logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Dawid Ślusarczyk  
#1 Wysłane : 19 kwietnia 2011 10:17:52
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Jak wygląda aktualny program przeciwdziałania bardzo niekorzystnej sytuacji demograficznej miasta? Jeśli takiego nie ma, kiedy rozpoczną się prace nad takowym?

Proszę wybaczyć, ale wypowiedziane pół roku temu przez pana Prezydenta twierdzenie, że (to oczywiście nie cyttat) „Właściwie liczba mieszkańców wielu miast, szczególnie w naszym regionie zmniejsza się, więc w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać” jest dalece niewystarczające i niesatysfakcjonujące. Ta kwestia jest dla miasta wyjątkowo istotna.
Offline beepoo  
#2 Wysłane : 8 maja 2011 21:19:42
beepoo

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 4

Miasto jak i nasz wspaniały rząd w ogóle nie stawia na rozwój demograficzny w naszym kraju tudzież w regionie.....

Jak miasto moze pomoc młodym rodzinom....???


Przytoczy pewno program 3+....ale to za mało...

Jak młodzi ludzie maja zachęcać się do zakładania rodziny...kiedy nawet dla kobiety w ciąży miasto jest.......bariera...nei do pokonania....



Prezydencie.... i reszta włodarzy ...wy tez kliedys byliscie częscia młodych rodzin.....!!!!!!


pomyslcie...
Offline W. Polityki Społecznej  
#3 Wysłane : 13 maja 2011 12:11:40
lis

Ranga: Moderator

Grupy: WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 147

Witam

Jest wiele działań i inicjatyw podejmowanych przez Miasto Katowice na rzecz rodzin we współpracy z instytucjami publicznymi
i organizacjami pozarządowymi, ale zadane pytania dotyczą szerokiego zakresu tematycznego .
Uprzejmie proszę o doprecyzowanie zapytania, gdyż dodany post jest bardzo ogólny.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#4 Wysłane : 13 maja 2011 13:50:59
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Cóż, zatem bardziej konkretnie.
To, co miasto z mniejszym lub większym powodzeniem robi w zakresie przynajmniej utrzymania a najlepiej poprawy jakości życia mieszkańców, należy do zakresu podstawowych zadań miasta i jest niezależne od sytuacji demograficznej. Tymczasem sytuacja Katowic pod tym względem jest, by nie użyć dosadniejszych określeń, fatalna i nadaje się do tego, by zażegnaniem jej dotkliwych, szczególnie odczuwalnych w przyszłości skutków zajął się Wydział Zarządzania Kryzysowego, albo też inna/inne jednostka/i, które podejdą do tego zagadnienia poważnie i bez udawania, że stan faktyczny jest niezmienny i miasto nie może zrobić nic, by ten niezwykle ważny problem rozwiązać. Chodzi mi zatem o nowe, wyjątkowe działania, skrojone na tą wyjątkową sytuację miasta.

Słowem - kiedy sprawy zgłaszane od miesięcy i lat, także te sprawy, które zostały tutaj opisane, zostaną wreszcie zaadresowane?


Konieczna jest przede wszystkim szczegółowa diagnoza problemu, bo choć przyczyny odpływu mieszkańców są raczej znane, to by działania zaradcze były skuteczne, trzeba rozwiązać najbardziej palące problemy miasta i trzeba to zrobić w jakimś nowym trybie (awaryjnym? kryzysowym?) bo doskonale widać, że miasto z tymi problemami nie daje sobie rady w normalnym trybie, albo robi to zdecydowanie za wolno względem narastających potrzeb, konieczności i oczekiwań.

W mojej skromnej opinii zaistniała sytuacja kwalifikuje do przynajmniej dokładnego przyjrzenia się obowiązującym dokumentom strategicznym i opracować nieistniejące a bardzo potrzebne.. Może trzeba podnieść wydajność pracy urzędów, uwspółcześnić narzędzia, jakimi posługują się urzędnicy i zorganizować dodatkowe szkolenia? Może trzeba w realny sposób pobudzić organizacje pozarządowe i stworzyć dla nich przestrzeń, w której będą mogły się rozwijać szybciej czy nawiązywać współpracę?

„Na wczoraj” trzeba gwałtownie zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną miasta. Od grubo ponad roku czekamy na nowe SUIKR, którego konsultacje – co już dziś doskonale widać – okazały się dalece niewystarczające: prawie 1000 wniosków do projektu studium przy śladowym zaangażowaniu społecznym daje do myślenia i nie trzeba wielkiej wyobraźni by uświadomić sobie ilość wniosków, które byłyby złożone, gdyby każdy mieszkaniec otrzymał realną a nie teoretyczną możliwość udziału w konsultacjach. Jak to możliwe, by w tak ambitnym i pełnym potencjału mieście najatrakcyjniejsze tereny inwestycyjne nie posiadały MPZP. Niedopuszczalne jest także, by MPZP nie były uchwalone dla przeważającej ilości terenów, w szczególności przylegających do sieci tramwajowej czy kolejowej. Za mało w mieście promowana jest przedsiębiorczość. Kiedy inwestorzy przestaną wytykać miastu absurdalną biurokrację przy wydawaniu pozwoleń na budowę i innych kluczowych dla procesu inwestycyjnego dokumentów?

