logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline W. Sportu i Turystyki  
#1 Wysłane : 28 października 2011 12:35:24
W. Sportu i Turystyki

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 41

Szanowni Państwo,

Z myślą o Rowerzystach i dla Rowerzystów UM Katowice wraz z partnerem prywatnym podjął się wspólnej akcji, której celem jest usytuowanie stojaków rowerowych w naszym Mieście.
Zwracamy się Państwa, z zapytaniem dotyczącym usytuowania i rodzaju stojaków rowerowych, które zostaną zamontowane w ramach tego przedsięwzięcia.
Prosimy o wskazanie miejsc, w których Państwa zdaniem istnieje potrzeba ich zamontowania. Powinno to być miejsce gdzie istnieje zakaz ruchu samochodowego - ułatwi to pozostawienie roweru i zabezpieczenie przed kradzieżą. Zwracamy się również do Państwa z zapytaniem, jaki rodzaj stojaka najbardziej odpowiada Państwa potrzebom.

Na propozycje czekamy do 20. listopada 2011 r. :)

Edytowane przez moderatora 28 października 2011 12:42:25  | Powód: Nie podano

Offline zet  
#2 Wysłane : 28 października 2011 13:01:46
zet

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-10-28
Posty: 1

Przy GCK, CSF, Rialcie.
Wysokie, żeby można było przypiąć ramę, a nie tylko koło.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#3 Wysłane : 28 października 2011 16:46:35
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Odpowiem przewrotnie, pytaniem na pytanie.

A czy Państwo mogą wskazać ulice objęte systemem monitoringu, bym ja mógł wskazać miejsca, w których gotów byłbym swój rower zostawić?

Czy biorą Państwo pod uwagę wszystkie propozycje, czy tylko te lokalizacje położone przy istniejących ścieżkach czy trasach rowerowych? - w myśl zasady, że jeśli gdzieś nie prowadzi ścieżka rowerowa, tam nie ma po co stawiać stojaków?
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#4 Wysłane : 30 października 2011 12:06:01
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Pytanie zadałem też na Facebook'u, bo tam jest trochę więcej osób niż na PKS. Wyniki zamieszczę 20 listopada.
Kod:
http://www.facebook.com/questions/277206435653485
Offline Innowator1988  
#5 Wysłane : 5 listopada 2011 02:55:41
Innowator1988

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-11-05
Posty: 35

Temat doskonały, w moim przekonaniu niezwykle potrzebny dla rewitalizowania miasta. Opuściłem Katowice w związku z wyjazdem na studia. Za każdym razem kiedy wracam widzę jak wiele różni się nasze miasto od innych miejsc w Polsce, w Europie, na świecie. Pozytywna strona jest taka, że możemy wspólnymi siłami wypełnić niedostatki, które mamy w Katowicach (nie jest ich tak dużo, lecz na pewno są pewne rzeczy, które warto zmienić).

Co do lokalizacji stojaków na rowery uważam, że powinny one znajdować się w jak największej ilości miejsc, możliwie na widoku (jeśli nie przeciwstawiają się temu względy konserwacji zabytków i inne istotne). W związku z faktem, iż Katowice pretendują do miana najlepszego z miast uniwersyteckich w Polsce powinniśmy się skupić na tym, aby były prostudenckie. Jak najbardziej widać obecnie istniejący tego typu trend (m.in. modernizację ulicy Mariackiej). Namawianie społeczeństwa, szczególnie młodzieży, do korzystania z rowerów wydaje się być doskonałym sposobem na ożywienie miasta, a najlepszym sposobem na namówienie jest w tym wypadku prawdopodobnie pokazanie społecznej akceptacji dla rowerów przez montaż stojaków.

Z uwagi na fakt, że spędziłem pewien czas studiując w USA, mogę podzielić się doświadczeniami tam zdobytymi odnoszącymi się do tematu. Być może USA nie jest najlepszym przykładem do naśladowania jeśli chodzi o pewne kwestie, jednak w tej z pewnością.

