Nawiązując do ustaleń na spotkaniu Zespołu ds. Polityki Rowerowej.
Wariant 1 nie zawiera infrastruktury rowerowej, więc nie biorę go pod uwagę.
Uwagi do wariantu 2a - dla ułatwienia punkty nr 1-5 zamieściłem na obrazkach sytuacyjnych (w załączniku).
1. Przejazd rowerowy przy wjeździe z Sokolskiej na plac Wolności jest niepotrzebny, gdyż prowadzi z chodnika na chodnik, a wokół placu Wolności należy jechać po jezdni.
2. Przy końcu pasa rowerowego w kier. pl. Wolności należy zastosować odpowiednie oznakowanie, aby po pierwsze rowerzyści uważali, włączając się na pas ruchu dla samochodów, a po drugie, aby kierowcy wiedzieli, że w tym miejscu na ich pas włączają się rowerzyści i aby na nich uważali.
3. Należy zastosować odpowiednie oznakowanie poziome (np. znak roweru i strzałki wskazujące kierunek jazdy), aby było dla rowerzystów jasne, gdzie zaczyna/kończy się ścieżka dwukierunkowa a gdzie jednokierunkowe pasy rowerowe. Szczególnie ważne, aby rowerzyści jadący od strony północnej, nie wjeżdżali pod prąd na przejazd rowerowy prowadzący na jednokierunkowy pas rowerowy - chyba że zostanie uwzględniona uwaga pana Pawła Niewiadomskiego, aby zrobić włączenie pod ewentualną przyszłą ścieżkę rowerową / pas rowerowy na ul. Mickiewicza.
4. Ścieżka rowerowa na wysokości przystanku autobusowego powinna prowadzić za przystankiem i za przejściem podziemnym, aby uniknąć kolizji z ruchem pieszym.
5. Wnioskuję o uwzględnienie w projekcie połączenia rowerowego z istniejącą ścieżką rowerową po północnej stronie ul. Chorzowskiej - trzeba tylko wytyczyć przejazdy rowerowe przy przejściach dla pieszych przez skrzyżowanie, wyznaczyć ciąg pieszo-rowerowy przez wiadukt nad jezdniami DTŚ i na odcinku kilkudziesięciu metrów wzdłuż Chorzowskiej od skrzyżowania z Sokolską do istniejącej ścieżki rowerowej, oraz zamontować odpowiednie sygnalizacje świetlne dla rowerów (najlepiej z automatyczną detekcją rowerzystów).
6. Infrastruktura rowerowa powinna być zgodna ze standardami oraz przepisami - tj. m. in. jednokierunkowe pasy rowerowe powinny być na poziomie jezdni i mieć szerokość min. 1,5 m, dwukierunkowa ścieżka rowerowa powinna mieć szerokość min. 2 m i być z asfaltu, wszystkie krawężniki przy przejazdach rowerowych itp. powinny mieć wysokość 0 cm.
7. Dodatkowy pas ruchu od skrzyżowania z Chorzowską do ul. Piotra Skargi powinien być buspasem, ze względu na dużą ilość autobusów oraz ich blokowanie przez samochody osobowe.
8. Na schemacie nie ma zaznaczonych wszystkich przejść dla pieszych:
- postuluję o zachowanie istniejącego przejścia dla pieszych przez Sokolską przy skrzyżowaniu z ul. Opolską, ze względu na fakt, iż jest to centrum miasta, w którym występuje duży ruch pieszy;
- wnioskuję również o wyznaczenie przejścia dla pieszych przez Sokolską przy skrzyżowaniu z ul. Piotra Skargi, ze względu na fakt, iż jest to centrum miasta, w którym występuje duży ruch pieszy oraz iż planowana jest w tym miejscu sygnalizacja świetlna, która i tak będzie wymagała zmiany organizacji ruchu.
Załączniki:
Piotr dołączony następujący obraz (y):