Witam Panie Dawidzie
Starzenie się populacji, migracje… to problemy nie tylko miasta Katowice, ale ogólnie – trend europejski.
Ma Pan oczywiście rację co do tego, że niezależne od sytuacji demograficznej, do zakresu działania i zadań gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb swoich jej mieszkańców i podnoszenie jakości ich życia.
Poruszane przez Pana tematy dotyczą działalności wielu Wydziałów Urzędu Miasta Katowice (zresztą jak Pan pisze tematy te zostały już poruszone przez Pana na Platformie), ja mogę się wypowiadać jedynie w zakresie działań podejmowanych przez Wydział Polityki Społecznej.
Odnośnie diagnozy problemów społecznych uprzejmie informuję, iż w maju br. Miasto Katowice we Współpracy z Uniwersytetem Śląskim rozpoczęło realizację projektu badawczego pod nazwą „Diagnoza problemów społecznych i monitoring aktywizacji polityki rozwoju zasobów ludzkich w Katowicach”.
Potrzeba realizacji projektu badawczego z zakresu polityki społecznej na terenie m. Katowice była uzasadniona zdiagnozowanymi problemami, barierami i ograniczeniami dotyczącymi zakresu wiedzy na temat istniejących problemów społecznych w naszym mieście oraz zmianą sytuacji gospodarczej i demograficznej Katowic.
Celem głównym projektu jest stworzenie systemu diagnozowania i kreowania rozwiązań problemów społecznych w mieście Katowice, natomiast cele szczegółowe to:
- identyfikacja problemów społecznych w poszczególnych dzielnicach miasta Katowice,
- wypracowanie aktualnej diagnozy społecznej uwzględniającej m.in. sytuację kobiet i mężczyzn na potrzeby instytucji miejskich, organizacji pozarządowych i innych podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych realizujących zadania w zakresie rozwiązywania problemów społecznych,
- pogłębienie i uaktualnienie wiedzy na temat występowania problemów społecznych na terenie miasta Katowice w ujęciu przestrzennym, potencjału społecznego mieszkańców miasta oraz integracji funkcjonujących systemów wsparcia społecznego,
- zintegrowanie procedur monitoringu i zbierania informacji na temat istniejącego systemu pomocy i wsparcia na rzecz mieszkańców Katowic świadczonego przez różne podmioty, celem ich usprawnienia i efektywniejszego wykorzystania,
- nabycie know-how na temat sposobu zbierania informacji i diagnozowania problemów społecznych przez struktury miejskie odpowiedzialne za realizację polityki społecznej w mieście.
W efekcie końcowym wyniki badań zostaną wykorzystane również do aktualizacji dokumentu „Strategia rozwiązywania problemów społecznych w mieście Katowice”
Myślę, że dobrym przykładem podnoszenia jakości życia w naszym mieście jest rozpoczęcie w bieżącym roku realizacji Programu „
Nas troje i więcej”, którego celem jest wsparcie katowickich rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych oraz rodzin korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
Program poprzez wprowadzenie systemu ulg ma na celu zwiększenie rodzinom dostępności do dóbr kultury i imprez sportowych organizowanych przez miejskie jednostki organizacyjne. W ostatnim okresie podjęto wzmożone działania, by zachęcić do udziału w Programie również prywatnych przedsiębiorców.
Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu odciążymy w ten sposób rodzinne budżety i zachęcimy do kreatywnego, kulturalnego i wspólnego spędzania wolnego czasu.
Kolejnym programem realizowanym przez Urząd Miasta Katowice jest "
Babcia, dziadek i ja w Katowicach", który skierowany do babć, dziadków oraz Ich wnucząt. Celem Programu jest:
1. Wzmacnianie funkcji rodzin i wspieranie ich w budowaniu więzi rodzinnych.
2. Kształtowanie pozytywnego wizerunku rodzin.
3. Wspieranie dziadków/babć, będacych rodzicami zastępczymi w prawidłowym wypełnianiu ich funkcji i podnoszeniu kompetencji oraz umiejętności wychowawczych.
4. Zwiększanie dostępności do dóbr kultury, sportu, wypoczynku dla dziadków/babć i wnuków w rodzinach zastępczych, wielodzietnych i ubogich.
W ramach programu skorzystać można m.in. z ulgowych biletów wstępu do teatru "Ateneum" w Katowicach, sali zabaw "Figlarnia" w Katowicach oraz skansenu w Parku Chorzowskim.
Przy tej okazji chciałabym wspomnieć o altankach – miejscach do przewijania i karmienia dzieci, które zostały ustawione w miejscach wypoczynku Katowiczan przez Zakład Zieleni Miejskiej, tj.:
1. Park Kościuszki (przy placu zabaw od strony ul. Pięknej)
2. Katowicki Park Leśny (przy placu zabaw)
3. Ośrodek „Bolina” (przy ul. Leśnego Potoku przy placu zabaw).
W ramach działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Katowic chciałabym również wspomnieć o bezpłatnym poradnictwie świadczonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
1. Poradnictwo specjalistyczne realizowane przez Sekcję Psychologiczno - Pedagogiczną świadczone jest bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Katowic, tj. dla rodzin, rodzin zastępczych i dla młodzieży (w tym dla usamodzielnianych wychowanków). Poradnictwo świadczone jest przez: psychologów oraz pedagoga i obejmuje diagnozowanie problemów rodzin oraz ich zasobów i barier poprzez indywidualny kontakt, spotkania grupowe oraz udzielanie wsparcia, pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
Formy poradnictwa:
- konsultacje indywidualne,
- poradnictwo grupowe (programy),
- udział w zespołach interdyscyplinarnych.
2. Poradnictwo, pomoc prawna i psychologiczna świadczona przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
3. Poradnictwo specjalistyczne dla osób i rodzin w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców miasta, zarówno dla chorych jak i ich rodzin, prowadzone jest przez konsultantów ds. zaburzeń psychicznych Centrum Rehabilitacji Społecznej, psychologów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych.
Więcej Informacji na stronie:
http://www.mops.katowice.pl/?str=967 pozdrawiam