logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline marcinK  
#1 Wysłane : 10 sierpnia 2011 12:49:50
marcinK

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-06-07
Posty: 41

Czy miasto Katowice wreszcie coś zrobi w sprawie dzików spokojnie chodzących po ulicach południowych dzielnic? To co się dzieje przekracza już ludzkie pojęcie. Dziki latają często po ulicy kłodnickiej. Były przedwczoraj, 2 dni temu, 2 tygodnie temu. A to tylko przypadki kiedy je widziałem. Latają watahą gdzie jest ok.5 osobników dorosłych ~200kg i kilkanaście młodych. To naprawdę robi się niebezpieczne, już jedna osoba na kłodnickiej musiała uciekać i wskakiwać na płot.

Urzędnicy czekają aż kogoś taki dziś rozszarpie? Może jakieś dziecko przypadkiem. Dzwonimy na straż miejską i nic się nie dzieje, tylko odpowiedź przyślemy radiowóz.

Pytanie:jakie działania władze miasta podjęły przez ostatni rok w sprawie dzików. Czy naprawdę musi stać się jakaś krzywda komuś? Sam w okolicach pętli brynowskiej miałem już wypadek rowerowy - przeleciałem przez kierownicę i się pobijałem, po tym jak dziś wyskoczył z krzaków.
Offline Wydział Zarządzania Kryzysowego  
#2 Wysłane : 17 sierpnia 2011 13:52:41
Wydział Zarządzania Kryzysowego

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-08
Posty: 25

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 3 raz (y) w 2 postu (ów)
Problem pojawiania się dzików na terenach zamieszkałych w Katowicach nie jest problemem nowym, szczególne nasilenie tego zjawiska miało miejsce w latach 2007 i 2008. Od kilku lat Miasto Katowice podejmuje stosowne działania mające na celu ograniczenie ilości dzików pojawiających się na terenach zamieszkałych naszego miasta. Słowo „ograniczenie” jest użyte w tym miejscu celowo, ponieważ ani w Polsce ani w Europie nie ma wypracowanego modelu, który pozwoliłby – w ramach obowiązującego prawa – na wyeliminowanie tego problemu.
Główną przyczyną występowania tego zjawiska jest w szczególności:
- brak naturalnych wrogów dzików (wilki),
- łatwo dostępne źródła pożywienia w rejonach zamieszkałych (spowodowane m.in. wysypywaniem resztek
jedzenia w miejscach do tego nieprzeznaczonych),

Miasto Katowice m.in.:
1. Dofinansowuje 4 koła łowieckie, które administrują obwodami łowieckimi w południowych dzielnicach Katowic,
2. Utworzyło grupę interwencyjną, która po otrzymaniu zgłoszenia o pojawieniu się dzików w miejscach publicznych, ma za
zadanie wyeliminować zagrożenie.

Całokształt podejmowanych przez Miasto działań doprowadził do ograniczenia liczby dzików w mieście: w wyniku interwencji
mieszkańców w Straży Miejskiej w II półroczu 2008 r. grupa interwencyjna wywiozła z terenów zamieszkałych 44 dziki, w
2009 r. już tylko 16, a w roku 2010 – 8 szt. O zmniejszeniu populacji dzików „miejskich” świadczy też fakt coraz mniejszej
ilości interwencji mieszkańców w sprawie dzików.

Na marginesie pragnę zaznaczyć, że właściwe służby porządkowe - na każde zgłoszenie - podejmują interwencje. Z informacji uzyskanych przez Straż Miejską wynika, że nie każda interwencja zostaje na miejscu potwierdzona. W takich sytuacjach nie podejmuje się szczególnych działań w tym zakresie.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców, oraz skuteczniejszego podejmowania przez stosowne służby cynności - każdy fakt pojawienia sie tych zwierząt należy niezwłocznie zgłaszać: do Straży Miejskiej, tel. 986 (tel. całodobowy, bezpłatny) lub do Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM Katowice (w dni robocze w godz. 7:30 - 15:30), tel. 32 253 95 84. :)
Moderator Wydziału Zarządzania Kryzysowego
Offline Dawid Ślusarczyk  
#3 Wysłane : 17 sierpnia 2011 15:26:18
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

JA tylko dodam, że od kilku miesięcy UM KAtowice dysponuje koncepcyjnym opracowaniem zawierającym szereg propozycji rozwiązań, które można wdrażać z całkiem dużą dowolnością, zależnie od wielkości budżetu przeznaczonego na ten cel. W opracowaniu znajdują się działania doraźne oraz prowadzone systematycznie a okres realizacji niektórych może sięgać nawet 10 - 15 lat.