W większości amerykańskich miast stojaki na rowery są przy wszystkich budynkach użyteczności publicznej (tuż przed nimi) - poczta, urząd, bank, duży sklep - wszędzie można znaleźć miejsce, w którym można spokojnie zostawić rower i załatwić swoje sprawy. Jeśli chodzi o rodzaj stojaków sugerowałbym typowe amerykańskie stojaki (wave bike racks) , których zdjęcia zamieszczam poniżej. Spełniają bardzo dobrze swoją funkcję oraz są całkiem estetyczne.


http://www.youtube.com/watch?v=K4vk2CiKUKc
http://www.katowice.eu/f...es/Wave_Bicycle_Rack.jpg
http://www.katowice.eu/f...es/Wave_Bicycle_Rack.jpg
http://www.katowice.eu/f.../legacy/files/images.jpg

Edytowane przez moderatora 10 września 2012 08:23:02  | Powód: Nie podano

Innowator1988 dołączony następujący obraz (y):
Wave_Bicycle_Rack.jpg
images.jpg
"In democratic countries, knowledge of how to combine is the mother of all other forms of knowledge; on its progress depends that of all the others."
Alexis de Tocqueville
Offline Dawid Ślusarczyk  
#6 Wysłane : 9 listopada 2011 08:24:46
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Jeszcze jedno pytanie - czy Państwa zdaniem powinniśmy się skupić na wskazywaniu pojedynczych propozycji czy na wypracowaniu pewnego schematu postępowania, pozwalającego systemowo określać względnie mały obszar, na którym zamontowanie stojaków rowerowych byłoby bardzo wskazane, dając przy tym odpowiedź na pytanie "Gdzie?" i większą swobodę w wyborze konkretnych propozycji?
Offline Dot  
#7 Wysłane : 16 listopada 2011 16:15:48
Dot

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-11-16
Posty: 1

-Przy węzłach komunikacyjnych takich jak dworzec kolejowy, autobusowy, niedaleko najważniejszych przystanków, żeby połączyć różne rodzaje transportu.

-Pałac Młodzieży, może przy okazji remontu?

-podobnie jak jeden z przedmówców sugeruję GCK, CSF, i inne obiekty np Spodek, Muzeum Śląskie, Bibliotekę Śląską (i biblioteki miejskie jak najbardziej też!)

Stojaki nie powinny być chowane jak tylko się da, wręcz przeciwnie, powinny być jak najbardziej widoczne, by zminimalizować ryzyko kradzieży.

Powinny się też znajdować w miejscach, do których można DOEJCHAĆ. Nie po to ma się rower, żeby się z nim przechadzać. Absurdem jest ulica Mariacka z nowymi stojakami, do których trzeba dojść. Na pewno da się to sprytniej rozwiązać.

Stojak fala zaproponowany przez Innowatora wygląda ciekawie, zwykłe C-kształtne też są O.K. Tylko nie montujcie takich, do których przypina się tylko koło - są niepraktyczne, mogą wykrzywić koło, lubią je złodzieje.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#8 Wysłane : 18 listopada 2011 07:53:20
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Osobiście wolałbym, by na potrzeby możliwie dużej liczby miast w regionie przygotować (zamówić, ogłosić konkurs, zaangażować studentów) 2-3 uniwersalne projekty małej architektury (wersja nowoczesna, wersja industrialna, wersja tradycyjna) z możliwością zamontowania dodatkowych elementów podkreślających tożsamość miast. Pozwoliłoby to zamówić dużo nowych i dobrze zaprojektowanych a do tego tanich jednostkowo (korzyści skali) elementów w całym regionie i wymianę obecnej, chaotycznej i przypadkowej małej architektury na bardziej spójną i dopasowaną, czy to do samego miasta, czy konkretnego typu okolicznej zabudowy.

Przy okazji możnaby pozyskać projekty stojakó na rowery.

Teraz bywa tak, że pod nowoczesnym biurowcem lub oficyną stoją stylizowane na tradycyjne latarnie i żółte barierki które krzyczą kiczem początku lat 90.

To w zasadzie zuepłnie inny temat, niemniej wspominam o nnim wskazując na potrzebę szerszego spojrzenia na problem stojaków rowerowych.

Propozycje lokalizacji prześlę wkrótce. Wcześniej prosiłbym o odp. na wcześniej zadane pytania.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#9 Wysłane : 11 września 2012 20:01:19
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Po raz kolejny prosiłbym o ustosunkowanie się do kwestii i zapytań poruszanych przeze mnie wcześniej.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.