logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

4 strony<1234>
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline W. Rozwoju Miasta  
#21 Wysłane : 17 czerwca 2011 06:56:39
W. Rozwoju Miasta

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 27

Informujemy, że w ramach inwestycji pn.: „Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach” obejmującej obszar byłej KWK „Katowice”, przewiduje się poprowadzenie ścieżek rowerowych wzdłuż planowanych dróg. Omawiana infrastruktura zaprojektowana została zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dokumentacja techniczna jest dostępna do wglądu w Wydziale Inwestycji tut. Urzędu.
Odnośnie poruszanej kwestii dotyczącej rodzaju nawierzchni dotychczas zrealizowanych ścieżek rowerowych w mieście jak np. przy ul. Damrota, zaznaczamy, iż dla poprawy komfortu jazdy, nowe drogi rowerowe projektowane będą z jednolitej nawierzchni (np. asfalt). Zastosowanie omawianych rozwiązań będzie możliwe w przypadku uzyskania pozytywnej opinii właścicieli uzbrojenia podziemnego, występującego w śladzie planowanych tras rowerowych.
W temacie infrastruktury rowerowej zrealizowanej na ul. Jagielońskiej wyjaśniamy, że poprowadzenie ścieżek w omawianej ulicy było determinowane warunkami lokalnymi oraz zagospodarowaniem pasa drogowego w taki sposób, aby uwzględnić funkcje jak: parkingi, ciągi piesze, rowerowe, zieleń oraz jezdnia.
Offline Adam Dziura  
#22 Wysłane : 20 czerwca 2011 12:35:57
Adam Dziura

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-05-23
Posty: 22

W piątek dodałem komentarz dotyczący udostępnienia informacji publicznej na temat: "Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach".

Gdzieś się jednak zagubił. Proszę ponownie o udostępnienie projektu budowlanego (wystarczy część zawierająca opis i mapy/schematy). Jakiś czas temu prosiłem o podobną koncepcję i jeden z wydziałów UM Katowice był przeciw a drugi za. Tutaj info:
http://www.silesia24.com...enie-informacji/551.html
Offline W. Inwestycji MZ  
#23 Wysłane : 21 czerwca 2011 07:49:22
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 483

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
Poniżej znajduje się link do strony BIP UM Katowice z przetargu na roboty budowlane pn: "Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - Etap I i II faza 1".

http://bip.um.katowice.p...p?s=24&id=1296130006

Na tej stronie w plikach do pobrania znajduje się dokumentacja projektowa.
Offline W. Sportu i Turystyki  
#24 Wysłane : 22 czerwca 2011 11:59:12
W. Sportu i Turystyki

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 41

Tomasz Wróżyna napisał:
Cytat:
W. Sportu i Turystyki napisał:
Cytat:
W sprawie wypożyczalni rowerów informuję, iż trwa analiza oferty złożonej przez firmę Next Bike. Ewentualna współpraca zakłada wykupienie przez miasto udziałów w spółce, które w chwili obecnej są przedmiotem negocjacji. Koordynatorem projektu jest firma Next Bike.


inni operatorzy jak np http://www.jcdecaux.com/...ation-Design/Cyclocity-R
nie zostali zaproszeni do współpracy?


Tylko firma Next Bike przedłożyła miastu Katowice ofertę współpracy w zakresie wypożyczalni rowerów.
Offline W. Promocji  
#25 Wysłane : 5 sierpnia 2011 08:54:52
W. Promocji

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-19
Posty: 2

Post (Autor Aleksander Krajewski z dnia 29.07.2011, Tytuł : ścieżka rowerowa Ligota-Centrum
Forum : Sport i turystyka)
został ze względu na problemy z siecią umieszczony ponownie przez Administratora w odpowiednim wątku, dotyczącym powyższego tematu. Poniżej treść postu:

Wiadomość:

W mieście nie brakuje ścieżek rowerowych rekreacyjnych. Wielkim niedociągnięciem jest jednak brak ścieżek mających znaczenie dla codziennej komunikacji mieszkańców z i do pracy, szkoły itp.
Jako mieszkaniec Ligoty, który od wielu tygodni codziennie ryzykuje życie próbując dojechać do centrum na rowerze mam propozycję poprowadzenia ścieżki w następujący sposób:
- ulicą Panewnicką (coś jakby ścieżka już istnieje - część chodnika jest w innym kolorze, brak jednak oznakowań, przejazdów przez ulice i jakiekolwiek kontynuacji, w którymkolwiek z kierunków)
- wyraźne wydzielenie pasów rowerowych w obu kierunkach w przejeździe pod torami kolejowymi (w tunelu) jako fragmentu istniejącej ulicy. Przy czym bardzo ważne byłoby oznaczenie ścieżki w sposób widoczny dla kierujących samochodami, tak by musieli ustepować pierwszeństwa rowerzystom. Najważniejszym postulatem jest odpowiednie oświetlenie tunelu - obecnie kierujący samochodem w dzień na krótką chwilę wjeżdża do ciemnego tunelu i nie ma szans zauważyć rowerzysty. Podobnie przy wyjeździe z tunelu gdy ulega olśnieniu przez silne słońce zwłaszcza w godzinach popołudniowych.
- ścieżka mogłaby prowadzić do węzła przy pętli tramwajowej w Brynowie po trasie obecnego wydzielonego pasa parkingu dla samochodów. Na całym prawie kilometrowym odcinku ulicy Kłodnickiej wyznaczony jest parking, na którym nie doliczyłem się jak dotąd więcej niż 15 pojazdów, które równie dobrze mogłyby stać po drugiej stronie ulicy gdzie również są wydzielone miejsca postojowe. W takiej sytuacji wyznaczenie ścieżki sprowadziłoby się do ustawienia odpowiednich znaków (pinowych i poziomych) - wydzielony pas już istnieje.
- W okolicy węzła Kościuszki-Kłodnicka-Brynowska-Rolna ścieżka powinna skracać drogę i nie prowadzić ulicami. Proonuję wydzielenie pasa bardzo szerokiego i rzadko używanego chodnika obok myjni samochodowej, przystanków autobusowych, później pod wiaduktem kolejowym - częściej widać tam rowerzystów i ludzi wyprowadzających psy niż jakichkolwiek przechodniów więc wyznaczenie ścieżki na istniejącym chodniku jako trakt pieszo-rowerowy nie stworzy żadnej kolizji.
- Trasa mogłaby prowadzić chodnikiem aż do skrzyżowania z ul. Rolną a tam rozdzielać się na ul. Kościuszki (gdzie ścieżka fragmentami już się pojawia, zresztą prowadzi do Parku Kościuszki gdzie problem chwilowo znika) i na ul. Brynowską do Mikołowskiej - to bardzo ruchliwe ulice więc wyjścia są dwa: spowolnić i ograniczyć tranzyt (chyba niemożliwe) albo wyznaczyć ścieżkę przez poszerzenie chodników i stworzenie przejazdów przez kolejne skrzyżowania.

Przy tym chciałbym nadmienić, że:
- ścieżki rowerowe powinny mieć pierwszeństwo przejazdu przed samochodami
- powinny być pozbawione sygnalizacji świetlnej (tzn. nie być związane z komunikacją pieszą i nie wymuszać np wciśnięcia przycisku na słupie sygnalizacji, by włączyło się zielone)
- powinny mieć gładką nawierzchnię - betonową lub asfaltową. Kostka brukowa na ścieżce rowerowej to jakaś koszmarna bzdura. Miałoby to tę zalętę, że oprócz rowerów można będzie po nich jeździć rolkami, hulajnogami, wózkami inwalidzkimi a nawet wózkami dziecięcymi (przy małym natężeniu ruchu) - brak irytującego stukania i turkotania kółek i wibracji odczuwalnych na całym ciele byłby zbawieniem dla wszystkich potencjalnych użytkowników ścieżek!
- jeśli wytyczenie ścieżki wymaga jedynie namalowania pasów na ulicy lub chodniku i postawienia odpowiednich znaków - niech powstaną jeszcze w tym roku!! Przecież koszt takiej inwestycji jest minimalny. Jeśli jednak byłby za duży - zgłaszam się na ochotnika do malowania pasów za darmo! Myślę, że uda mi się zebrać grupę kilku chętnych do takiej pracy, bez najmniejszego problemu!
- w razie potrzeby prześlę dokumentację zdjęciową trasy i mapkę z rozrysowanym przebiegiem

Drugą w kolejności powinna być ścieżka ulicami: Armii Krajowej-Piotrowicką-Ligocką-Mikołowską
Takie dwie trasy skomunikowałyby południowe dzielnice z centrum i na pewno zachęciłyby Katowiczan do pedałowania. W czasie korków dojazd do centrum z Ligoty zajmuje 15-20 minut, w których samochody spalają hektolitry paliwa, bo silnik nie zdąży się nawet rozgrzać. Rowerem, w obecnych, mało sprzyjających warunkach, zajmuje najwyżej 5 minut więcej. Przy poprawieniu, skróceniu i odpowiednim oznaczeniu trasy, będzie to dobra konkurencja dla samochodu a juz na pewno dla komunikacji miejskiej (autobusy jadą ok. 20 minut jeśli nie stoją w korku a i tak trzeba dojść na przystanek i zapłacić za bilet, a tramwaj jest za daleko).

