logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline W.Rozwoju Miasta  
#1 Wysłane : 8 lipca 2013 08:45:17
W.Rozwoju Miasta

Ranga: Newbie

Grupy: Zarejestrowani
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 22

W związku z przygotowaniami do przyszłej perspektywy finansowej 2014-2020 i planowanym ubieganiem się o dofinansowanie dla realizacji zintegrowanego systemu węzłów przesiadkowych, Miasto Katowice jest na etapie przygotowywania koncepcji projektu pn. „Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych”.
Przedsięwzięcie ma na celu rozwój przyjaznych dla środowiska i niskoemisyjnych systemów transportu miejskiego oraz promowanie mobilności miejskiej zgodnej z zasadami zrównoważonego transportu.

Dla zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacji indywidualnej i zbiorowej (autobusy, tramwaje, pociągi), w zakresie dojazdów do centrum Katowic z różnych części miasta oraz dla integracji komunikacji autobusowej międzynarodowej, krajowej, regionalnej i miejskiej oraz zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacją kolejową i tramwajową, planowane jest stworzenie systemu węzłów przesiadkowych.

Planowany projekt obejmowałby następujące zadania:
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Ligota”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Słoneczna Pętla”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Brynów Pętla”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Zawodzie”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Sądowa”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Piotrowice”
Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – węzeł „Podlesie”

Szacunkowy koszt realizacji wszystkich węzłów wynosi 192 850 000 zł

W osobnych wątkach będziemy przedstawiać Państwu zamierzenia inwestycyjne dotyczące poszczególnych węzłów przesiadkowych.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#2 Wysłane : 25 lipca 2013 06:37:24
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam!

Co dokładnie rozumieją Państwo pod pojęciem "zintegrowanego węzła przesiadkowego"?

Pytam, bo coraz częściej próbuje się sugerować, iż nowy katowicki dworzec PKP jest dworcem "zintegrowanym", choć ze względu na brak dostosowania rozkładu jazdy komunikacji autobusowej do ruchu pociągów, stosunkoowo słabe powiązanie i oznakowanie przejść pomiędzy częścią kolejową i autobusową, przede wszystkim zaś z powodu braku informacji o komunikacji autobusowej w części kolejowej i vice versa, dworzec ten nie spełnia warunków stawianych przed obiektami multimodalnymi bądź zintegrowanymi.

Zgodnie z planami Urzędu Miasta Katowice (~2004), nowy dworzec PKP miał obsługiwać połączenia autobusowe regionalne i dalekobieżne krajowe, tymczasem nie mogą tam wjechać nawet pojazdy PKM Tychy czy PKM Jaworzno... Te samy plany - m.in. Program Ochrony Środowiska na lata 2004 - 2006, wskazywały, iż należy usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej na kierunku W-Z, tj. Chorzów - Katowice - Sosnowiec, ograniczając tym samym funkcjonowanie komunikacji autobusowej na rzecz kolejowej. Do tego ostatniego nigdy nie doszło.

Kilkanaście tygodni temu pisałem na PKSpoł o pomyśle wykorzystania w charakterze przystanków P+R parkingów przy centrach handlowych - koszt organizacji takiego parkingu ogranicza się do ułamka kosztów budowy nowego parkingu w systemie P+R. Mam rozumieć, że pomysł nie został rozpatrzony albo został odrzucony? Od pół roku władze miasta powtarzają, że "nie ma pieniędzy na to, nie ma pieniędzy na tamto", więc kiedy pojawia się pomysł, który doskonale utylizuje już istniejącą infrastrukturę, uwzględniając jednocześnie sytuację finansową miasta - cóż, w takiej sytuacji spodziewałbym się innej decyzji.
wzdłuż DTŚki, Al. Roździeńskiego oraz ul. Chorzowskiej, gdzie nota bene funkcjonuje aż kilka centrów handlowych, nie zaproponowali Państwo żadnego zintegrowanego węzła przesiadkowego. Czyżby na przestrzeni ostatnich 10 lat zaniknęła potrzeba rozwoju prośrodowiskowych systemów transportu zbiorowego na głównej osi komunikacyjnej w aglomeracji?