Opracowanie zostało dostarczone do Wydziału Kształtowania Środowiska - będzie to zatem odpowiednie miejsce, by zwrócić się o jego udostępnienie. W razie czego powinienem dysponować kopią w wersji elektronicznej, jednak odszukanie opracowania może mi zająć trochę czasu.

Cząstkowym rozwiązaniem będą także odpowiednie procedury związane z przejmowaniem przez gminy własności nad śmieciami komunalnymi - o ile uda się stworzyć skuteczne prawo, o tyle do lasów będzie trafiało mniej śmieci, więc i mniej jedzenia, którym żywią się dziki.
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#4 Wysłane : 17 sierpnia 2011 18:14:02
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Mam pewne wątpliwości co do skuteczności statystyk dotyczących zmniejszenia populacji dzików. Sam w roku 2008 zgłaszałem obecność dzików do straży miejskiej, gdzie usłyszałem, że to normalne iż dziki chodzą po mieście i wczoraj były tutaj i tutaj... Przy następnym razie oczywiście uznałem, że nie ma po co dzwonić. Chodząc i jeżdżąc staram się uważać.

Zwracam jednak uwagę, że miasto mogłoby się podjąć przygotowania projektu międzynarodowego dotyczącego problemu dzików w mieście, jeśli to taki trudny problem. Przykład Berlina (http://www.globalanimal.org/2011/06/12/the-boar-war-berlins-urban-swine-crisis/41583/) i Kobe (http://www.japanprobe.com/2011/06/24/japans-wild-boar-problem/) pokazuje, że może warto zaprosić naukowców to znalezienia jakiś rozwiązań poza zastrzeleniem lub wywiezieniem zwierząt.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#5 Wysłane : 18 lutego 2012 01:13:36
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Uprzejmie informuje, że magistrat dysponuje opracowaniem wskazującym możliwe sposoby rozwiązania problemu obecności dzików na obszarach wybitnie miejskich. Wystarczy te pomysły rozpisać nieco szerzej i przystąpić do ich realizacji. Niestety, jak dotąd miasto skutecznie przystąpiło tylko do eliminacji skutków, nie problemu - i tym oto sposobem wystrzelano ok 80% całej populacji dzików w rejonie - dane pochodzą z nadleśnictwa.

"Zrównoważony rozwój".
Offline bobiko  
#6 Wysłane : 21 marca 2012 12:43:26
bobiko

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-03-21
Posty: 1

Dziki to nie tylko problem Katowic , w Gdańsku jest to samo. Poryte trawniki , strach wyjść z domu . Ostatnio jadąc samochodem wieczorem omal nie potrąciłemjednego .Dzik wybiegł z krzaków prawie pod same koła .U nas też sprawa zamiatana jest pod dywan , Straż Miejska ma to również gdzieś , twierdząc , że to wina ludzi , którzy wyrzucają resztki pożywienia , zapewne tak , ale to nie znaczy , że nie powinno się z tym czegoś zrobić .
Offline Wydział Zarządzania Kryzysowego  
#7 Wysłane : 21 marca 2012 15:30:42
Wydział Zarządzania Kryzysowego

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-08
Posty: 25

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 3 raz (y) w 2 postu (ów)
W trosce o zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców - wzorem lat poprzednich - miasto Katowice podejmuje szereg działań na rzecz ograniczenia tego zjawiska: m.in.
1. corocznie dofinansowuje 4 koła łowieckie, które administrują obwodami łowieckimi w południowych dzielnicach Katowic,
2. koordynuje pracę grupy interwencyjnej, która po potwierdzeniu zgłoszenia o pojawieniu się dzików w miejscach publicznych,
ma za zadanie wyeliminować zagrożenie (na marginesie pragnę zaznaczyć, że w polskim prawie łowieckim dzik (locha) jest
objęty ochroną sezonową. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie
określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, polowania na lochy można przeprowadzać w okresach od dnia 15 sierpnia do
dnia 15 stycznia.