Pozdrawiam
-----
Offline W. Rozwoju Miasta  
#26 Wysłane : 5 sierpnia 2011 09:50:42
W. Rozwoju Miasta

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 27

Informujemy, że Miasto sukcesywnie, w miarę posiadanych środków, podejmuje działania związane z rozbudową sieci tras i ścieżek rowerowych w Katowicach. Ponadto dbając o bezpieczeństwo rowerzystów, tam gdzie jest to możliwe, przy okazji prowadzenia prac remontowych poszczególnych dróg Miejski Zarząd Ulic i Mostów uwzględnia potrzebę wydzielenia ruchu rowerowego poprzez realizację ścieżek.
Pana propozycja poprowadzenia połączeń rowerowych dzielnicy Ligota-Panewniki oraz dzielnic południowych z centrum miasta wymaga szczegółowego przeanalizowania pod kątem uwarunkowań terenowych (w tym stanu własnościowego nieruchomości), obwiązujących przepisów, a także zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Po przeprowadzeniu wizji w terenie i zebraniu niezbędnych informacji, niezwłocznie udzielona zostanie Panu odpowiedź.
Odnośnie poruszanej kwestii dotyczącej rodzaju nawierzchni z jakiej winny być wykonywane ścieżki rowerowe w naszym mieście, zaznaczamy, iż dla poprawy komfortu jazdy, nowe drogi rowerowe projektowane będą z jednolitej nawierzchni (np. asfalt). Zastosowanie omawianych rozwiązań będzie możliwe w przypadku uzyskania pozytywnej opinii właścicieli uzbrojenia podziemnego, występującego w śladzie planowanych ciągów rowerowych.
Offline W. Rozwoju Miasta  
#27 Wysłane : 24 sierpnia 2011 10:20:49
W. Rozwoju Miasta

Ranga: Member

Grupy: Nieaktywni
Przyłączony: 2011-03-09
Posty: 50

Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Wiadomość dla Pana Aleksandra Krajewskiego:

Odpowiadając na Pana wiadomość dodaną do Forum Platformy Konsultacji Społecznych poniżej przedstawiam następujące stanowisko:

1) Parametry techniczne tunelu w ciągu ulicy Kłodnickiej, z uwagi na wymagane przepisami minimalne szerokości jezdni oraz pasa ruchu dla rowerów, uniemożliwiają wprowadzenia wnioskowanych przez Pana zmian.
2) Zarząd drogi (Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach) poinformował, że oświetlenie tunelu było całkowicie odtwarzane z uwagi na systematyczne dewastacje. Obecnie tunel oświetla 9 nowoczesnych lamp metalohalogenkowych posiadających źródła światła
o mocy 150W, które zgodnie z oceną Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach
są wystarczające.
3) Możliwość poprowadzenie drogi dla rowerów w ciągu ulicy Kłodnickiej w znacznym stopniu ogranicza lokalizacja przystanku autobusowego. Ponadto, ograniczenie powierzchni parkingowych w ciągu ulicy Kłodnickiej skutkowałoby przeniesieniem parkowania na sąsiednie ulice i place, stanowiąc znaczne uciążliwości
dla mieszkańców pobliskich posesji. W ostatnim czasie do Urzędu Miasta wpływały bowiem pisma w sprawie możliwości zwiększenia powierzchni parkingowych w rejonie ulicy Kłodnickiej przy węźle drogowym na połączeniu ulicy Kościuszki z ulicą Kłodnicką.
4) Parametry techniczne chodnika uniemożliwiają wyznaczenie wydzielonej drogi dla rowerów w okolicy ww. węzła drogowego, jak również w ciągu ulicy Armii Krajowej, Piotrowickiej, Ligockiej i Mikołowskiej.