Dotychczasowa historia pokazuje, że czasem plany magistratu niekoniecznie są realizowane - stąd też mój wpis.

Pozdrawiam!
D. Ślusarczyk

Edytowane przez użytkownika 28 lipca 2013 11:48:27  | Powód: Korekta tekstu

Offline W. Rozwoju Miasta  
#3 Wysłane : 31 lipca 2013 10:43:48
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 204

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
Napisał: " Idź do cytowanego postu.
Witam!

Co dokładnie rozumieją Państwo pod pojęciem "zintegrowanego węzła przesiadkowego"?


Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 16.12.2010r o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U z 2011 Nr 5 poz. 13 z późn. zm.) "zintegrowany węzeł przesiadkowy - miejsce umożliwiające dogodną zmianę środka transportu wyposażone w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, w szczególności: miejsca postojowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów, systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się zwłaszcza z rozkładem jazdy, linią komunikacyjną lub siecią komunikacyjną;"

Jak już wspomnieliśmy na innym wątku (dotyczącym dworca PKS) , Miasto Katowice prowadzi czynności przygotowawcze dla lokalizacji zintegrowanego węzła przesiadkowego komunikacji autobusowej przy Sądowej. Ten nowy węzeł ma być dostosowany także do obsługi komunikacji dalekobieżnej krajowej i międzynarodowej.

Edytowane przez moderatora 31 lipca 2013 11:31:42  | Powód: Nie podano

Offline Dawid Ślusarczyk  
#4 Wysłane : 5 sierpnia 2013 12:01:44
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam!

Ustawa nie precyzuje znaczenia określenia "dogodną zmianę". Kiedy zamierzają Państwo podjąć temat tego co jest skuteczne w organizacji transportu publicznego dla przesiadających się pasażerów, których "dogodność" ustawodawca miał na myśli?

Opierając się wyłącznie na tym co wskazuje ustawa moglibyśmy zrezygnować z oświetlenia, zadaszenia, wyniesionych peronów tramwajowych, monitoringu czy biletomatów (wystarczy kiosk a "po godzinach" niezbędny bilet można - przynajmniej teoretycznie - kupić u kierowcy/motorniczego). Systemy informacyjne (rozkłady jazdy) i tak muszą być na każdym przystanku.

Jeśli przedstawicielom magistratu chodzi o spełnienie minimalnych wymogów opisanych w Ustawie to pętla na zawodziu już od lat jest Zintegrowanym Węzłem Przesiadkowym (choć w pobliżu mogłoby być więcej miejsc postojowych).

Co z tego, że nie jest takim węzłem funkcjonalnie, w Ustawie przeciesz nie piszę, że taki węzeł powinien usprawniać organizację transportu publicznego, nieprawdaż? W praktyce mógłby ją utrudniać, co nie byłoby sprzeczne z Ustawą. Choć z logiką i rozumnym myśleniem już ta.

Bardzo bym chciał, aby magistrat dostrzegł iż obok rozwiązań podyktowanych tylko i wyłącznie regulacjami ustawowymi są także dobre i najlepsze praktyki oraz uznane międzynarodowe standardy organizacji transportu publicznego. Są wzorce do naśladowania i powielania, są możliwości do tworzenia nowych wzorców, wzorców które nie są sprzeczne z ustawą a mogą zdecydowanie ułatwić funkcjonowanie pasażerów czy samego węzła.
Offline d.drzeniecki  
#5 Wysłane : 10 sierpnia 2013 06:52:21
d.drzeniecki

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-09-07
Posty: 97

Dziękuję: 2 razy
Podziękowano: 2 raz (y) w 1 postu (ów)
wspaniale, ale 10 lat za późno. Jak zwykle w Katowicach
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#6 Wysłane : 15 sierpnia 2013 06:55:03
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Pytanie:
Proszę o informacje czy węzły przesiadkowe będą uwzględniać transport rowery, jako priorytetowy środek transportu, zgodnie z zapisami propozycji polityki rowerowej miasta Katowic?

