Na poziomie lokalnym Strategia Rozwoju Miasta Katowice 2020 i Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Katowice stanowią dwa główne dokumenty programowe opisujące jego planowany i zrównoważony rozwój. Strategia nakreśla cele rozwoju w sferach gospodarczej, społecznej i środowiskowej, których skutki przestrzenne powinny być uwzględnione w Studium i w konsekwencji
w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, sporządzanych dla poszczególnych obszarów
w mieście.
Strategia Rozwoju Miasta Katowice 2020 została przyjęta uchwałą Rady Miasta Katowice nr LII/1068/05 z dnia 19 grudnia 2005 r. W dokumencie wskazano pięć równie ważnych pól strategicznych, dokonano diagnozy sytuacji strategicznej, przedstawiono wizję, priorytety i cele strategiczne rozwoju miasta, wskazano kierunki działań i strategiczne projekty. Strategia stanowi podstawę do opracowywania szczegółowych programów dziedzinowych, wyznacza ramy dla planowania inwestycji miejskich, z których każda musi wpisywać się
w realizację zapisów strategicznych ustaleń. Aktualnie obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zostało przyjęte uchwałą Rady Miasta Katowice Nr XLV/420/97 z dnia 25 sierpnia 1997 roku, z późniejszymi zmianami. Od 2007 roku prowadzone są prace nad nową edycją Studium uwarunkowań. Obecnie trwa proces uwzględniania uwag zgłoszonych do projektu nowego Studium. W dokumencie tym proponuje się główne cele polityki przestrzennej Miasta, w tym ukształtowanie zrównoważonej, efektywnej i czytelnej struktury przestrzennej miasta.
Miasto Katowice dysponuje również Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2007-2013 przyjętym przez Radę Miasta Katowice uchwałą nr XVII/324/2007 z dnia 29 października 2007r. (dokument dostępny na stronie:
www.katowice.eu > BIP > Zamierzenia i Programy > Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2007-2013 > tekst jednolity). Program wyznacza kierunki kompleksowej odnowy na płaszczyznach: gospodarczej, przestrzennej i społecznej obszarów miejskich, wyznaczonych do objęcia procesem rewitalizacji. Kompleksowość działań rewitalizacyjnych ma na celu zapewnienie rozwoju zdegradowanych dzielnic miejskich, terenów poprzemysłowych, powojskowych czy blokowisk. Uwzględniając cele i kierunki działań wskazane w Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2020 ustanowiono cele i zadania Lokalnego Programu Rewitalizacji. Łącznie w Programie wyznaczono 9 obszarów przeznaczonych do objęcia procesem rewitalizacji. Powierzchnia tych obszarów wynosi ogółem 1557,2 ha.
W efekcie uczestnictwa Miasta Katowice w europejskim Projekcie Nodus (Program Urbact II) w czerwcu 2010 r. zainicjowano prace nad Zintegrowanym Programem Rewitalizacji Nikiszowca, który stanowić będzie systemowy plan realizacji działań do podjęcia przez różnych partnerów tj. społeczność lokalną, lokalnych przedsiębiorców, właścicieli zasobów mieszkaniowych, lokalnych stowarzyszeń, Miasto i jednostki mu podległe. Opracowanie Programu pozwoli zdiagnozować występujące na terenie Nikiszowca (który jest jednym z obszarów wskazanych do rewitalizacji w LPR) problemy i negatywne zjawiska oraz określić działania/ przedsięwzięcia, które należy podjąć z punktu widzenia poprawy sytuacji społeczności Nikiszowca. Stworzenie Programu pozwoli wyznaczyć kierunki działania związane z poprawą warunków życia oraz z ochroną dziedzictwa kulturowego, a także integracją i budowaniem tożsamości społecznej w Nikiszowcu.
Przyjętą metodą pracy nad Programem jest metoda partycypacyjna, która przewiduje aktywny udział wszystkich zainteresowanych partnerów w procesie jego tworzenia. Wypracowany ogólny model będzie mógł być wykorzystany przy opracowywaniu zintegrowanych programów innych obszarów, z uwzględnieniem ich specyfiki.
Zakończenie prac nad opracowaniem Programu planuje się na koniec lipca br. Miasto w realizacji Programu będzie pełnić rolę przede wszystkim inicjatora i koordynatora prowadzonych działań.
Po szczegółowe i bieżące informacje dot. prac nad Programem odsyłamy na stronę internetową Miasta:
www.katowice.eu, zakładka: Rewitalizacja > Rewitalizacja Nikiszowca.