W związku z powyższym, wyznaczenie wnioskowanych przez Pana dróg dla rowerów nie jest możliwe bez poniesienia znaczących nakładów finansowych dla przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej. Wyznaczanie nowych dróg dla rowerów nie sprowadza się zatem jedynie do wprowadzenia dodatkowego oznakowania poziomego i pionowego. Drogi dla rowerów winny powstawać w sposób przemyślany oraz zapewniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa w ruchu dla wszystkich użytkowników. Miasto Katowice spostrzega potrzebę rozbudowy infrastruktury rowerowej oraz uwzględnia coraz większe znaczenie ruchu rowerowego w systemie transportowym miasta przy tworzeniu wieloletnich planów inwestycyjnych.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z znowelizowanymi przepisami ustawy Prawo
o ruchu drogowym, w zakresie ruchu rowerów wprowadzone zostały między innymi następujące zmiany:
„ Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić” (Art. 27, ust. 1a);
„Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)” (Art. 33, ust. 5).
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#28 Wysłane : 24 sierpnia 2011 12:15:13
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Kod:
3) Możliwość poprowadzenie drogi dla rowerów w ciągu ulicy Kłodnickiej w znacznym stopniu ogranicza lokalizacja przystanku autobusowego. Ponadto, ograniczenie powierzchni parkingowych w ciągu ulicy Kłodnickiej skutkowałoby przeniesieniem parkowania na sąsiednie ulice i place, stanowiąc znaczne uciążliwości
dla mieszkańców pobliskich posesji. W ostatnim czasie do Urzędu Miasta wpływały bowiem pisma w sprawie możliwości zwiększenia powierzchni parkingowych w rejonie ulicy Kłodnickiej przy węźle drogowym na połączeniu ulicy Kościuszki z ulicą Kłodnicką.


Proszę o informacje ile dokładnie pism wpłynęło w sprawie możliwości zwiększenia powierzchni parkingowych w rejonie ul. Kłodnickiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

Proszę bowiem zauważyć, że wpływają też pisma (np. od p. Krajewskiego) dotyczące tras rowerowych i argument przytoczony w piśmie w żaden sposób nie stanowi uzasadnienia dla powstrzymania się od utworzenia trasy rowerowej.

Chciałbym też zwrócić uwagę, że na dzień dzisiejszy w mieście nie jest możliwe dojechanie bezpośrednio z żadnej dzielnicy do samego centrum miasta. Ścieżki albo się kończą przed śródmieściem, albo idą "na około" jak np. trasa nr 1 (UserPostedImage)

Trudno więc mówić, że rower jest alternatywnym środkiem transportu. Ostatecznie osoby domagające się miejsc parkingowych może też korzystałyby z tego środka lokomocji, gdyby istniała taka możliwość.
Offline Admin (Wydział Promocji)  
#29 Wysłane : 24 sierpnia 2011 13:07:08
Admin (Wydział Promocji)

Ranga: Administrator

Grupy: Registered, Administrators
Przyłączony: 2011-02-10
Posty: 139

NaszaPrzestrzen.pl napisał:
Cytat:

Proszę o informacje ile dokładnie pism wpłynęło w sprawie możliwości zwiększenia powierzchni parkingowych w rejonie ul. Kłodnickiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy?


Tego rodzaju informacje wykraczają poza ramy Platformy Konsultacji Społecznych (forum nie działa w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej). W celu ich uzyskania proszę zwrócić się z oficjalnym pismem do Urzędu Miasta.
Offline marcinK  
#30 Wysłane : 24 sierpnia 2011 14:09:12
marcinK

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-06-07
Posty: 41

Z ulicą Kłodnicką problem można szybko rozwiązać, trzeba tylko chcieć i nie twierdzić, że się nie da. Obecnie przy ulicy kłodnickiej - na całej długości - znajduje się pobocze służące obecnie za parking. Pobocze wykorzystywane jest dość intensywnie głównie w okolicach wiaduktów rozpoczynających/kończących ulicę kłodnicką. Oprócz tego po drugiej stronie ulicy znajduje się sporo zatok parkingowych, które z uwagi na istnienie pobocza są rzadko wykorzystywane.

W ciągu ulicy kłodnickiej należałoby wybudować dodatkowe parkingi a istniejące pobocze zaadaptować na ścieżkę rowerową, a analogicznie jak jest to zrobione na ulicy Jankego.

