logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Dawid Ślusarczyk  
#1 Wysłane : 14 stycznia 2012 02:40:50
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Witam,
obiecałem stworzyć krótki poradnik ułatwiający publikowanie na łamach Platformy większej ilości zdjęć w prosty i wygodny sposób. Przy wykorzystaniu ogólnodostępnego narzędzia Picasa (nazywanego również Zdjęcia Google- Google Photos).

Picasa, będąca jedną z darmowych usług oferowanych przez Google, do uruchomienia wymaga jedynie profilu w usługach Google, co zwykle wiąże się z koniecznością posiadania konta pocztowego w domenie Gmail.com lub innej, obsługiwanej przez system Google.. Założenie konta również jest darmowe a przy tym bardzo proste, dlatego jego zakładanie nie będzie tu opisane – chyba że zostanie zgłoszona stosowna prośba.

[img size=1200]https://lh6.googleusercontent.com/-3CtK9S560_0/TxCBbCaZk1I/AAAAAAAAABQ/Xp6IRTxmLgI/s1200/0.jpg[/img]

Posiadając w/w konto pocztowe, przechodzimy na stronę główną Picasa Web AlbumPicasa Web Album, gdzie możemy zostać poproszeni o potwierdzenie chęci utworzenia profilu Google. Mamy także możliwość pobrania program znacznie usprawniającego przesyłanie większej liczby zdjęć i obrazów, choć przesyłanie zdjęć samo w sobie nie stanowi problemu nawet, gdy programu nie posiadamy.

[img size=1200]https://lh4.googleusercontent.com/-6gkMUhuinAI/TxCBbItDmnI/AAAAAAAAACg/YscUPVgWm-Q/s1200/1.jpg[/img]

To tyle jeśli chodzi o formalności – ilekroć będziemy chcieli dodać zdjęcia, wystarczy przejść do strony usługi i zalogować się na swoje konto korzystając z okna logowania. Do naszej dyspozycji mamy 1 GB przestrzeni – co powinno wystarczyć do umieszczenia w Internecie od kilkuset do paru tysięcy obrazów.

ETAP I

Chcąc umieścić zdjęcia na Platformie, najpierw musimy załadować je w naszym profilu Picasa. W tym celu logujemy się w serwisie i klikamy na przycisk „PRZEŚLI” który znajduje się w górnej części ekranu, mniej więcej w jego środkowej części.

[img size=1200]https://lh3.googleusercontent.com/-WRDuiQi1BJ8/TxCBbE_O4NI/AAAAAAAAACk/TF2flWQbkb0/s1200/2.jpg[/img]

Wszystkie zdjęcia w serwisie są organizowane w albumy. Każdorazowo przy umieszczaniu nowych zdjęć jesteśmy proszeni o podanie nowej nazwy albumu lub wskazanie już istniejącego. Domyślną nazwą albumu jest data jego utworzenia.

Gdy nazwa jest już wpisana lub wybrana, klikamy na niebieski przycisk w centralnej części ekranu – pojawi się okno, w którym możemy wskazać zdjęcia, których publikacja nas interesuje. Wyszukujemy je na swoim dysku i zaznaczamy. Jednorazowo możemy zaznaczyć więcej plików, jeśli klikniemy na ich ikony trzymając wciśnięty klawisz CTRL na klawiaturze. Potwierdzamy wybór przyciskiem „Otwórz”.

[img size=1200]https://lh4.googleusercontent.com/-DyO6Z4uD59c/TxC-D5igFxI/AAAAAAAAAC4/3eBiUtHzdUs/s1200/5.jpg[/img]

Rozpocznie się wysyłanie zdjęć na profil. Gdy wszystkie obrazy zostaną załadowane, potwierdzamy cały proces niebieskim przyciskiem „OK.”. Tym samym album ze zdjęciami został utworzony, jego zawartość widnieje przed nami.

[img size=1200]https://lh4.googleusercontent.com/-rzwXFzt0Bw4/TxC-FCn397I/AAAAAAAAAC0/ul8gq6Solw4/s1200/4.jpg[/img]

[img size=1200]https://lh6.googleusercontent.com/-4OVzobUHGKM/TxDS0LBF3cI/AAAAAAAAAEE/oViDKSsa2Sk/s1200/6.jpg[/img]

ETAP II


Pozostało tylko przenieść zdjęcia na Platformę. By tego dokonać, klikamy w pierwsze z interesujących nas zdjęć w albumie.

[img size=1200] https://lh4.googleuserco...ZDhRNQATgnc/s1200/9b.jpg[/img]

Klikamy prawym przyciskiem myszy na obrazku (prawdopodobnie będzie pomniejszony względem oryginału). Teraz, w zależności od przeglądarki, z której korzystamy, wybieramy:
- „Kopiuj adres URL grafiki”
- „Kopiuj adres obrazka”
- „Właściwości” (skąd uzyskamy potrzebne dane).
- inny sposób na uzyskanie adresu URL obrazka

Uwaga! Interesuje nas adres URL grafiki a nie odnośnika, do którego prowadzi!

Tak czy inaczej, potrzebujemy adres URL – jest on dość długi, ale nie ma to żadnego znaczenia. Co natomiast ma znaczenie, to jego przedostatnia część, pomiędzy „/s” a „/” i nazwą pliku. Wartość, jaka w adresie URL znajduje się po „/S” oznacza szerokość obrazka – możemy więc relatywnie swobodnie zmieniać wirozmiar grafiki zamieniając np. s640 na S1200 – naturalnie po podaniu większej wartości niż wielkość oryginalnego plikuobrazek nie będzie powiększany. Dla potrzeb publikacji na Platformie zaleca się stosowanie S1200 - Choć oczywiście publikacja dużych obrazów może wymagać stosowania np. S3000. Tak czy inaczej Kopiujemy adres obrazka.

[img size=1200]https://lh5.googleusercontent.com/-mFvEDl0kjWs/TxDU2umWb5I/AAAAAAAAAEc/CRCYAWHy65A/s1200/0a.jpg[/img]

Posiadając adres URL przechodzimy na Platformę i w pasku narzędziowym szukamy ikonki „Link do obrazka”. To czwarta okona od prawej.

[img size=1200]https://lh3.googleusercontent.com/-AAXQqP1LhZk/TxDWIavxHNI/AAAAAAAAAE0/R9U_DPZns8o/s1200/ob.jpg[/img]

Po kliknięciu przycisku pojawią się dwa dodatkowe pola. W pierwszym określamy wielkość, - najlepiej wpisać tu szerokość z adresu, 1200. W polu po prawej wklejamy adres URL obrazka i klikamy przycisk „Wstaw”. Odpowiedni kod powinien w tym momencie pojawić się w polu edycji wpisu. Po wysłaniu wiadomości będzie on podmieniony miniaturką naszego obrazu – kliknięcie w nią spowoduje otwarcie powiększenia.

[img size=1200]https://lh5.googleusercontent.com/-INjMGmNtFAY/TxC-D_OVgBI/AAAAAAAAACs/zZ0WRXEi0fU/s1200/9a.jpg[/img]

I to w zasadzie tyle.

Jedyną trudnością na początku może okazać się zdobycie adresu obrazka - jednak niezależnie od stosowanej przeglądarki internetowej powinno to zająć najwyżej kilka sekund.

Pozdrawiam serdecznie!
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.