych dróg rowerowych w 2013 r. [8], pierwszy w Polsce licznik rowerzystów [9], budżet rowerowy: 11 mln zł [10]
- Gdańsk - parkingi rowerowe [11], 1000 nowych miejsc parkingowych dla rowerów przy szkołach [12], z dotychczasowej dotacji UE wybudowano wiele dróg rowerowych i są starania o kolejne [12], strefy tempo 30 [13]

Potwierdza to ranking polskich najbardziej przyjaznych miast dla rowerzystów, w którym Katowice zajęły odległe 30. miejsce [14].


Ostatnio pojawiły się informacje o planach transportowych Katowic na lata 2014 - 2020. Na 2015 r. planowana jest m. in. przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki i Armii Krajowej za 162 mln zł. Ile pieniędzy w 2015 roku planowane jest na infrastrukturę rowerową? Za małą część wspomnianej kwoty, wydając co roku po 8 - 10 mln zł, w ciągu kilku lat można praktycznie całe miasto objąć siecią dróg rowerowych! Poza tym nie wszystkie inwestycje muszą opierać się na budowaniu wydzielonych dróg czy ścieżek rowerowych - są też tańsze rozwiązania ułatwiające życie rowerzystom, jak pasy, śluzy, stojaki, czy strefy tempo 30.


Bardzo proszę o odniesienie się przedstawicieli Urzędu Miasta do powyższych informacji, proszę również o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Jakie projekty inwestycji rowerowych są obecnie gotowe do realizacji?
2. Jaki jest ich szacunkowy koszt (o ile są takie szacunki)?
3. Jakie drogi rowerowe (lub inne rozwiązania rowerowe) zostały w tym roku stworzone w Katowicach?
4. Jakie inwestycje rowerowe są planowane na przyszły rok?
5. Czy rozważane było lub będzie sięgnięcie po unijną dotację na budowę infrastruktury rowerowej (w latach 2014 - 2020)?


[1] http://rowerowy.wroclaw....&kat=16&art=1141
[2] http://krakow.gazeta.pl/...e__Jest_lista_zadan.html
[3] http://www.mmkrakow.pl/3...owerzystow?category=news
[4] http://rowerowytorun.com...struktora-wroclawia.html
[5] http://wrower.pl/miasto/...e-we-wroclawiu,2068.html
[6] http://warszawa.gazeta.p..._100_nowych_stacji_.html
[7] http://tvnwarszawa.tvn24...pasy-rowerowe,79536.html
[8] http://lodz.naszemiasto....we-w-2013-roku,id,t.html
[9] http://lodz.naszemiasto....ce-licznik-dla,id,t.html
10] http://lodz.naszemiasto....owe-inwestycje,id,t.html
[11] http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,26196.html
[12] http://www.radiogdansk.p...ansku-jak-pomoze-ue.html
[13] http://www.trojmiasto.pl...efa-tempo-30-n73331.html
[14] http://polskanarowery.sp..._Ktore_sa_przyjazne.html
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline hekatenowak  
#59 Wysłane : 29 października 2013 17:34:22
hekatenowak

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-10-29
Posty: 4

Nie rozumiem dlaczego ludzie, którzy mają do dyspozycji ścieżkę rowerową i tak jeżdżą normalnie ulicą utrudniając ruch?! Niektórzy rzeczywiście powinni zapoznać się z definicją ścieżki rowerowej.
Sprzedaż i wynajem, jakie to proste:-)
Offline Szczepan  
#60 Wysłane : 9 listopada 2013 10:42:25
Szczepan

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-11-09
Posty: 1

Witam,

chciałbym dowiedzieć się dlaczego przy remoncie ulicy Załęskiej (na Starej Ligocie) na odcinku od ronda Nikoli Tesli do przystanku autobusowego Stara Ligota-Stroma nie została uwzględniona infrastruktura rowerowa? Po obu stronach odnowiono chodniki, które są dość szerokie, aby zrobić tam ścieżkę rowerową. Ponadto po obu stronach utworzono "zatoczki" parkingowe, podczas gdy tak naprawdę nie było takiej potrzeby, gdyż akurat w tym miejscu nie parkuje dużo samochodów. Zdecydowanie lepiej byłoby utworzyć "pas rowerowy". Dojazd do ul. Bocheńskiego na pewno byłby dla rowerzystów bezpieczniejszy i szybszy. W parze z remontem ul. Dobrego Urobku w kierunku ul. Bocheńskiego od torów kolejowych aż do ulicy Załęska Hałda (który trwa obecnie) i uwzględnieniu także tutaj infrastruktury rowerowej, można było stworzyć bezpieczną przestrzeń dla rowerzystów.

Dziękuję za odpowiedź
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
4 strony<1234>
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.