Kontekst:
To bardzo dobra wiadomość, ale chciałbym na tym wstępnym etapie zgłosić ponownie uwagę przekazaną już w innej formie na spotkaniu zespołu ds. polityki rowerowej przy konsultacjach RPO Śląsk 2014-2020. Chodzi mianowicie o uznanie, że integralną częścią węzła są drogi rowerowe i infrastruktura rowerowa, a rower to priorytetowy środek transportu na terenie miasta.

Z informacji wynika bowiem, że w węzłach zapomina się o tym środku transportu: "Dla zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacji indywidualnej i zbiorowej (autobusy, tramwaje, pociągi), w zakresie dojazdów do centrum Katowic z różnych części miasta oraz dla integracji komunikacji autobusowej międzynarodowej, krajowej, regionalnej i miejskiej oraz zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacją kolejową i tramwajową, planowane jest stworzenie systemu węzłów przesiadkowych."

Takie ograniczenie nie wynika raczej z zapisów ustawy, gdzie jest mowa, że "zintegrowany węzeł przesiadkowy - miejsce umożliwiające dogodną zmianę środka transportu wyposażone w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, w szczególności: miejsca postojowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów, systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się zwłaszcza z rozkładem jazdy, linią komunikacyjną lub siecią komunikacyjną;".

Węzłem przesiadkowym może być więc tylko miejsce przesiadki z roweru na autobus, tramwaj lub pociąg wraz z dodatkową infrastrukturą. Taka możliwość pojawia się zresztą w projekcie Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO 2014-2020.

Zachęcam zresztą do poparcia uszczegółowienia zapisów SZOP w tym zakresie i pisemne wystąpienie magistratu do urzędu marszałkowskiego w tej kwestii. Tutaj opis proponowanych zmian - https://docs.google.com/...PPxD3vFKbzgV3qlX7A/edit.

Pozdrawiam
Paweł Wyszomirski
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#7 Wysłane : 29 sierpnia 2013 05:45:33
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Czy można liczyć na jakąś odpowiedź na poprzedni wpis sprzed dwóch tygodni?
Offline W. Rozwoju Miasta  
#8 Wysłane : 30 sierpnia 2013 08:59:02
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 204

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
Tak jak było już było wcześniej napisane zamierzenia inwestycyjne dotyczące poszczególnych węzłów przesiadkowych będą Państwu przedstawiane w osobnych wątkach. Z uwagi na trwające wciąż analizy za wcześnie na szczegółowe informacje w tej sprawie.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#9 Wysłane : 1 września 2013 23:00:46
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam serdecznie,

cierpliwie poczekamy - byle potem nie okazało się, że jest za późno na zmiany polegające na lepszym dostosowaniu zakresu bądź charakteru inwestycji do potrzeb pasażerów.
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#10 Wysłane : 9 listopada 2013 06:43:49
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

Chciałem ponownie prosić o odpowiedź na te pytania:

Pytanie:
Proszę o informacje czy węzły przesiadkowe będą uwzględniać transport rowery, jako priorytetowy środek transportu, zgodnie z zapisami propozycji polityki rowerowej miasta Katowic?

Kontekst:
To bardzo dobra wiadomość, ale chciałbym na tym wstępnym etapie zgłosić ponownie uwagę przekazaną już w innej formie na spotkaniu zespołu ds. polityki rowerowej przy konsultacjach RPO Śląsk 2014-2020. Chodzi mianowicie o uznanie, że integralną częścią węzła są drogi rowerowe i infrastruktura rowerowa, a rower to priorytetowy środek transportu na terenie miasta.