W mieście brakuje skutecznej informacji dla mieszkańców i turystów, nie mówiąc już o informacji wielojęzycznej. Panuje ogólny chaos przestrzenny – nie tylko centrum jest zawalone znakami drogowymi (niejednokrotnie zbędnymi lub ulokowanymi w sposób mało rozważny) czy też reklamami (w tym reklamami wielkoformatowymi) w każdym możliwym wymiarze, kolorze, w każdej formie, na każdej wysokości? Od lat brakuje parkingów piętrowych/podziemnych – od lat też słyszymy, że miasto negocjuje i negocjuje i niewiele z tego wynika: przecież doskonale wiadomo, że o taką inwestycje z partnerem prywatnym będzie bardzo ciężko, bo to przedsięwzięcie na granicy opłacalności. Ale czy jest to wystarczający powód, by po wielu latach wciąż negocjować i rozważać , do tego nad budową jednego ledwie parkingu, gdy potrzeba ich przynajmniej kilku? Czemu miasto nie poświęci którejś z wielu posiadanych nieruchomości i nie przekształci jej w parking? W centrum nie brakuje zaniedbanych, wręcz rozpadających budynków, mogących zawalić się lada dzień.

Czemu do dnia dzisiejszego, wzorem innych miast, magistrat nie zadecydował o ulgach lub zwolnieniach podatkowych dla właścicieli kamienic, którzy podejmą się odrestaurowania elewacji albo/i wnętrza kamienic? Czemu miasto nie wspiera, albo wspiera niedostatecznie intensywnie właścicieli nieruchomości, którzy byliby zainteresowani nocnym podświetleniem atrakcyjnych budynków?

Po raz kolejny - dlaczego w mieście jest taki chaos urbanistyczny? Dlaczego na każdym kroku w mieście jest inna mała architektura? Dochodzi do tego, że na niemal każdej sąsiedniej ulicy są inne ławki, lampy, kosze czy stojaki rowerowe… już zostało ustalone, że instytucja centralnego zamawiającego nie jest zarezerwowana jedynie dla administracji rządowej. Czy dzisiaj, gdy to wiadomo, miasto planuje wykorzystać to narzędzie? Czemu miasto nie zajmuje się „plombowaniem” wyrw w kwartałach kamienic czy uzupełnianiem zabudowy?

Czemu wciąż jest tak brudno na ulicach? Dzień po umyciu Mielęckiego nie widać żadnych tego skutków… do tego pojazdy wjeżdżające na deptak uszkadzają nie tylko posadzkę, ale i małą architekturę, tak jak parę dni temu uszkodzono słupek nieco powyżej skrzyżowania Staromiejskiej z Mielęckiego (firma, która na deptaku ustawiła kontener na odpady). Jakie działania zostały lub zostaną podjęte, by uchronić przed podobnymi przypadkami w przyszłości?

Czemu komunikacja w regionie działa tak słabo? Mimo nowego taboru autobusy wciąż przyjeżdżają przed czasem lub grubo po? Czemu Katowice pozwalają na to, by zamiast ściągać pieniądze z gapowiczów (KZK GOP sam przyznaje, że miesięcznie jest ich ok. 50 000!) zwiększone a i tak niezwykle wysokie koszty zorganizowania transportu przenosi się na uczciwego pasażera? Czemu tak słabo, jeśli wcale, widoczne są skutki zainstalowania systemu sterowania uliczną sygnalizacją świetlną? Kiedy powstanie faktyczna Zielona Fala? Kiedy powstaną centra przesiadkowe? Kiedy nie trzeba będzie tracić 20 sekund przejeżdżając przez katowickie rondo, gdy znajduje się na nim tramwaj, który akurat rusza z przystanku?

Czemu jest tak mało uprzątniętej i zorganizowanej zieleni miejskiej?
Czemu miasto nie ma żadnej konkretnej oferty turystycznej?
Czemu wciąż jest tak niebezpiecznie?

Kiedy doczekamy się właściwej rewitalizacji dzielnic takich jak Zawodzie, Załęże, Bogucice (nie licząc fragmentu od strony planowanej „Strefy Kultury”), Dąbrówki, Szopienic, Wełnowca czy Józefowca ?

Kiedy wreszcie pojawi się tak bardzo potrzebna i długo oczekiwana inwestycja – przedłużenie Grundmanna nad torami na południe i dalej do Ligoty/Piotrowic, odciążająca Mikołowską?

Jeśli powyższe jest za bardzo konkretnie (wszak pytania odnoszą się do sporej części tematów obecnych na PKSpoł) - Kiedy Urząd Miasta Katowice wreszcie uzna, że zaistniała, beznadziejna sytuacja demograficzna jest realnym zagrożeniem dla rozwoju miasta i wymusza podjęcie dodatkowych działań lub solidną rewizję obecnych?
Offline W. Polityki Społecznej  
#5 Wysłane : 23 maja 2011 10:58:37
lis

Ranga: Moderator

Grupy: WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 147

Witam Panie Dawidzie

Starzenie się populacji, migracje… to problemy nie tylko miasta Katowice, ale ogólnie – trend europejski.
Ma Pan oczywiście rację co do tego, że niezależne od sytuacji demograficznej, do zakresu działania i zadań gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb swoich jej mieszkańców i podnoszenie jakości ich życia.
Poruszane przez Pana tematy dotyczą działalności wielu Wydziałów Urzędu Miasta Katowice (zresztą jak Pan pisze tematy te zostały już poruszone przez Pana na Platformie), ja mogę się wypowiadać jedynie w zakresie działań podejmowanych przez Wydział Polityki Społecznej.