Prosiłbym o informację, które działki w ciągu ulicy kłodnickiej są własnością gminy Katowice, bądź też podmiotów zależnych.

Moja propozycja wygląda następująco:

-Zbudowanie nowych parkingów równolegle do ulicy w ciągu ulicy kłodnickiej (Żółte linie na poniższych obrazkach)
-Zbudowanie parkingów na końcach ulicy kłodnickiej - przy myjni, przy osiedlu z obu stron - Żółte kwadraty
-Zbudowanie zatoki dla autobusów - czerwona linia - przypomnę, że obecnie brak jest zatoki i autobusy zatrzymują się w pasie drogi.
-Wykorzystanie istniejących zatok parkingowych (Kolor niebieski)
-przebudowanie chodnika (jest wystarczająco szeroki) tak by powstał przystanek w drugą stronę przed skrzyżowaniem, obecnie znajduje się on za skrzyżowaniem (Czarny okrąg, szczegóły na ostatnim rysunku.) [file name=Klodnicka.jpg size=597562]http://www.katowice.eu/forum_spoleczne/media/kunena/attachments/legacy/files/Klodnicka.jpg
http://www.katowice.eu/f...acy/images/Klodnicka.jpg

Edytowane przez moderatora 10 września 2012 10:38:56  | Powód: Nie podano

Załączniki:
Klodnicka.jpg 584 KB, pobrane 85 czas (s).
Klodnicka.jpg 584 KB, pobrane 82 czas (s).
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#31 Wysłane : 29 sierpnia 2011 08:06:38
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Kod:
Tego rodzaju informacje wykraczają poza ramy Platformy Konsultacji Społecznych (forum nie działa w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej). W celu ich uzyskania proszę zwrócić się z oficjalnym pismem do Urzędu Miasta.


[ol]Dlaczego więc informacja ta została użyta, jako argument w dyskusji i poparcie tezy "że nie da się zrobić ścieżki rowerowej"?

Po raz szósty w różnych dyskusjach pytam w oparciu o jakie zapisy "uchwałowe" działa forum. Czy ma ono jakieś umocowanie prawne w uchwałach Rady Miasta?[/ol]

Proszę nie pisać, że ten wątek powinien być przeniesiony w inne miejsce, bo już dwukrotnie robiłem to, po czym nowe wątki (np. w temacie "Komunikacja miasto - mieszkańcy") od kilku tygodni pozostają bez żadnej odpowiedzi.
Offline Admin (Wydział Promocji)  
#32 Wysłane : 8 września 2011 10:42:49
Admin (Wydział Promocji)

Ranga: Administrator

Grupy: Registered, Administrators
Przyłączony: 2011-02-10
Posty: 139

NaszaPrzestrzen.pl napisał:
Cytat:
Kod:
Tego rodzaju informacje wykraczają poza ramy Platformy Konsultacji Społecznych (forum nie działa w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej). W celu ich uzyskania proszę zwrócić się z oficjalnym pismem do Urzędu Miasta.


[ol]Dlaczego więc informacja ta została użyta, jako argument w dyskusji i poparcie tezy "że nie da się zrobić ścieżki rowerowej"?

Po raz szósty w różnych dyskusjach pytam w oparciu o jakie zapisy "uchwałowe" działa forum. Czy ma ono jakieś umocowanie prawne w uchwałach Rady Miasta?[/ol]

Proszę nie pisać, że ten wątek powinien być przeniesiony w inne miejsce, bo już dwukrotnie robiłem to, po czym nowe wątki (np. w temacie "Komunikacja miasto - mieszkańcy") od kilku tygodni pozostają bez żadnej odpowiedzi.


Informacja została użyta, ponieważ wspomniane pisma miały wpływ na podjęte przez wydział Rozwoju decyzje. Jeśli natomiast interesują Pana dokładne dane na temat tej korespondencji, proszę zwrócić się do urzędu tradycyjną drogą, korzystając z prawa przysługującego Panu zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej. Forum nie działa w oparciu o tę ustawę ani uchwały Rady Miasta - jest narzędziem nieformalnej wymiany opinii i konsultowania z mieszkańcami zmian zachodzących w mieście.

Odpowiedź, o którą Pan prosił pojawiła się już we wspomnianym wątku. Bardzo przepraszam za tak duże opóźnienie.
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#33 Wysłane : 8 września 2011 11:10:15
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Dziękuję za informacje.