Opisywane przez Pana przypadki (okresowego) zwiększenia populacji dzików w południowych dzielnicach Katowic są związane z naturalnym cyklem godowym tego gatunku, dlatego też apelujemy do mieszkańców południowych dzielnic Katowic o niezwłoczne przekazywanie precyzyjnych informacji o dokładnej lokalizacji tych zwierząt, celem umożliwienia służbom porządkowym szybkiego dojazdu i właściwego zidentyfikowania zagrożenia.

Liczę, że wspólne zaangażowanie mieszkańców w kontaktach ze służbami miejskimi przyczyni się do znacznego ograniczenia tego problemu.
Moderator Wydziału Zarządzania Kryzysowego
Offline Leszek Speicher  
#8 Wysłane : 25 marca 2012 21:06:42
Leszek Speicher

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-11-30
Posty: 25

Trzeba się zastanowić nad drzewostanem w Katowicach. Nie wiadomo dlaczego nadal w osiedlach jest przerażająca ilość dębów i kasztanów. Te właśnie owoce wabią dziki .
Mieszkaniec Katowic od urodzenia.
Offline Klementynka  
#9 Wysłane : 4 listopada 2012 19:57:25
Klementynka

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-05-25
Posty: 13

temat ucichł tymczasem dziki mają się świetnie. wspomniana na początku ulica Kłodnicka oraz okoliczne (Stara Kłodnicka, Kolejowa) są miejscem żerowania dzików bez względu na porę dnia i nocy.
informowanie SM kończy się stwierdzeniem, że dziki są niebezpieczne i najlepiej ich nie drażnić :woohoo: .
jakie konkretne działania zostały podjęte w tym roku?
Offline Dawid Ślusarczyk  
#10 Wysłane : 5 listopada 2012 07:25:20
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Zgodnie z informacją z okolicznych kół łowieckich, w ubiegłym roku odstrzelono 80% populacji dzików, jaka ma zamieszkiwać w Katowicach. Strzelanie to odbywało się w warunkach wołających o pomstę do nieba (strzelano do zwierząt wypłoszonych z lasu na obszar zabudowany, po którym poruszały się osoby postronne).

Nikt nie powinien mieć wątpkiwości - strzelanie nie jest i nigdy nie będzie rozwiązaniem tego problem.


Moje pytanie brzmi: od rokumają Państwo wykaz działań, które możnaby podjąć. Opracowanie wciąż leży gdzieś w szufladie czy ktokolwiek postanowił się z nim zapoznać?
Offline Wydział Zarządzania Kryzysowego  
#11 Wysłane : 6 listopada 2012 08:30:57
Wydział Zarządzania Kryzysowego

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-08
Posty: 25

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 3 raz (y) w 2 postu (ów)
Za prowadzenie gospodarki łowieckiej odpowiadają Koła łowieckie.

W 2012 r. Miasto Katowice utrzymuje (w lasach wokół południowych dzielnic miasta) tzw. pasy zaporowe, których zadaniem jest zatrzymywanie dzików, które chciałyby wyjść z lasu do miasta. Na pasach tych zabronowywane jest ziarno kukurydzy paszowej, która jest przysmakiem dzików. Ponadto, w bieżącym roku z terenu Katowic wywiezionych zostało 15 dzików, a w 11 przypadkach zlikwidowano ich barłogi (siedliska przygotowane do oproszenia się).
Moderator Wydziału Zarządzania Kryzysowego
Offline Straż Miejska w Katowicach  
#12 Wysłane : 7 listopada 2012 12:43:18
Straż Miejska w Katowicach