Odnośnie diagnozy problemów społecznych uprzejmie informuję, iż w maju br. Miasto Katowice we Współpracy z Uniwersytetem Śląskim rozpoczęło realizację projektu badawczego pod nazwą „Diagnoza problemów społecznych i monitoring aktywizacji polityki rozwoju zasobów ludzkich w Katowicach”.
Potrzeba realizacji projektu badawczego z zakresu polityki społecznej na terenie m. Katowice była uzasadniona zdiagnozowanymi problemami, barierami i ograniczeniami dotyczącymi zakresu wiedzy na temat istniejących problemów społecznych w naszym mieście oraz zmianą sytuacji gospodarczej i demograficznej Katowic.
Celem głównym projektu jest stworzenie systemu diagnozowania i kreowania rozwiązań problemów społecznych w mieście Katowice, natomiast cele szczegółowe to:
- identyfikacja problemów społecznych w poszczególnych dzielnicach miasta Katowice,
- wypracowanie aktualnej diagnozy społecznej uwzględniającej m.in. sytuację kobiet i mężczyzn na potrzeby instytucji miejskich, organizacji pozarządowych i innych podmiotów publicznych, społecznych i prywatnych realizujących zadania w zakresie rozwiązywania problemów społecznych,
- pogłębienie i uaktualnienie wiedzy na temat występowania problemów społecznych na terenie miasta Katowice w ujęciu przestrzennym, potencjału społecznego mieszkańców miasta oraz integracji funkcjonujących systemów wsparcia społecznego,
- zintegrowanie procedur monitoringu i zbierania informacji na temat istniejącego systemu pomocy i wsparcia na rzecz mieszkańców Katowic świadczonego przez różne podmioty, celem ich usprawnienia i efektywniejszego wykorzystania,
- nabycie know-how na temat sposobu zbierania informacji i diagnozowania problemów społecznych przez struktury miejskie odpowiedzialne za realizację polityki społecznej w mieście.
W efekcie końcowym wyniki badań zostaną wykorzystane również do aktualizacji dokumentu „Strategia rozwiązywania problemów społecznych w mieście Katowice”


Myślę, że dobrym przykładem podnoszenia jakości życia w naszym mieście jest rozpoczęcie w bieżącym roku realizacji Programu „Nas troje i więcej”, którego celem jest wsparcie katowickich rodzin wielodzietnych, rodzin zastępczych oraz rodzin korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.
Program poprzez wprowadzenie systemu ulg ma na celu zwiększenie rodzinom dostępności do dóbr kultury i imprez sportowych organizowanych przez miejskie jednostki organizacyjne. W ostatnim okresie podjęto wzmożone działania, by zachęcić do udziału w Programie również prywatnych przedsiębiorców.
Mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu odciążymy w ten sposób rodzinne budżety i zachęcimy do kreatywnego, kulturalnego i wspólnego spędzania wolnego czasu.

Kolejnym programem realizowanym przez Urząd Miasta Katowice jest "Babcia, dziadek i ja w Katowicach", który skierowany do babć, dziadków oraz Ich wnucząt. Celem Programu jest:
1. Wzmacnianie funkcji rodzin i wspieranie ich w budowaniu więzi rodzinnych.
2. Kształtowanie pozytywnego wizerunku rodzin.
3. Wspieranie dziadków/babć, będacych rodzicami zastępczymi w prawidłowym wypełnianiu ich funkcji i podnoszeniu kompetencji oraz umiejętności wychowawczych.
4. Zwiększanie dostępności do dóbr kultury, sportu, wypoczynku dla dziadków/babć i wnuków w rodzinach zastępczych, wielodzietnych i ubogich.
W ramach programu skorzystać można m.in. z ulgowych biletów wstępu do teatru "Ateneum" w Katowicach, sali zabaw "Figlarnia" w Katowicach oraz skansenu w Parku Chorzowskim.


Przy tej okazji chciałabym wspomnieć o altankach – miejscach do przewijania i karmienia dzieci, które zostały ustawione w miejscach wypoczynku Katowiczan przez Zakład Zieleni Miejskiej, tj.:
1. Park Kościuszki (przy placu zabaw od strony ul. Pięknej)
2. Katowicki Park Leśny (przy placu zabaw)
3. Ośrodek „Bolina” (przy ul. Leśnego Potoku przy placu zabaw).


W ramach działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Katowic chciałabym również wspomnieć o bezpłatnym poradnictwie świadczonym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach:
1. Poradnictwo specjalistyczne realizowane przez Sekcję Psychologiczno - Pedagogiczną świadczone jest bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Katowic, tj. dla rodzin, rodzin zastępczych i dla młodzieży (w tym dla usamodzielnianych wychowanków). Poradnictwo świadczone jest przez: psychologów oraz pedagoga i obejmuje diagnozowanie problemów rodzin oraz ich zasobów i barier poprzez indywidualny kontakt, spotkania grupowe oraz udzielanie wsparcia, pomocy psychologicznej i pedagogicznej.
Formy poradnictwa:
- konsultacje indywidualne,
- poradnictwo grupowe (programy),
- udział w zespołach interdyscyplinarnych.
2. Poradnictwo, pomoc prawna i psychologiczna świadczona przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
3. Poradnictwo specjalistyczne dla osób i rodzin w zakresie zdrowia psychicznego dla mieszkańców miasta, zarówno dla chorych jak i ich rodzin, prowadzone jest przez konsultantów ds. zaburzeń psychicznych Centrum Rehabilitacji Społecznej, psychologów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych.
Więcej Informacji na stronie: http://www.mops.katowice.pl/?str=967

pozdrawiam
Offline Dawid Ślusarczyk  
#6 Wysłane : 23 maja 2011 15:38:41
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Serdecznie dziękuje Państwu za wyczerpującą odpowiedź. Zanim ustosunkuje się do całości, pragnę zapytać, czy istnieje możliwość włączenia się w do rozpoczętego projektu badawczego, jego "podglądnięcia", śledzenia czy też wspierania w dowolnej formie?
Offline Tomasz Wróżyna  
#7 Wysłane : 25 maja 2011 14:07:54
Tomasz Wróżyna

