logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline LCywinski  
#1 Wysłane : 16 kwietnia 2012 14:49:04
LCywinski

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-10-31
Posty: 6

Witam, chciałem zapytać, czy w tym roku również są planowane akcje zabezpieczania kasztanowców przed szkodnikami. Jeżeli tak, czy również kasztanowce rosnące przy kinie Kosmos będą objęte tą akcją gdyż przez ostatnie kilka lat nikt się nimi nie przejmował.
Pozdrawiam
Offline W. Kształtowania Środowiska  
#2 Wysłane : 18 kwietnia 2012 06:43:54
W. Kształtowania Środowiska

Ranga: Moderator

Grupy: WKŚ, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 245

Podziękowano: 30 raz (y) w 28 postu (ów)
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że na terenie miasta od kilku lat przeprowadza się systematycznie akcje zbierania i spalania liści, w których zimują larwy szrotówka kasztanowcowiaczka. Działania te odniosły widoczny skutek – populacja szkodnika uległa znacznemu ograniczeniu. Akcję zbierania i spalania liści planuje się również w tym roku, także na terenie zieleni w rejonie kina Kosmos. Aktualnie wg obserwacji apogeum inwazji tego szkodnika minęło i następuje ustabilizowanie liczebności jego populacji.
Offline Dawid Ślusarczyk  
#3 Wysłane : 21 kwietnia 2012 19:15:00
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Jaka jest skala podejmowanych działań? Tzn. czy magistrat posiada mapę z zaznaczonymi kasztanowcami i w oparciu o nią planuje zbieranie i palenie liści? Jak bardzo aktualna jest taka mapa i czy nie ma potrzeby jej zaktualizowania (lub stworzenia)?

Czy w akcję włączane są drzewa rosnące na terenach nie należących do miasta?

Czy odpowiedzią na zaistniały problem i zapobieganiem jego nasilania się w przyszłości będzie program zwiększenia populacji ptaków odżywiających się tymi owadami?
Offline W. Kształtowania Środowiska  
#4 Wysłane : 23 kwietnia 2012 12:12:27
W. Kształtowania Środowiska

Ranga: Moderator

Grupy: WKŚ, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 245

Podziękowano: 30 raz (y) w 28 postu (ów)
Urząd Miasta Katowice nie posiada mapy z zaznaczonymi kasztanowcami - aktualnie nie planuje się sporządzania takiej mapy, populacja szkodnika wyraźnie spada.
Akcja zbierania i spalania liści drzew opanowanych przez patogeny prowadzona jest na terenie miasta Katowice; być może, że gminy sąsiednie również takie działania podejmują.
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Katowice zabrania się wypalania pozostałości roślinnych w tym liści za wyjątkiem opanowanych przez choroby lub szkodniki, nie dające się zwalczyć inną metodą niż spalanie.
W Polsce nie prowadzono badań co do efektywności zwalczania szrotówka przez ptaki, ale powszechnie wiadomym jest, że jednym z wrogów szkodnika jest sikorka.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.