Ranga: Moderator

Grupy: SM
Przyłączony: 2012-06-13
Posty: 45

Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Funkcjonariusze straży miejskiej w sytuacji pojawienie się dzika mają zabezpieczyć miejsce przed ewentualnym niebezpieczeństwem i przedostaniem się dzika w miejsca publiczne. Następnie przez dyżurnego Miejskiego Centrum Ratownictwa informacja o obecności dzika we wskazanym miejscu przekazywana jest Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który to podejmuje dalsze, stosowne czynności.
Offline niepijepiwazsokiem1  
#13 Wysłane : 22 marca 2013 17:56:05
niepijepiwazsokiem1

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-03-22
Posty: 2

Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Funkcjonariusze straży miejskiej w sytuacji pojawienie się dzika mają zabezpieczyć miejsce przed ewentualnym niebezpieczeństwem i przedostaniem się dzika w miejsca publiczne. Następnie przez dyżurnego Miejskiego Centrum Ratownictwa informacja o obecności dzika we wskazanym miejscu przekazywana jest Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który to podejmuje dalsze, stosowne czynności.


Ciekawy jestem jakie procedury są przewidziane dla funkcjonariuszy straży miejskiej w celu "przedostania się dzika w miejsce publiczne"? Przecież on już i tak jest w miejscu publicznym :D Nie potrafię sobie wyobrazić co taki strażnik czy policjant ma zrobić, żeby naprzykład takie stadko jak to z filmiku zatrzymać w miejscu ?
Np. tutaj https://www.youtube.com/watch?v=2zFCa_NN_K4 , a takich filmów w sieci jest kilka.
Offline Straż Miejska w Katowicach  
#14 Wysłane : 27 marca 2013 13:55:20
Straż Miejska w Katowicach

Ranga: Moderator

Grupy: SM
Przyłączony: 2012-06-13
Posty: 45

Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Funkcjonariusze straży miejskiej w sytuacji pojawienie się dzika mają zabezpieczyć miejsce przed ewentualnym niebezpieczeństwem i przedostaniem się dzika w miejsca publiczne. Następnie przez dyżurnego Miejskiego Centrum Ratownictwa informacja o obecności dzika we wskazanym miejscu przekazywana jest Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który to podejmuje dalsze, stosowne czynności.


Ciekawy jestem jakie procedury są przewidziane dla funkcjonariuszy straży miejskiej w celu "przedostania się dzika w miejsce publiczne"? Przecież on już i tak jest w miejscu publicznym :D Nie potrafię sobie wyobrazić co taki strażnik czy policjant ma zrobić, żeby naprzykład takie stadko jak to z filmiku zatrzymać w miejscu ?
Np. tutaj https://www.youtube.com/watch?v=2zFCa_NN_K4 , a takich filmów w sieci jest kilka.


W sytuacji kiedy zwierzęta przedostaną się na osiedla czy ulice, tak jak na przedstawionym przez Pana filmie, funkcjonariusze straży miejskiej w zasadzie nie posiadają adekwatnych środków przeciwko pojawiającym się dzikom. W takiej sytuacji strażnicy po potwierdzeniu obecności zwierząt oraz ocenie sytuacji przekazują informacje do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Katowice. Skutkuje to najczęściej wysłaniem na miejsce grupy interwencyjnej, która w celu wyeliminowania zagrożenia usypia zwierzęta i wywozi je do lasu.
Dla możliwie szybkiego i skutecznego odłowu dzików prosimy o niezwłoczne przekazywanie precyzyjnych informacji o dokładnej lokalizacji zwierząt pod bezpłatny, całodobowy numer 986. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do mieszkańców o niedokarmianie dzików. Przede wszystkim takie życzliwe dokarmianie powoduje zmianę naturalnego zachowania dzika, który zamiast zdobywać pożywienie w lesie jest przyzwyczajany do jego łatwiejszego pozyskiwania. Dziki to zwierzęta, które są bardzo inteligentne- raz nauczone, nie boją się w ogóle ludzi i przyprowadzają potem w to miejsce swoje młode.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#15 Wysłane : 28 kwietnia 2013 02:37:45
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam,

w minionych latach Wydział Zarządzania Kryzysowego zlecił odstrzał znacznej części populacji dzików na terenie miasta. Zdarzało się, że do zwierząt strzelano dosłownie kilkanaście metrów od domów i pomimo tego, że w otoczeniu znajdowały się osoby postronne - m.in. spacerowicze z małymi dziećmi. Czy Wydział Zarządzania Kryzysowego został o tym poinformowany i jakie kroki zostały podjęte w celu wyeliminowania takich sytuacji w przyszłości?