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-28
Posty: 61

W. Polityki Społecznej napisał:
Cytat:
(...)

Przy tej okazji chciałabym wspomnieć o altankach – miejscach do przewijania i karmienia dzieci, które zostały ustawione w miejscach wypoczynku Katowiczan przez Zakład Zieleni Miejskiej, tj.:
1. Park Kościuszki (przy placu zabaw od strony ul. Pięknej)
2. Katowicki Park Leśny (przy placu zabaw)
3. Ośrodek „Bolina” (przy ul. Leśnego Potoku przy placu zabaw). (...)


zastanawiajaca konstrukcja jaka jest altanka w formie łopatologicznego komunikatu dla ludzi wymaga choć piktogramu - do czego słuzy;
jej design jest zblizony do wiaty na śmieci (wg mojej opinii ojca niekarmiącego piersią)
Offline Admin (Wydział Promocji)  
#8 Wysłane : 25 maja 2011 14:25:56
Admin (Wydział Promocji)

Ranga: Administrator

Grupy: Registered, Administrators
Przyłączony: 2011-02-10
Posty: 139

Tomasz Wróżyna napisał:

Cytat:
zastanawiajaca konstrukcja jaka jest altanka w formie łopatologicznego komunikatu dla ludzi wymaga choć piktogramu - do czego słuzy;
jej design jest zblizony do wiaty na śmieci (wg mojej opinii ojca niekarmiącego piersią)


Dziękujemy za Pana opinię, weźmiemy ją pod uwagę :).
Offline Dawid Ślusarczyk  
#9 Wysłane : 30 maja 2011 11:46:00
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Korzystając z okazji, chciałbym przedstawić własną listę aspektów funkcjonowania miasta, w których to aspektach konieczne są znaczne usprawnienia oraz zmiany dotychczas prowadzonej polityki magistratu - jeśli w ogóle chcemy zająć się problemem demografii miasta lub regionu.Cciekawe na ile niniejszy wykaz będzie pokrywał się z wnioskami wypływającymi z analizy prowadzonej przez UŚ.

_ _ _
Ekologia i ochrona środowiska
Dziedzictwo i tradycjaS
Przywództwo Katowic w aglomeracji
Polityka prorodzinna
Dystrybucja i obieg informacji w mieście
Architektura, urbanistyka, ład przestrzenny
Tożsamość miasta, tożsamość miejska
Komunikacja indywidualna i zbiorowa
Bezpieczeństwo
Promocja i wizerunek miasta
Atrakcyjność inwestycyjna miasta
Edukacja
Rozrywka i rekreacja
Turystyka
Przyjazna, skoordynowana i sprawna administracja
Innowacja i nowoczesna technologia
_ _ _


Mając odrobinę "wolnego" czasu, mógłbym opisać pomysły dla któregoś, wskazanego przez UM Katowice zagadnienia.
Offline W. Polityki Społecznej  
#10 Wysłane : 3 czerwca 2011 12:05:56
lis

Ranga: Moderator

Grupy: WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 147

Dawid Ślusarczyk napisał:
Cytat:
Serdecznie dziękuje Państwu za wyczerpującą odpowiedź. Zanim ustosunkuje się do całości, pragnę zapytać, czy istnieje możliwość włączenia się w do rozpoczętego projektu badawczego, jego "podglądnięcia", śledzenia czy też wspierania w dowolnej formie?



Szanowny Panie Dawidzie

Uprzejmie informuję, iż partnerem naszego projektu „Diagnoza problemów społecznych i monitoring aktywizacji polityki rozwoju zasobów ludzkich w Katowicach” jest Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zespół badawczy będzie złożony z pracowników naukowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego oraz rekrutowanych w ramach przetargów i umów cywilno-prawnych specjalistów z innych uczelni. Zespół ten przeprowadzi serię badań socjologicznych, w tym analizy zastanych danych urzędowych oraz opinii pracowników instytucji, organizacji pozarządowych zajmujących się polityką i pomocą społeczną, porządkiem i ładem publicznym, zarządzaniem bezpieczeństwem oraz interwencją kryzysową.
Projekt przewiduje 6 rodzajów badań, jednakże wyniki częściowe nie będą publikowane w trakcie realizacji tych badań.
Jednocześnie jednym z produktów projektu będzie końcowa publikacja książki z wynikami badań oraz mapa problemów społecznych w Katowicach.

Kadra, rodzaj badań oraz sposób ich realizacji został określony we wniosku o dofinansowanie projektu.
Jednocześnie jeśli chciałby Pan poznać jakieś bliższe szczegóły dotyczące projektu to proszę o kontakt telefoniczny pod numerem 32 2593-746.

pozdrawiam
Offline W. Polityki Społecznej  
#11 Wysłane : 3 czerwca 2011 12:08:13
lis

Ranga: Moderator

Grupy: WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 147

Dawid Ślusarczyk napisał:
Cytat:
Korzystając z okazji, chciałbym przedstawić własną listę aspektów funkcjonowania miasta, w których to aspektach konieczne są znaczne usprawnienia oraz zmiany dotychczas prowadzonej polityki magistratu - jeśli w ogóle chcemy zająć się problemem demografii miasta lub regionu.Cciekawe na ile niniejszy wykaz będzie pokrywał się z wnioskami wypływającymi z analizy prowadzonej przez UŚ.