Dla mnie to sytuacja dosyć niezwykła, gdy ktoś używa jakiegoś argumentu (np. wpływa wiele pism do urzędu) a później rozmówcom wskazuje, że informacja jest dla nich niedostępna (np. forum działa w oparciu o inne przepisy, więc nie można podać ile pism wpłynęło).

W taki sposób trudno jest prowadzić rozmowę na forum, bo - w moim odczuciu - przy takim podejściu każdą propozycję można zdewaluować.

Nie kryję, że liczyłem, iż otrzymam jasną odpowiedź i spróbuję zorganizować akcję, która pokaże, że więcej osób jest za ścieżką rowerową. Jedynie dotychczas nie przyszło im do głowy, aby pisać w tej sprawie do urzędu.

Oczywiście mogę wystąpić do urzędu, ale w ten sposób żaden ślad na forum nie zostanie, co moim zdaniem obniża jego wartość.
Offline proso2  
#34 Wysłane : 4 marca 2012 13:23:00
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonawstwo kawałka ulicy z chodnikiem i drogą dla rowerów nad Rawą. http://bip.um.katowice.p...p?s=24&id=1329919020
Oglądnąłem to coś, co zostało nazwane ścieżką rowerową i niestety jest to tradycyjny knot-atrapa w starym stylu. Na krótkim odcinku ścieżka lawiruje po obu stronach ulicy, zakręcając pod kątem prostym bez żadnych łuków. Tradycyjnie zaprojektowano kostkę betonową z wysokimi krawężnikami i na dokładkę z rynsztokiem przy krawężniku, który dodatkowo podwyższa krawężnik o 1,5 cm (przepisy zakazują projektowania krawężników wyższych niż 1 cm od poziomu jezdni przy krawężniku, a więc żaden rynsztok w ogóle nie powinien sie tutaj znajdować). Z jednej strony urząd zapewnia rowerzystów, że wszystkie ścieżki bedą asfaltowe, a z drugiej strony robi coś, co jest zaprzeczeniem rozsądku i dobrej praktyki inzynierskiej. Dziwię się, że takiemu projektantowi ktoś dał uprawnienia do projektowania, a jakiś inspektor w urzędzie przecież tego knota bez zażenowania odebrał i teraz na siłę realizuje. Uważam, że należy zażądać wyrzucenia tego projektu do kosza i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec urzędnika, który taki projekt zapewne zaakceptował podczas projektowania, a potem odebrał.
W ogóle odniosłem wrażenie, że uliczka jest tylko dojazdem do parkingu, który zdominował cały bulwar, a powinno być na odwrót: najpierw powinna być zaprojektowana ścieżka rowerowa niemalże prosta jak przysłowiowy drut, a dojazd i parking powinny być dorobione z boku tak, aby nie psuły tego, co jest właściwym bulwarem.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#35 Wysłane : 4 marca 2012 20:24:08
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Wiadomo już może kiedy ogłoszona zostanie trasa przejazdu tegorocznej edycji TdP? Pytam, gdyż mam propozycje i uwagi odnoszące się do organizacji wyścigu w minionych 2 latach.

Oczywiście, za organizację samego wyścigu nie odpowiada miasto, ale trudno byłoby mi uwierzyć, by zdanie magistratu nie było brane pod uwagę.

Z tym pydaniem zwracam się do Państwa gdyż to miasto, a nie organizator imprezy, powinno w 1-szej kolejności reprezentować mieszkańców Katowic.
Offline W. Sportu i Turystyki  
#36 Wysłane : 6 marca 2012 08:51:24
W. Sportu i Turystyki

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 41

Informujemy, iż w dniu 2 kwietnia 2012 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego odbędzie się konferencja prasowa, na której zostanie podana do publicznej wiadomości tegoroczna trasa przejazdu Tour de Pologne w Katowicach.