Jaki jest szacunkowy koszt wywozu jednego dzika, któremu podano środki nasenne?
Offline Wydział Zarządzania Kryzysowego  
#16 Wysłane : 15 maja 2013 05:51:09
Wydział Zarządzania Kryzysowego

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-08
Posty: 25

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 3 raz (y) w 2 postu (ów)
Użyte przez Pana sformułowanie: „zlecił odstrzał” nie jest adekwatne do rzeczywistości. Nie otrzymywaliśmy również zgłoszeń dotyczących strzelania do zwierząt w otoczeniu osób postronnych. Dla zweryfikowania tych danych niezbędne jest doprecyzowanie przez Pana konkretnych faktów, dat, itp. (tutaj prosimy o kontakt z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego poza platformą).

Wydział Zarządzania Kryzysowego opracował procedurę wywożenia dzików z terenów zamieszkałych przez grupę interwencyjną. W skład grupy wchodzi: strzelec, lekarz weterynarii podający środek usypiający oraz grupa wyłapująca ewentualne młode dziki i wywożąca je do lasów w okolicy Dulowej (koło Krakowa).

Grupa ta powołana została do usypiania dzików, które z niewyjaśnionych przyczyn „zaległy” na terenach zamieszkałych – gdy są ranne lub chore, czy też np. zakładają barłóg w celu urodzenia młodych.

Są jednakże warunki, w których grupa ta może odstąpić od podejmowania czynności:
• gdy sytuacja ma miejsce pod wieczór przed zapadnięciem zmroku (przybycie członków grupy na miejsce akcji może potrwać nawet do 1 godziny);
• gdy miejsce przebywania dzików znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy/ulic – tzn. w sytuacji, gdy działanie grupy interwencyjnej mogłoby sprowadzić większe niebezpieczeństwo niż to, które stwarzają dziki zagrożenie wybiegnięcia zwierzęcia pod nadjeżdżające pojazdy i spowodowania wypadku drogowego bądź nawet katastrofy w ruchu lądowym),
• gdy miejsce przybywania dzików znajduje się w pobliżu lasu, doliny rzek.

Szacunkowy, pewny koszt wywozu jednego dzika można ustalić jedynie w stosunku do kosztów stałych, które ponosi miasto za akcje usypiania i wywozu, tj. koszt pracy strzelca, weterynarza, ekipy wywożącej. Te wynoszą:
- 300 zł dla strzelca za całą udaną akcję – bez względu na czas trwania akcji i ilość uśpionych dzików lub 150 zł za akcję nieudaną (tj. akcję w wyniku której nie dojdzie do uśpienia dzików),
- 150 zł dla weterynarza za 1 godzinę udziału w akcji,
- 800 zł dla firmy wywożącej za całą akcję – czas pracy 4 osób, koszty paliwa, załadunku, transportu i wyładunku w miejscu docelowym, wyłapywania warchlaków – bez względu na ilość godzin spędzonych na akcji.
Do kosztów tych należy doliczyć czynnik niepewny, zmienny – koszt użytych w akcji anestetyków (środków usypiających, które może podać tylko lekarz weterynarii). Koszt ten jest zróżnicowany i mają na niego wpływ różne czynniki:
- warunki pogodowe (w niskich temperaturach środek oddziałuje inaczej, wolniej niż w temperaturach średnich i wysokich)
- masa (waga) dzika;
- „dyspozycja” dzika – zwierzę niezestresowane usypiane jest względnie szybko; dzik zestresowany spala środek bardzo
szybko i wówczas zachodzi konieczność podawania mu kolejnych dawek itp.

Edytowane przez moderatora 15 maja 2013 06:13:27  | Powód: Nie podano

Moderator Wydziału Zarządzania Kryzysowego
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.