logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline W.Rozwoju Miasta  
#1 Wysłane : 13 listopada 2015 15:38:22
W.Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Rozwój miasta, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2013-11-07
Posty: 45

Podziękowano: 5 raz (y) w 4 postu (ów)
Wydział Rozwoju Miasta zaprasza do zapoznania się z projektem uchwały w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030” wraz z uzasadnieniem.

Na Państwa komentarze czekamy do dnia 27 listopada 2015 r.
Załączniki:
Strategia Rozwoju Miasta.pdf 368 KB, pobrane 239 czas (s).
Uzasadnienie.pdf 79 KB, pobrane 159 czas (s).
Projekt uchwały.pdf 22 KB, pobrane 160 czas (s).
thanks 1 użytkownik podziękował W.Rozwoju Miasta za ten post.
Krzysztof Hołyński na 2015-11-20
Offline Piotr  
#2 Wysłane : 25 listopada 2015 21:33:28
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Moje uwagi:

1. V. STRATEGICZNE ZASADY POLITYKI ROZWOJU MIASTA KATOWICE, str. 8 - "Specjalizacja funkcji dzielnic miejskich (...)"

Funkcje te powinny zostać zamieszczone w niniejszej Strategii, a wcześniej skonsultowane z mieszkańcami i określone na podstawie potencjału poszczególnych dzielnic. Ewentualnie powinno być odniesienie do osobnego dokumentu, w którym ten temat będzie szerzej omówiony.


2. X. STRATEGICZNE KIERUNKI DZIAŁANIA, POLE STRATEGICZNE: „TRANSPORT I LOGISTYKA MIEJSKA” (T), str. 18 - "Rozbudowa miejskich korytarzy transportowych"

Nie rozumiem co oznacza ten zapis - czy mogę prosić o szersze wyjaśnienie? Czy realizacja tego działania może w praktyce polegać na dalszej rozbudowie dróg w celu zwiększenia ich przepustowości? Czy realizacja tego działania będzie polegać wyłącznie na przeprowadzeniu inwestycji wskazanych w rozdziale XI. PRZEDSIĘWZIĘCIA STRATEGICZNE? Którędy przebiegają "korytarze transportowe"? Proszę o wskazanie ulic pełniących taką funkcję.


3. XI. PRZEDSIĘWZIĘCIA STRATEGICZNE, Pole strategiczne „Metropolitalność i obszar śródmiejski”, str. 20 - "Wykreowanie strefy „życia miejskiego”: Dworzec PKP – Rynek – Rondo – Strefa Kultury"

Proszę o zdefiniowanie pojęcia "życia miejskiego", gdyż nie jestem pewien, czego oczekiwać po tym przedsięwzięciu.


4. XI. PRZEDSIĘWZIĘCIA STRATEGICZNE, Pole strategiczne „Transport i logistyka miejska”, str. 22 - "Budowa dróg na kierunku północ – południe dla odciążenia obszaru śródmiejskiego"

Czy są Państwo w stanie określić o jakie konkretnie drogi chodzi?


5. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 26 - Tabela 2 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Jakość życia”

W ww. tabeli nie ma żadnego elementu związanego z jakością mieszkań, tymczasem w rozdziale VII jest zapis "Katowice miastem zapewniającym atrakcyjne i na wysokim poziomie technologicznym mieszkania dla aktualnych i nowych mieszkańców". W jaki sposób chcą Państwo mierzyć "atrakcyjność i poziom technologiczny" mieszkań? Sądzę, że jest oczywiste, że niestety nie każde nowozbudowane mieszkanie jest atrakcyjne (choćby pod względem lokalizacji czy ceny) i nie zawsze posiada odpowiednio wysokiej jakości wykonanie.


6. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 26, Tabela 2 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Jakość życia” - "miejsce Katowic w rankingu jakości życia"

Co w przypadku, gdy stanie się popularny ranking miast z innej gazety, lub gdy Newsweek lub Polityka przestanie taki ranking publikować? Czy są Państwo przekonani, że rankingi te są na tyle obiektywne, że warto je brać pod uwagę w Strategii Rozwoju Miasta?


7. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 26, Tabela 2 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Jakość życia” - "liczba wydanych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu", "liczba wydanych pozwoleń na budowę"

Wnioskuję o usunięcie powyższych zapisów lub ich modyfikację, gdyż taka forma zapisu będzie tworzyła presję na wydawanie jak największej ilości pozwoleń na budowę bez odpowiedniej analizy wpływu danej inwestycji na otoczenie, czy też na rozwój całego miasta. Mam nadzieję, że jest oczywiste, że nie każda inwestycja, którą prywatny inwestor chce przeprowadzić, jest dla miasta dobra i zgodna z jego strategią rozwoju. Mówiąc ogólniej - nie liczy się tylko ilość, ale przede wszystkim jakość.


8. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 28, Tabela 3 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Metropolitalność i obszar śródmiejski”, DOSTĘPNOŚĆ AGLOMERACYJNA OBSZARU ŚRÓDMIEŚCIA - "powierzchnia miejsc parkingowych w Śródmieściu"

Jeśli dobrze rozumiem, im wyższy będzie ten wskaźnik tym lepiej będzie oceniona dostępność aglomeracyjna obszaru Śródmieścia. Czy mają Państwo świadomość, że im większa liczba miejsc parkingowych w centrum miasta, tym więcej samochodów tam przyjeżdża, a więc tym samym pogarsza się jakość życia, której polepszenie jest jednym z głównych celów niniejszej Strategii? Dlaczego zakłada się, że Śródmieście będzie dostępne dla mieszkańców Aglomeracji, jeśli będą mogli oni zaparkować w nim swój samochód? Miasto, zgodnie z innymi oficjalnymi dokumentami, powinno nie zachęcać kierowców do wjeżdżania samochodem w obszar Śródmieścia. Wnioskuję o usunięcie tego zapisu ze Strategii.


9. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 28, Tabela 3 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Metropolitalność i obszar śródmiejski”, DOSTĘPNOŚĆ AGLOMERACYJNA OBSZARU ŚRÓDMIEŚCIA - "liczba bezpośrednich linii (autobusowych i tramwajowych) zbiorowej komunikacji miejskiej obsługujących obszar Śródmieścia w powiązaniu z miastami Aglomeracji Górnośląskiej/centrami przesiadkowymi"

Dlaczego nie uwzględniono połączeń kolejowych, skoro to one mają być główną osią transportową obszaru GOP? Oprócz tego nie liczy się tylko liczba linii, ale przede wszystkim ilość (częstotliwość) połączeń. Liczba linii może być mniejsza, jeśli pojazdy będą kursować częściej i umożliwiać sprawną przesiadkę np. w centrach przesiadkowych. Wnioskuję o zmianę zapisu na "ilość połączeń komunikacji zbiorowej w ciągu doby/roku pomiędzy miastami Aglomeracji a obszarem Śródmieścia Katowic"


10. XIII. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 30, Tabela 3 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Transport i logistyka miejska”, INFRASTRUKTURA WIELOFUNKCYJNYCH SYSTEMÓW TRANSPORTOWYCH I LOGISTYKI MIEJSKIEJ

Ponieważ znalazł się zapis "długość wyremontowanych dróg", wnioskuję o dodanie pola "długość wyremontowanych dróg dla rowerów". Uzasadnienie: drogi rowerowe w Katowicach są bardzo słabej jakości i wymagają modernizacji/poprawy/remontów tak samo, jak drogi dla samochodów.


11. III. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 30, Tabela 3 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Transport i logistyka miejska”, INFRASTRUKTURA WIELOFUNKCYJNYCH SYSTEMÓW TRANSPORTOWYCH I LOGISTYKI MIEJSKIEJ - "miejsce Katowic w rankingu miast korkowo.pl"

Czy uważają Państwo, że portal ten przedstawia na tyle rzetelne i obiektywne dane, że warto sugerować się jego informacjami w Strategii Rozwoju Miasta? Poza tym, mam nadzieję, że jest oczywiste, że korków samochodowych nie da się całkowicie uniknąć, a najważniejszą kwestią jest nie to, aby były one jak najmniejsze, ale aby była dla nich jak najlepsza alternatywa w postaci innych środków transportu. W związku z tym wnioskuję o usunięcie tego pola.