_ _ _
Ekologia i ochrona środowiska
Dziedzictwo i tradycjaS
Przywództwo Katowic w aglomeracji
Polityka prorodzinna
Dystrybucja i obieg informacji w mieście
Architektura, urbanistyka, ład przestrzenny
Tożsamość miasta, tożsamość miejska
Komunikacja indywidualna i zbiorowa
Bezpieczeństwo
Promocja i wizerunek miasta
Atrakcyjność inwestycyjna miasta
Edukacja
Rozrywka i rekreacja
Turystyka
Przyjazna, skoordynowana i sprawna administracja
Innowacja i nowoczesna technologia
_ _ _


Mając odrobinę "wolnego" czasu, mógłbym opisać pomysły dla któregoś, wskazanego przez UM Katowice zagadnienia.



witam Panie Dawidzie

Jak pisałam w jednej z odpowiedzi do Pana, za realizację różnych zadań odpowiadają poszczególne Wydziały Urzędu Miasta. Często dany obszar obejmuje zakres działania kilku komórek organizacyjnych.
Spośród wymienionych przez Pana tematów nas dotyczy Polityka prorodzinna.

Co do wyników badań prowadzonych przez Uniwersytet Śląski myślę, że będzie można się z nimi zapoznać w kwietniu 2012r.

pozdrawiam
Offline Dawid Ślusarczyk  
#12 Wysłane : 4 grudnia 2011 13:35:45
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Nie wiem czy przygotowywana diagnoza obejmie ten temat, dlatego jeszcze w trakcie prac nad nią chciałbym wspomnieć o bardzo ważnym aspekcie decydującym o kształcie więzi społecznych i atmosferze życia w mieście.

W Katowicach (i w całym kraju) bardzo łatwo zauważyć można blizny, jakie okres PRLu pozostawił na naszym społeczeństwie - nie tylko nie posiadamy wewnętrznej "umiejętności" a często i potrzeby uczestniczenia w wydarzeniach masowych poprzedni system zakorzenił w nas jakąś niechęć do zgromadzeń. Ten ubytek w mniejszym stopniu widoczny jest także w młodszych pokoleniach, które nie zostały owej umiejętności nauczone przez swoich rodziców. Widać to zarówno po frekwencji na organizowanych przez miasto imprezach jak i mniej medialnych wydarzeniach odbywających się w mieście. Nie wiadomo w jakim stopniu taka reakcja wiąże się z niedostosowaniem oferty imprez i wydarzeń do potrzeb mieszkańców a w jakim z powodu tych uprzedzeń.

Oczywiście, można by wymienić przykłady które przeczą powyższej tezie - wysoka w porównaniu do innych miast frekwencja na meczach piłkarskich I ligi, wyprzedany komplet biletów na najgłośniejsze wydarzenia w Spodku. Osobiście uważam jednak, że są to wyjątki potwierdzające regułę - nie trudno jest przekonać fana muzyki metalowej do przyjazdu na koncert zespołu Metallica, czy kibica do obejrzenia meczu z trybun. Problem staje się widoczny w momencie, gdy mielibyśmy ocenić poziom partycypacji zwykłych, przeciętnych mieszkańców o nieco bardziej neutralnym nastawieniu.
Niejednokrotnie byłem uczestnikiem wydarzeń, które za granicą przyciągnęłyby prawdziwe tłumy ludzi, podczas gdy odzew w Katowicach jest, co by nie mówić, dość mizerny. W ten sposób tracimy bardzo dużo na wydajności wykorzystania środków publicznych, wizerunku i promocji miasta oraz samych wydarzeń.

Prawdopodobnie ten stan rzeczy sam ulegnie zmianie wraz z kolejnymi pokoleniami, kiedy to blizny PRLu będą miały coraz mniejsze oddziaływanie na społeczeństwo, jednak jestem przekonany, że nie możemy sobie pozwolić na to, by na zmianę tego stanu rzeczy czekać jeszcze 20 – 30 lat.

Chciałbym mieć pewność, że miasto nie tylko dostrzega ten problem, ale aktywnie poszukuje jego rozwiązania. Chciałbym wiedzieć czy i jak miasto zamierzałoby nauczyć społeczeństwo uczestnictwa w wydarzeniach masowych.

W miarę możliwości chciałbym, by tej kwestii, o ile zostanie uznana za istotną, poświęcono trochę miejsca w opracowywanej diagnozie.

Przy okazji – czy diagnoza będzie wskazywała na rozwiązania problemów, czy tym ostatnim poświęcone zostanie osobne opracowanie?
Offline Dawid Ślusarczyk  
#13 Wysłane : 8 grudnia 2011 21:03:53
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam serdecznie!

Po rozmowie z p. Agnieszką z WPS dowiedziałem się, że opracowywana diagnoza dotyczyć będzie zdecydowanie innych kwestii, niż te, które chciałem poruszyć w niniejszym temacie. W związku z tym chcę wrócić do sprawy bez oczekiwania na kwietniową publikację. Nie uważam, by przygotowanie skutecznej strategii rozwoju czy promocji było możliwe do czasu stworzenia planu odwrócenia niekorzystnej sytuacji demograficznej.

Pragnę też bardzo jasno zaznaczyć pilną potrzebę przygotowania całościowej „Strategii Rozwiązywania Problemów Demograficznych miasta Katowice” i jednocześnie zwrócić się do przedstawicieli magistratu oraz wszystkich innych organizacji pozarządowych, grup inicjatywnych i osób o przekazanie namiarów na wszelkie analizy, diagnozy, raporty i podsumowania poruszające tematykę życia w naszym mieście. Zebranie ich wszystkich razem wraz z publikacjami prasowymi pozwoli stworzyć punkt odniesienia i fundament pracy nad tematem. Zaoszczędzi to też czasu mi i innym NGO zainteresowanym tym tematem, gdyż ciężar przygotowania diagnozy nie spoczywa na naszych barkach – możemy zatem skupić się na procedowaniu nad tym, co już zostało powiedziane, co zostało zrobione a o czym dotąd nikt nie wspomniał.