Informuję również, iż organizowanie tego wydarzenia w Katowicach powierzono Pełnomocnikowi Prezydenta ds. Sportu Pani Ewelinie Kajzerek.
Offline W. Inwestycji MZ  
#37 Wysłane : 14 marca 2012 07:48:21
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 483

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
proso2 napisał:
Cytat:
Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonawstwo kawałka ulicy z chodnikiem i drogą dla rowerów nad Rawą. http://bip.um.katowice.p...p?s=24&id=1329919020
Oglądnąłem to coś, co zostało nazwane ścieżką rowerową i niestety jest to tradycyjny knot-atrapa w starym stylu. Na krótkim odcinku ścieżka lawiruje po obu stronach ulicy, zakręcając pod kątem prostym bez żadnych łuków. Tradycyjnie zaprojektowano kostkę betonową z wysokimi krawężnikami i na dokładkę z rynsztokiem przy krawężniku, który dodatkowo podwyższa krawężnik o 1,5 cm (przepisy zakazują projektowania krawężników wyższych niż 1 cm od poziomu jezdni przy krawężniku, a więc żaden rynsztok w ogóle nie powinien sie tutaj znajdować). Z jednej strony urząd zapewnia rowerzystów, że wszystkie ścieżki bedą asfaltowe, a z drugiej strony robi coś, co jest zaprzeczeniem rozsądku i dobrej praktyki inzynierskiej. Dziwię się, że takiemu projektantowi ktoś dał uprawnienia do projektowania, a jakiś inspektor w urzędzie przecież tego knota bez zażenowania odebrał i teraz na siłę realizuje. Uważam, że należy zażądać wyrzucenia tego projektu do kosza i wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec urzędnika, który taki projekt zapewne zaakceptował podczas projektowania, a potem odebrał.
W ogóle odniosłem wrażenie, że uliczka jest tylko dojazdem do parkingu, który zdominował cały bulwar, a powinno być na odwrót: najpierw powinna być zaprojektowana ścieżka rowerowa niemalże prosta jak przysłowiowy drut, a dojazd i parking powinny być dorobione z boku tak, aby nie psuły tego, co jest właściwym bulwarem.

W odpowiedzi na Pański post z uwagami w sprawie zaprojektowanego odcinka ulicy z chodnikiem i ścieżką rowerową nad Rawą wyjaśniamy (został ogłoszony przetarg na wykonawstwo):
1. Ścieżka rowerowa została zaprojektowana w nawiązaniu do istniejących warunków terenowych oraz własnościowych i stanowi kontynuację wcześniej wykonanych jej odcinków. +
2. Będzie to ścieżka służąca rekreacji, nie wyczynowa.
3. Zaprojektowany wysoki krawężnik służy ochronie pieszych i rowerzystów przed niespodziewanym wjazdem samochodów na chodnik lub ścieżkę rowerową.
4. Zaprojektowany „rynsztok” służy odprowadzeniu wód opadowych do kratek ściekowych kanalizacji deszczowej odwadniającej drogę
5. W miejscu przejść dla pieszych i skrzyżowaniu ścieżki rowerowej z jezdnią zaprojektowano tzw. „przejścia wyniesione” to znaczy poziom jezdni w tych miejscach podniesiono do poziomu chodnika zachowując krawężnik wtopiony o wysokości 1cm. Nie zaprojektowano tu ścieku przykrawężnikowego (rynsztoka).
6. Zamiast nawierzchni asfaltowej przewidziano równorzędną pod względem równości powierzchni nawierzchnię z bezfazowej betonowej kostki brukowej
Offline Dawid Ślusarczyk  
#38 Wysłane : 21 kwietnia 2012 19:16:19
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Kiedy wreszcie istniejące trasy zostaną połączone?

Kiedy miasto zamierza przystąpić do prac nad wytyczaniem kolejnych tras?
Offline W. Rozwoju Miasta  
#39 Wysłane : 26 kwietnia 2012 12:08:56
W. Rozwoju Miasta

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 27

Miasto uwzględniając potrzeby mieszkańców stara się sukcesywnie, w miarę posiadanych środków, rozbudowywać infrastrukturę rowerową w Katowicach.
Z uwagi na sytuację finansową Miasta związaną z prowadzeniem strategicznych zadań inwestycyjnych obejmujących m.in.: realizację nowych obiektów i układu drogowego na terenach po KWK „Katowice” oraz przebudowę strefy Śródmiejskiej, w 2012 r. nie przewidziano wykonania nowej trasy rowerowej. Natomiast ze względu na zły stan techniczny oznakowania istniejących tras rowerowych, w bieżącym roku planowane jest zlecenie przez Wydział Rozwoju Miasta dokumentacji obejmującej jego odtworzenie i ujednolicenie. Będzie ona stanowiła podstawę do przeprowadzenia przez jednostki Miasta odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury rowerowej (Zakład Zieleni Miejskiej oraz Miejski Zarząd Ulic i Mostów) prac związanych z uzupełnieniem brakującego oznakowania.
Podjęcie działań w kierunku wytyczenia kolejnych tras rowerowych uzależnia się w najbliższych latach od kondycji finansów publicznych.
Offline proso2  
#40 Wysłane : 4 maja 2012 21:30:15
proso2