Z informacji wynika bowiem, że w węzłach zapomina się o tym środku transportu: "Dla zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacji indywidualnej i zbiorowej (autobusy, tramwaje, pociągi), w zakresie dojazdów do centrum Katowic z różnych części miasta oraz dla integracji komunikacji autobusowej międzynarodowej, krajowej, regionalnej i miejskiej oraz zapewnienia możliwości przesiadkowych z komunikacją kolejową i tramwajową, planowane jest stworzenie systemu węzłów przesiadkowych."

Takie ograniczenie nie wynika raczej z zapisów ustawy, gdzie jest mowa, że "zintegrowany węzeł przesiadkowy - miejsce umożliwiające dogodną zmianę środka transportu wyposażone w niezbędną dla obsługi podróżnych infrastrukturę, w szczególności: miejsca postojowe, przystanki komunikacyjne, punkty sprzedaży biletów, systemy informacyjne umożliwiające zapoznanie się zwłaszcza z rozkładem jazdy, linią komunikacyjną lub siecią komunikacyjną;".

Węzłem przesiadkowym może być więc tylko miejsce przesiadki z roweru na autobus, tramwaj lub pociąg wraz z dodatkową infrastrukturą. Taka możliwość pojawia się zresztą w projekcie Szczegółowego Opisu Priorytetów RPO 2014-2020.

Zachęcam zresztą do poparcia uszczegółowienia zapisów SZOP w tym zakresie i pisemne wystąpienie magistratu do urzędu marszałkowskiego w tej kwestii. Tutaj opis proponowanych zmian - docs.google.com/document/d/1MNWFms2ithxi...3vFKbzgV3qlX7A/edit.

Pozdrawiam
Paweł Wyszomirski
Offline W. Rozwoju Miasta  
#11 Wysłane : 3 grudnia 2013 07:27:48
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 204

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
Informacje na temat węzłów przesiadkowych w ramach planowanego Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych znajdują się w tematach, do których poniżej podajemy linki:

węzeł „Zawodzie”
https://www.katowice.eu/...rzesiadkowe-wze-zawodzie

węzeł „Słoneczna Pętla”
https://www.katowice.eu/...adkowe-wze-soneczna-ptla

węzeł „Sądowa”
https://www.katowice.eu/...y-przesiadkowe-wze-sdowa


węzeł „Ligota”
https://www.katowice.eu/...przesiadkowe-wze-ligotaq


węzeł „Brynów Pętla”
https://www.katowice.eu/...siadkowe-wze-brynow-ptla
Offline PrzajaKatowicy  
#12 Wysłane : 4 grudnia 2013 19:05:35
PrzajaKatowicy

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-11-28
Posty: 9

Proszę o odpowiedź jakie są plany odnośnie przystanków kolejowych w Piotrowicach, Podlesiu i przy ulicy Jankego.
Offline W. Rozwoju Miasta  
#13 Wysłane : 12 grudnia 2013 14:23:03
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 204

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
W „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice - edycja II” (w części II, dział IX Kierunki rozwoju transportu § 6 pkt 1.3.3.) przewidziano m.in. przystanki kolejowe: Piotrowice, Podlesie, Jankego.

link do dokumentu:
http://bip.um.katowice.p.../2012/5/2/1335955093.pdf
Offline micher  
#14 Wysłane : 13 marca 2016 01:11:57
micher

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-02-27
Posty: 50
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 22 razy
Podziękowano: 12 raz (y) w 9 postu (ów)
Do proponowanych centrów przesiadkowych proponuję dodać kolejny, który nazwałbym roboczo węzłem przesiadkowym Murckowska. Obecna stacja Zawodzie leży obecnie trochę na odludziu oraz zbyt daleko od planowanego centrum przesiadkowego Zawodzie by umożliwiała atrakcyjną przesiadkę na tramwaj i autobus. Dlatego najlepiej przenieść przystanek kolejowego Zawodzie z obecnego miejsca na wiadukt, znajdujący się nad Aleją Murckowską czyli DK86 i zbudować tam centrum przesiadkowe (można etapami). Uważam, że takie rozwiązanie ma wiele zalet:

1. bliska odległość do przystanków tramwajowych, umożliwiających sprawną przesiadkę,

2.bliska odległość do Uniwersytetu Ekonomicznego, parku biurowego Green Park (czyli środowisk, w których potencjał korzystania z komunikacji jest duży)oraz doliny 3 stawów

3.możliwość budowy parkingu Park&Ride nad wiaduktem i stacjami wraz z bezpośrednimi zjazdami na ekspresówkę, co mogłoby się przełożyć na jego ogromna popularność wśród zmotoryzowanych, a tym samym zmniejszenie liczby aut w centrum.