Proszę też przedstawicieli magistratu o pomoc w zebraniu takich informacji wyłącznie w wersji zdigitalizowanej.

Na podstawie dotychczasowych prób opisania sytuacji demograficznej miasta chcę przygotować szereg rekomendacji czy zaleceń, które mogłyby stać się elementem systemowego rozwiązania problemów. Skończyłem właśnie dość pospieszne zapoznawanie się z raportem PWC z 2006 roku i dotarłem do kontynuacji tego samego raportu 2011 roku – niestety, prawdopodobnie czas na porównanie znajdę dopiero w święta.

http://www.pwc.pl/pl/sek...raporty_katowice-pol.pdf]Katowice w oczach PWC – 2006
http://www.pwc.pl/pl/wie...raport_Katowice_2011.pdf]Katowice w oczach PWC – 2011


Z góry też uprzedzam, że po zamknięciu kilku istotnych kwestii na Platformie, będę Państwa prosił o udostępnienie i pomoc w zebraniu wszystkich informacji o stanie miasta i różnych aspektach funkcjonowania miasta. Chcę stworzyć jedną olbrzymią bazę wiedzy o Katowicach. Wszak bez informacji nie ma społeczeństwa opartego na wiedzy ani tak cennych analiz. To jednak nastąpi dopiero po wyborze i konfiguracji systemu organizacji plików i dokumentów na miarę XXI wieku.

Korzystając z okazji, chciałbym zapytać, czy możliwe będzie spotkanie z pracownikami WPS przed poniedziałkową Kawiarenką Obywatelską (np. około 17:00) w wygodnym dla Pańśtwa miejscu.

Edytowane przez moderatora 10 września 2012 10:14:17  | Powód: Nie podano

Offline W. Polityki Społecznej  
#14 Wysłane : 12 grudnia 2011 09:00:04
lis

Ranga: Moderator

Grupy: WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 147

Dawid Ślusarczyk napisał:
Cytat:
Witam serdecznie!


Korzystając z okazji, chciałbym zapytać, czy możliwe będzie spotkanie z pracownikami WPS przed poniedziałkową Kawiarenką Obywatelską (np. około 17:00) w wygodnym dla Pańśtwa miejscu.


witam
Panie Dawidzie, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej nie będą obecni na Osiemnastej Kawiarence Obywatelskiej. W dniu dzisiejszym mamy posiedzenie Powiatowej Rady Działalności Pozytku Publicznego w Katowicach, które zaczyna sie o godz. 15.00.

pozdrawiam
Agnieszka Lis
Wydział Polityki Społecznej
Offline Piotr  
#15 Wysłane : 17 kwietnia 2013 18:24:33
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Szanowni Państwo,

Niniejszy temat został założony dość dawno, jednak wciąż jest aktualny (powiedziałbym, że z roku na rok coraz bardziej). Bardzo cieszy mnie, że Miasto podejmuje różnego typu inicjatywy mające poprawić sytuację demograficzną Katowic. Jednak sytuacja wciąż jest poważna, mieszkańców z roku na rok ubywa. Uważam, że jest to obecnie zdecydowanie jeden z najpoważniejszych problemów Katowic.

Chciałbym przytoczyć najnowszy artykuł na ten temat – zmniejszająca się ilość mieszkańców to mniejsze wpływy z podatku PIT:
http://katowice.naszemia...#37cbdf9b96d11ea4,1,3,60

Przypominam także, iż GUS prognozuje, że ludność Katowic w 2035 r. będzie wynosić zaledwie ok. 250 000 osób – tendencja spadkowa jest bardzo duża (oczywiście to tylko prognoza, ale na razie niewiele wskazuje na jej zmianę). Jest to problem nie tylko naszego miasta, lecz ogólnopolski, ale w Katowicach spadek ludności jest szczególnie duży, dlatego sądzę, że należy podjąć wyraźne działania, aby ten spadek przynajmniej zahamować. Na liczbę mieszkańców i tendencje demograficzne ma wpływ bardzo duża liczba czynników, m. in.

- przyrost naturalny
- migracje
- atrakcyjność miasta: wizerunek, rynek pracy, inwestycje, przestrzeń publiczna, komunikacja
- praca urzędów, szybkość załatwiania spraw
- ceny życia, ceny mieszkań

Niektóre z ww. elementów są na w miarę dobrym poziomie (rynek pracy – niskie bezrobocie), inne się poprawiają, choć na efekty będzie jeszcze trzeba troszkę poczekać (inwestycje publiczne, jakość przestrzeni publicznej), natomiast są też takie, w mniejszym stopniu zależne od miasta, które wyglądają bardzo słabo (migracje, przyrost naturalny). Powyższy podział nie jest idealnie ułożony, ale starałem się tylko wymienić główne cechy mające wpływ na demografię.

