logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Bartosz Danowski  
#1 Wysłane : 4 kwietnia 2016 09:14:14
Bartosz Danowski

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-06-27
Posty: 124

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 19 raz (y) w 17 postu (ów)
Z przerażeniem oglądałem to co działo się w miejskiej kamienicy przy Drzymały 10. W niedzielę w godzinach wieczornych z okienek piwnicznych zaczęły wydobywać się kłęby ciemnego gryzącego domu. Mieszkańcy siedzieli w domach i nie reagowali. Tylko jedna Pani stała w drzwiach kamienicy i mówiła, że to nic takiego, że się wydmucha. Dym wydobywał się na przemian z różnych okienek, raz mocniej raz słabiej, nie było widać ognia. Cała ulica Drzymały zasnuta była chmurą zielono-żółtego dymu. Na miejsce przyjechała straż pożarna. Interwencja trwała ok. godziny. Strażaków było widać m.in. na dachu kamienicy przy kominach. Poza tym wentylatorami wietrzyli budynek.

Wyglądało to na problem z kominami (pozapadane, zatkane?), gryzący i trujący dym wracał do mieszkań i piwnic stwarzając zagrożenie dla mieszkańców.

Chciałbym zapytać o stan techniczny kamienicy przy Drzymały 10 (oraz innych). Co miasto zamierza zrobić w związku z zaistniałą sytuacją? Czy przeprowadzane są przeglądy techniczne? Kiedy ostatnio robiono przeglądy kominiarskie?
Offline KZGM  
#2 Wysłane : 8 kwietnia 2016 10:30:40
KZGM

Ranga: Moderator

Grupy: KZGM
Przyłączony: 2012-11-05
Posty: 22

Podziękowano: 8 raz (y) w 8 postu (ów)
Dzień dobry,

Budynek przy ulicy Drzymały 10 nie należy do zasobów miasta. Jest to budynek prywatny.

Odnosząc się do obowiązujących procedur w zakresie bezpieczeństwa i przeglądów technicznych nieruchomości wyjaśniam, iż zgodnie z art.62 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo Budowlane wszystkie nieruchomości w zasobach miasta Katowice poddawane są kontroli technicznej co najmniej raz w roku, w tym dot. to przeglądów instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Przeglądy te dotyczą zarówno nieruchomości, jak i lokali mieszkalnych. Dodatkowo wszelkie zmiany w podłączeniach kominowych, w tym wymiana i instalacja nowych urządzeń grzewczych, również poprzedzone są wydaniem stosownej zgody i opinii kominiarskiej. Analogiczne obowiązki ciążą na Zarządcach i Właścicielach budynków prywatnych.

Czyszczenie kominów zlecane jest przez nas, w przypadku przewodów dymowych cztery razy w roku, spalinowych dwa razy w roku, wentylacyjnych raz w roku. Opisana w mailu sytuacja może wskazywać właśnie na niewyczyszczenie przewodów kominowych.
Offline Biuro Prasowe  
#3 Wysłane : 8 kwietnia 2016 10:42:25
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 416

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
W budynku przy Drzymały 10 interweniowała straż, z informacji pozyskanych w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Katowicach wynika, że interwencja spowodowana była zadymieniem podczas rozpalania w piecu centralnego ogrzewania

Offline Bartosz Danowski  
#4 Wysłane : 8 kwietnia 2016 18:47:43
Bartosz Danowski

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-06-27
Posty: 124

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 19 raz (y) w 17 postu (ów)
Bardzo dziękuję za precyzyjną odpowiedź. Czy interwencja straży skończyła się jakimiś dalszymi działaniami? Mam tutaj na myśli wezwanie właściciela do usunięcia przyczyn problemu lub powiadomienia nadzoru budowlanego? To nie jest pierwszy taki przypadek.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.