4. część kosztów budowy mogłoby ponieść PKP, gdyż w najbliższych latach planowana jest modernizacja linii na odcinku Będzin - Katowice Piotrowice, wraz z dobudową torów dla linii aglomeracyjnych, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, co przełoży się na jego większą atrakcyjność

5. uporządkowanie terenu nad wiaduktem, poprawa wizerunku miasta gdyż DK86 stanowi drogę przelotową.
Rysunek podglądowy:

UserPostedImage
Załączniki:
centrumprzesiadkowezawodzie.png 1,911 KB, pobrane 76 czas (s).
Offline W. Transportu  
#15 Wysłane : 17 marca 2016 11:44:35
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 204

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
Napisał: micher Idź do cytowanego postu.
Do proponowanych centrów przesiadkowych proponuję dodać kolejny, który nazwałbym roboczo węzłem przesiadkowym Murckowska. Obecna stacja Zawodzie leży obecnie trochę na odludziu oraz zbyt daleko od planowanego centrum przesiadkowego Zawodzie by umożliwiała atrakcyjną przesiadkę na tramwaj i autobus. Dlatego najlepiej przenieść przystanek kolejowego Zawodzie z obecnego miejsca na wiadukt, znajdujący się nad Aleją Murckowską czyli DK86 i zbudować tam centrum przesiadkowe (można etapami). Uważam, że takie rozwiązanie ma wiele zalet:

1. bliska odległość do przystanków tramwajowych, umożliwiających sprawną przesiadkę,

2.bliska odległość do Uniwersytetu Ekonomicznego, parku biurowego Green Park (czyli środowisk, w których potencjał korzystania z komunikacji jest duży)oraz doliny 3 stawów

3.możliwość budowy parkingu Park&Ride nad wiaduktem i stacjami wraz z bezpośrednimi zjazdami na ekspresówkę, co mogłoby się przełożyć na jego ogromna popularność wśród zmotoryzowanych, a tym samym zmniejszenie liczby aut w centrum.

4. część kosztów budowy mogłoby ponieść PKP, gdyż w najbliższych latach planowana jest modernizacja linii na odcinku Będzin - Katowice Piotrowice, wraz z dobudową torów dla linii aglomeracyjnych, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, co przełoży się na jego większą atrakcyjność

5. uporządkowanie terenu nad wiaduktem, poprawa wizerunku miasta gdyż DK86 stanowi drogę przelotową.
Rysunek podglądowy:

UserPostedImage


Post został przekazany do Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. w celu uzyskania stanowiska dotyczącego zgłoszonych przez Pana propozycji.
thanks 1 użytkownik podziękował W. Transportu za ten post.
micher na 2016-03-17
Offline W. Transportu  
#16 Wysłane : 14 kwietnia 2016 13:51:07
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM
Przyłączony: 2014-04-22
Posty: 99
Lokalizacja: 40-006 Katowice, ul. Warszawska 4

Podziękowano: 18 raz (y) w 17 postu (ów)
Napisał: W. Transportu Idź do cytowanego postu.
Napisał: micher Idź do cytowanego postu.
Do proponowanych centrów przesiadkowych proponuję dodać kolejny, który nazwałbym roboczo węzłem przesiadkowym Murckowska. Obecna stacja Zawodzie leży obecnie trochę na odludziu oraz zbyt daleko od planowanego centrum przesiadkowego Zawodzie by umożliwiała atrakcyjną przesiadkę na tramwaj i autobus. Dlatego najlepiej przenieść przystanek kolejowego Zawodzie z obecnego miejsca na wiadukt, znajdujący się nad Aleją Murckowską czyli DK86 i zbudować tam centrum przesiadkowe (można etapami). Uważam, że takie rozwiązanie ma wiele zalet:

1. bliska odległość do przystanków tramwajowych, umożliwiających sprawną przesiadkę,

2.bliska odległość do Uniwersytetu Ekonomicznego, parku biurowego Green Park (czyli środowisk, w których potencjał korzystania z komunikacji jest duży)oraz doliny 3 stawów

3.możliwość budowy parkingu Park&Ride nad wiaduktem i stacjami wraz z bezpośrednimi zjazdami na ekspresówkę, co mogłoby się przełożyć na jego ogromna popularność wśród zmotoryzowanych, a tym samym zmniejszenie liczby aut w centrum.

4. część kosztów budowy mogłoby ponieść PKP, gdyż w najbliższych latach planowana jest modernizacja linii na odcinku Będzin - Katowice Piotrowice, wraz z dobudową torów dla linii aglomeracyjnych, dzięki czemu możliwe będzie zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, co przełoży się na jego większą atrakcyjność

5. uporządkowanie terenu nad wiaduktem, poprawa wizerunku miasta gdyż DK86 stanowi drogę przelotową.
Rysunek podglądowy:

UserPostedImage


Post został przekazany do Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A. w celu uzyskania stanowiska dotyczącego zgłoszonych przez Pana propozycji.



Poniżej przedstawiamy informację uzyskaną z PKP PLK S.A.:
Cytat:
Zawarta w mailu prośba o przeniesienie przystanku osobowego Katowice zawodzie z obecnego miejsca w proponowane nowe miejsce tj. rejon ulicy Murckowskiej na obecnym etapie realizacji projektu jest już niemożliwe.

Obecnie PKP PLKS.A. pozyskało decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach i jest w trakcie kompletowania wniosku o ustalenie lokalizacji linii kolejowej. Proponowana zmiana wpłynęłaby na przesunięcie terminu realizacji projektu a tym samym na okres modernizacji co w przypadku finansowania ograniczonego do tej perspektywy jest niemożliwe.

Podnoszone aspekty lepszego usytuowania przystanku po jego przeniesieniu tez nie ma dobrego uzasadnienia. Przystanek osobowy w obecnym miejscu obsługuje potoki pasażerskie z huty Ferrum i okolicznych bloków a także znajduje się w niedalekiej odległości od planowanego przez Urząd Miasta Centrum Przesiadkowego w okolicy pętli tramwajowej w Katowicach Zawodziu. Istnieje tam duży teren, który będzie mógł być przeznaczony na parkingi co w kontekście przedłużenia DTŚ w kierunku wschodnim będzie miało niebagatelne znaczenie.

Umiejscowienie przystanku w nowej lokalizacji w zakresie jaki został zaproponowany wymagałby oprócz wyżej wymienionych uwarunkowań wykonania:

1. Nowych peronów. O ile po stronie północnej jest to możliwe to po stronie południowej wymagałoby wydłużenia obecnego wiaduktu kolejowego nad ul. Murckowską o około 10 m i przebudowy zaplecza technicznego PKP Intercity ( układy torowe budynki).

2. Budowa parkingów nad układem torowym i drogowym łącznie z drogami dojazdowymi – byłby to bardzo duży koszt i nie wiadomo kiedy jego koszty zostałyby zamortyzowane a poza tym istnieje tam ograniczony teren do wykonania tego typu przedsięwzięcia

3. Dodać należy jednocześnie to, że rejon ten jest bardzo dobrze skomunikowany ponieważ biegnie tu równolegle linia kilku numerów tramwajowych łącząca Katowice i Katowice Zawodzie.

Reasumując, pomysł nie do końca jest przemyślany pod względem technicznym i logistycznym nie mówiąc już o kosztach jakie należałoby ponieść.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.