Przedstawiam również kilka swoich propozycji na poprawę demografii, proszę w miarę możliwości o ustosunkowanie się do nich:

1) na niniejszym Forum pojawiła się już (jeśli dobrze pamiętam w innym dziale) propozycja przygotowania oferty bardzo tanich mieszkań w budynkach należących do Miasta – sądzę, że możliwość kupna mieszkania w kamienicy czy w pobliżu centrum (bez możliwości wynajmu), byłaby bardzo atrakcyjna dla wielu młodych osób i rodzin, których nie stać na drogi kredyt mieszkaniowy. Może rozszerzenie oferty mieszkań komunalnych?;

2) polepszenie oferty inwestycyjnej mającej na celu zwiększenie miejsc pracy – m . in. poprzez przyspieszenie uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach, na których mogą powstać np. budynki biurowe;

3) należałoby częściej promować miasto w ogólnopolskich mediach;

4) zintensyfikowany program remontów kamienic – obecnie wiele z nich jest w złym stanie wizualnym, co bardzo negatywnie wpływa na wizerunek miasta;

5) Uporządkowanie chaosu reklamowego na ulicach miasta (może wprowadzenie Parku Kulturowego wzorem Starego Miasta w Krakowie?), a także reklamy wielkopowierzchniowej na budynkach – kolejny element wpływający negatywnie na wizerunek miasta;

6) jak najszybsze zakończenie przebudowy centrum miasta, szczególnie chodzi o Rynek – oczywiście ostatecznie musi być on zagospodarowany/zaprojektowany w sposób mądry i przemyślany, ale obecnie prowadzone inwestycje mają również negatywny wpływ na wizerunek miasta.

Na omawiany temat można bardzo dużo napisać, powyższe działania dotyczą nie tylko stricte demograficznych spraw, ale również ogólnej jakości życia, co ma jednak bardzo duży wpływ na demografię. Chciałbym dodatkowo zapytać, jakie prowadzone są aktualnie programy, które mają poprawić sytuację demograficzną? Czy jest jakiś dokument opisujący kompleksowo problemy demografii Katowic? Czy wierzą Państwo, że te negatywne tendencje da się w ogóle odwrócić lub chociaż zahamować, czy też wyludnianie Katowic jest nieuniknione i możemy jedynie próbować łagodzić skutki?

Uważam, że działania mające na celu poprawę sytuacji, muszą być prowadzone na wielu „frontach” i nie mogą być one jedynie tymczasowe, doraźne, potrzebne jest tutaj prowadzenie długofalowej polityki. Myślę, ze wszyscy zdajemy sobie sprawę, że procesy demograficzne są długotrwałe i z roku na rok nie przybędzie nam nagle 20 tys. nowych mieszkańców, dlatego postuluję działania zarówno mniejsze, nie wymagające dużych nakładów finansowych, jak i długotrwałe.

I jeszcze pytanie na koniec, chętnie zapoznam się również z opiniami innych mieszkańców miasta:
Czy warto rozpoczynać jakiekolwiek większe akcje wizerunkowe, zachęcające do zamieszkania w Katowicach (pomijając fakt, że różne akcje promocyjne są już prowadzone), dopóki nie zakończy się większość prowadzonych obecnie inwestycji w centrum (przebudowa 3-Maja, Rynku i okolic)? Dopiero wtedy będzie można (mam nadzieję) pokazywać przyjazne i nowoczesne Katowice na przykładzie reprezentacyjnego ścisłego centrum.
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline Dawid Ślusarczyk  
#16 Wysłane : 18 kwietnia 2013 07:02:44
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Piotrze, dziękuje za wpis.

Jako stowarzyszenie cały czas staramy się sprawić, by kwestia demografii wreszcie została potraktowana poważnie. Przypomnę, że Prezydent Uszok kilkukrotnie prezentował swoje stanowisko stwierdzając, że z demografią niebardzo jest co zrobić, że podobne procesy dezurbanizacji występują w całym regionie i sugerując, że próba zmiany tendencji demograficznych byłaby próbą zawracania patykiem rzeki. Z czym naturalnie zgodzić się nie można.

Punktem wyjścia do zmiany podejścia magistratu byłoby wpisanie stosownego zadania do dokumentu o charakterze strategicznym - okazją do tego może być zbliżająca się aktualizacja "Strategii Rozwoju Miasta Katowice" - do momentu, w którym przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom demograficznym nie zostanie zapisane w strategii, raczej nie można liczyć na zmianę polityki miasta.

Dokument o którym piszesz, który miałby diagnozować problemy demograficzne miasta, wskazywać zadania do realizacji oraz proponować działania w przedmiotowym zakresie, niestety nie istnieje. Pamiętając, że "szybko" jest wrogiem "dobrego", będziemy wnioskować o jego przygotowanie (jesien-zima), choć wcześniej chcemy nieco zmienić podejście władz miasta do konstruowania SIWZ dla zamówień tego typu. Co jednak ważniejsze - chcemy należycie przygotować się do dyskusji i szerokiego udziału w pracach. Już na etapie składania wniosku chcielibyśmy wskazać przykłady z całego świata - z Detroit, Los Angeles, Liverpoolu czy Melbourne by już na wstępie "popchnąć" miasto we właściwą stronę. W przypadku tego ostatniego miasta szczególnie polecam materiał:
http://www.youtube.com/watch?v=lfnynzD0yDI

Już teraz widzimy pewne przeszkody, które wcale nie ułatwią przygotowania rzetelnego opracowania. Po pierwsze, Koordynacja działań, szczególnie prowadzonych przez różne jednostki organizacyjne urzędu miasta, zawsze była piętą Achillesową katowickiego magistratu. Po drugie, dokument taki będzie musiał opierać się na diagnozie, która w pewnych obszarach działania władz miasta nie powinna zostawić na nich suchej nitki (np. polityka przestrzenna i historyczna, komunikacja publiczna, komunikacja miasto-mieszkańcy, partycypacja społeczna, planowanie rozwoju). Trudno mi wyobrazić sobie, by magistrat przyjął krytyczny wobec siebie dokument i to nawet w przypadku, gdy krytykowane są procedury a nie konkretne osoby. Jeśli diagnoza zostanie "złagodzona", powstanie ryzyko, że dokument będzie bronił dotychczasowej polityki miasta poprzez stwierdzenie: "Nie jest źle, nie jesteśmy na końcu stawki, zatem nie musimy drastycznie zmieniać polityki miasta".