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-12-28
Posty: 12

Dopiero teraz miałem chwilę, żeby przeczytać odpowiedź, na mojego posta. Nie przekonują mnie tłumaczenia Wydziału Inwestycji, które świadczą o dośc niefrasobliwym podejściu do tematu infrastruktury rowerowej.
Ad.1. Sposób nawiązania do otoczenia nie może być usprawiedliwieniem bezsensownego prowadzenia drogi dla rowerów zygzakami na przemian po obu stronach jezdni i to bez żadnych łuków poziomych. Takich rzeczy po prostu nie robi się, chyba, że ich autor chce sobie zakpić z rowerzystów. Jak Wydział Inwestycji i projektant tego nie wiedzą, to może raczą poczytać sobie lekturę dotyczącą zasad projektowania infrastruktury rowerowej, zanim coś zaprojektują?
Ad.2. To, że ścieżka ma służyć rekrecji, to nie oznacza, że automatycznie może mieć charakter sadystyczno-masochistyczny. Nie na tym polega rekreacja.
Ad.3. Nie rozumiem o co chodzi z tym wysokim krawężnikiem dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Nie chodziło mi o wysoki krawężnik tam, gdzie ma być wysoki, ale o to, że zaprojektowano wysoki tam, gdzie ma mieć nie więcej niż 1 cm, co czarno na białym zostało przedstawione na rysunkach szczegółowych przekroju ulicy. Jeżeli istnieje obawa, że samochody będą wjeżdżać na chodnik, to załatwia się to inaczej, niż wysokim krawężnikiem i rynsztokiem przy krawężniku.
Ad.4. Dziwi mnie, ta podręcznikowa informacja o sensie istnienia rynsztoku, która w rzeczywistości niczego nie wyjaśnia. Po prostu w miejscu, gdzie jest przejazd dla rowerzystów rynsztok powinien być przykryty tak, aby sumaryczne różnice wysokości między chodnikiem a jezdnią nie przekraczały 1 cm, a tego Wydział Inwestycji i projektant nie dopilnowali.
Ad.5. Jeżeli faktycznie czegoś nie doczytałem i są tam "przejścia wyniesione", to nieco poprawia wizerunek projektu, ale nadal nie tłumaczy mankamentów.
Ad.6. Nawierzchnia brukowa nigdy nie była, nie jest i nie będzie nawierzchnią równorzędną, a powodu dużego oporu jazdy, wibracji i innych parametrów gorszych od nawierzchni asfaltowej. Tylko dyletant może twierdzić, że nawierzchnia brukowa jest równorzędna, a dyletantów nie powinno zatrudniać się w Wydziale Inwestycji i przy zlecaniu projektów. Prezydent Uszok zobowiązał się wobec rowerzystów, że nie będzie ich więcej męczył tą kostką. Czy ta kostka, to jakaś piąta kolumna wobec Prezydenta?
Ostatnio byłem w Krakowie i z zazdrością obserwowałem wielokilometrowe ścieżki rowerowe z asfaltu, tylko sporadycznie poprzetykane starymi fragmentami chodnika z innych materiałów. I nie widziałem ani jednego zakrętu bez wyprofilowanego łuku poziomego. Jak się chce, to się da, a w Krakowie ścieżki rowerowe też zostały zaprojektowana w nawiązaniu do istniejących warunków terenowych oraz własnościowych, ale projektanci nie hołdują tam zasadzie, że najpierw musi być miejsce na wielkie parkowisko dla samochodów, a rowerzyści muszą zadowolić ochłapami i przemykać chyłkiem zygzakami.
Zgodnie z zasadami projektowania infrastruktury rowerwej, nie projektuje się oddzielnych dróg dla rowerów tam, gdzie można spokojnie jechać jezdnią bocznej uliczki. Tutaj Wydział Inwestycji i projektant nie mogli się zdecydować, co właściwie projektują i wyszła bzdura. Najwyższy czas przyznać się do błędu, wycofać się z tej miernoty i nie wyrzucać pieniędzy w błoto, przepraszam - w nieudolny slalom z betonowej kostki.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest (2)
4 strony<1234>
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.