12. III. SYSTEM MONITORINGU I EWALUACJI STRATEGII ROZWOJU MIASTA, str. 30, Tabela 3 Szczegółowe zestawienie wskaźników monitoringu wraz z źródłami ich pozyskania dla Raportu syntetycznego w części dotyczącej pola strategicznego „Transport i logistyka miejska”, INFRASTRUKTURA WIELOFUNKCYJNYCH SYSTEMÓW TRANSPORTOWYCH I LOGISTYKI MIEJSKIEJ, INTELIGENTNE ZARZĄDZANIE SYSTEMAMI TRANSPORTOWYMI I LOGISTYCZNYMI

Wnioskuję o dodanie pola obejmującego częstotliwość oraz średnią prędkość kursowania pojazdów komunikacji miejskiej. Uzasadnienie: częstotliwość kursowania i czas przejazdu to kluczowe kwestie dla atrakcyjności komunikacji miejskiej. Elementy te można efektywnie wdrożyć np. poprzez ustawienie priorytetów dla komunikacji miejskiej na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną oraz budowę wydzielonej infrastruktury (np. buspasy) - pozwoli to pojazdom szybciej pokonać swoją trasę, a w związku z tym będzie też możliwe zwiększenie ich częstotliwości kursowania.


Uprzejmie proszę o odniesienie się do powyższych uwag.
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline mar'  
#3 Wysłane : 26 listopada 2015 12:52:47
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Dzień dobry,
poniżej zamieszam kilka uwag do "Strategii Rozwoju Miasta Katowice 2030".

Największe wątpliwości budzi strona 22:
- punkt PT2 - zbyt ogólny, brak przedstawienia docelowej ilości Węzłów Przesiadkowych w 2030 roku (i ich orientacyjnego położenia),
- punkt PT4 - zbyt ogólny, brak wyszczególnienia o jakie drogi chodzi (i ich orientacyjnego przebiegu),
- punkty PT8 i PT9 - odnoszą się do tego samego zagadnienia - "tramwaj na południe" to też rozbudowa wewnątrzmiejskiej sieci tramwajowej, brak przedstawienia jakie inne projekty obejmuje punkt PT9,
punkt PT10 - zbyt ogólny, brak opisu jak ma wyglądać docelowa sieć dróg dla rowerów w 2030 roku (opis mógłby mieć formę mapy w załączniku).
Offline Michał Bulsa  
#4 Wysłane : 26 listopada 2015 16:50:03
Michał Bulsa

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-26
Posty: 488

Dziękuję: 346 razy
Podziękowano: 45 raz (y) w 44 postu (ów)
Dzień dobry,
W punkcie PP2 (str. 21) proponuję dopisanie po słowie "w Szopienicach" słów "i Burowcu". Szopienice i Burowiec występują jako dwie dzielnice, ale jedna jednostka pomocnicza, której granice ustalono uchwała Rady Miasta Katowice. Określenie "Szopienice-Burowiec" jednoznacznie i precyzyjnie wskazuje zakres i granice obszaru.
Offline Michał Bulsa  
#5 Wysłane : 26 listopada 2015 16:55:01
Michał Bulsa

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-26
Posty: 488

Dziękuję: 346 razy
Podziękowano: 45 raz (y) w 44 postu (ów)
W "celach strategicznych" proponuję ujęcie celu: Pokrycie obszaru całego miasta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Offline W.Rozwoju Miasta  
#6 Wysłane : 9 grudnia 2015 08:49:56
W.Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Rozwój miasta, Moderatorzy - Inwestycje, Moderatorzy - Infrastruktura
Przyłączony: 2013-11-07
Posty: 45

Podziękowano: 5 raz (y) w 4 postu (ów)
Dziękujemy za wszystkie zgłoszone uwagi i komentarze. Zestawienie odniesień do komentarzy i uwag zgłoszonych do projektu uchwały w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta „Katowice 2030” na Platformie Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Katowice w okresie od 13 do 27 listopada znajduje się w załączonym pliku.

Edytowane przez moderatora 9 grudnia 2015 10:49:27  | Powód: Nie podano

Załączniki:
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.