W kwestii akcji wizerunkowych wychodzę z założenia, że najskuteczniejszym działaniem marketingowym jest zaadresowanie problemu a nie rozgłaszanie, że takowy nie istnieje lub "przykrywanie go" innymi zaletami miasta. Informowanie o wysokiej jakości i wygodzie życia w Katowicach jest nieporównywalnie mniej skuteczne (a przy tym droższe) niż pokazanie tej jakości i wygody. A jeśli ich nie ma (na "odpowiednim" poziomie), trzeba je zbudować.

Miasto to produkt w opakowaniu. Jeśli chcemy trwale zwiększyć popyt, musimy zmienić przede wszystkim produkt. Na opakowanie przyjdzie jeszcze pora.
Offline Piotr  
#17 Wysłane : 27 kwietnia 2013 09:58:57
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Rzeczywiście, jak wspomniałeś w dwóch ostatnich akapitach, najlepiej jakby ta wysoka jakość życia po prostu istniała. Dopiero potem można o niej informować.

Ten film o przekształceniach w Melbourne widziałem już wcześniej, marzy mi się taki program w Katowicach. Ale najpierw władze musiałyby oficjalnie zauważyć problem i uwierzyć, że da się coś z tym zrobić. Trzeba do tego dużej woli politycznej i postawienia dobra miasta i jego mieszkańców na pierwszym miejscu.

Bagatelizujące podejście Prezydenta Uszoka z jednej strony martwi, ale częściowo jest prawdziwe - niestety cała Polska, szczególnie cały GOP ma problemy demograficzne. Nawet wiele państw Europy się z tym zmaga. I różne przykłady ze świata (Niemcy, Japonia) pokazują, że niekoniecznie wystarczy tylko, żeby państwo było bogate i rozwinięte a ludzie wtedy sami będą chcieli rodzić dzieci. Jest wręcz odwrotnie. No ale można też podać przykłady Skandynawii, gdzie współczynnik dzietności jest jednym z najwyższych w Europie - między 1,5 a 2,0.

W takim opracowaniu, które mam nadzieję, że powstanie (i że sprawa zostanie ujęta w aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta), trzeba by było również zastanowić się, w jaki sposób można zahamować odpływ ludności. A może najlepiej przyciągać nowe osoby? Tylko skąd - z innych regionów Śląska ciężko, bo tam też słabo, z sąsiednich regionów - opolskie j.w., małopolskie ma Kraków z którym bardzo ciężko jest konkurować.

Oczywiście najlepiej byłoby poprawić dzietność Katowiczan, m. in. poprzez budowanie przedszkoli, żłobków, placów zabaw, przyjaznych przestrzeni publicznych, dostosowywanie miasta dla matek z wózkami, organizowanie miejskich zabaw, imprez dla maluchów, etc. Ale nie jestem pewien czy to wystarczy - wciąż niestety wiele osób marzy o domku na przedmieściach/na wsi, a dogodny (czyt. akceptowalny czasowo) dojazd samochodem do centrum Kato z okolic Pszczyny czy Bielsko-Białej pięknie to umożliwia (pomijam problemy z parkowaniem). A nawet linia kolejowa tam prowadząca jest w remoncie...

Wg mnie istnieje potencjał w mieszkaniówce w śródmieściu - dużo by dało poprawienie jej sytuacji. Są osoby chcące mieszkać w centrum i korzystać na co dzień z miasta, ale odstrasza ich słaba oferta odpowiednich lokali - sypiące się kamienice, miejscowi mieszkańcy robiący burdel, brak poczucia bezpieczeństwa, itp. Najbardziej uciążliwa patologia (przepraszam, że tak piszę, ale czasem trzeba nazwać rzeczy po imieniu) powinna zostać wyprowadzona poza centrum, kamienice należące do miasta wyremontowane, a w nich akceptowalne cenowo oferty dla klasy średniej. Do tego uzupełnienie oferty inwestycjami prywatnych developerów, tylko trzeba uważać, żeby nie przesadzić z gentryfikacją.

Zdaję sobie sprawę, że strasznie poskakałem po różnych tematach, ale wszystkie one są mniej lub bardziej związane z demografią :)
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline Piotr  
#18 Wysłane : 25 lipca 2013 18:05:16
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Czy można prosić o opublikowanie w formie elektronicznej raportu dotyczącego wyludniania się Katowic, o którym mowa w tym artykule?:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,14332153.html
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline Biuro Prasowe  
#19 Wysłane : 26 lipca 2013 12:22:15
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 417

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
Witam,

w załączeniu przedstawiam zestawienia, jakie były przygotowane przez Wydział Spraw Obywatelskich i przedstawione radnym na Komisji Rozwoju Miasta 23.07 br.
Załączniki:
Tab.1Ludnoogem.pdf 204 KB, pobrane 154 czas (s).
Tab.4JednostkiPomocnicze1.pdf 170 KB, pobrane 160 czas (s).
Tab.92013Prognozyruchnaturalimigr.pdf 210 KB, pobrane 156 czas (s).
2013DEMOGRAFIA.pdf 668 KB, pobrane 155 czas (s).
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.