Przepisy ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz rozporządzeń wykonawczych
do przedmiotowej ustawy zakazują spalania odpadów (między innymi: odpadów komunalnych, wyrobów drewnopodobnych, drewna zaimpregnowanego...) w paleniskach domowych. W przypadku podejrzenia stwierdzenie spalania odpadów proponuję fakt ten zgłosić Straży Miejskiej, która posiada uprawnienia do kontrolowania osób fizycznych oraz podmiotów gospodarczych w zakresie stosowanego medium grzewczego.
Ponadto pragnę poinformować, iż zakup węgla z niewiadomego pochodzenia oraz
w niskich cenach sprawia, że paliwo to jest często niskiej jakości, a co za tym idzie jest źródłem uciążliwej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
W kwestii utrzymanie czystości na terenach miejskich informuję, iż w zakresie tego zadania realizowane są dwie umowy:
1. Całoroczne utrzymanie czystości na terenach miejskich - umowa obejmuje obecnie ponad 2 100 000 m2 wyznaczonych terenów miejskich, głównie o charakterze publicznym (parki, skwery, tereny osiedlowe itp.). Umowa obejmuje m.in. zbieranie porzuconych odpadów komunalnych i gruzu, koszenie, pielęgnacja drzew i krzewów, naprawa małej architektury, zamiatanie, zimowe utrzymanie alejek i chodników.
2. Umowa na prace interwencyjne – prace porządkowe są wykonywane na terenach nieobjętych w/w umową (pkt. 1) i wykonywane są w miarę pojawiających się zgłoszeń czy interwencji.
Dodatkowo Straż Miejska w ramach swoich kompetencji egzekwuje od prywatnych właścicieli nieruchomości utrzymanie porządku i czystości na terenach przez nich administrowanych.
Należy także zaznaczyć, iż odpady pojawiające się na terenach miejskich są najczęściej wynikiem nielegalnego ich pozbywania się zarówno przez samych mieszkańców miasta jak i drobnych przedsiębiorców. W tym temacie również Straż Miejska podejmuje działania zmierzające do wykrywania sprawców nielegalnego pozbywania się odpadów.
Jednocześnie informuję, że Uchwała nr LXVI/1333/10 Rady Miasta Katowice z dnia 25 października 2010r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku
na terenie miasta Katowice narzuca właścicielom psów obowiązek dbania by zwierzęta nie zakłócały spokoju, nie stanowiły zagrożenia oraz uciążliwości dla otoczenia, bezwzględnego usuwania z miejsc publicznych zanieczyszczeń i odchodów własnych zwierząt domowych, wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu. Zezwala na zwolnienie ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy właściciel psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
W celu ułatwienia sprzątania zanieczyszczeń po zwierzętach miasto Katowice zakupiło w 2010 roku 70 sztuk koszy na psie odchody z dystrybutorami worków, które zostały postawione na terenach miejskich. Dystrybutory zaopatrzone są w woreczki na psie odchody, które uzupełniane są przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wg potrzeb. Na rok bieżący Wydział zabezpieczył środki w budżecie na zakup koszy w ilości 35 sztuk. Na terenie miasta wybieg dla psów zlokalizowany jest w Ligocie na pl. Centralnym w rejonie ulicy Słupskiej i Koszalińskiej. Proponowany wybieg na terenie Rowu Wełnowieckiego nie został wykonany ze względu na protesty mieszkańców.
Nadmieniam, że zgodnie z art. 10 ust. 2A ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie podlega karze grzywny.
Edytowane przez moderatora 4 marca 2011 12:01:30
| Powód: Nie podano