logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

4 strony123>»
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline mar'  
#1 Wysłane : 27 stycznia 2015 12:25:30
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Dzień dobry,

w dniu 26 stycznia 2015 roku, na stronie internetowej UM Katowice pojawiła się wiadomość że "Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską".

Do wiadomości została załączona mapa z możliwymi wariantami przebiegu linii tramwajowej Pętla "Brynów" - Pętla "Kostuchna". Na planie jest też zaznaczony węzeł "PARK & RIDE" pomiędzy osiedlami "Odrodzenia", "Murapol" i "Bażantów". Za to nie ma zaznaczonego węzła "PARK & RIDE" przy pętli "Brynów".

mapa: http://www.katowice.eu/S...lnosci/AllItems/Mapa.pdf

System "PARK & RIDE" ("parkuj i jedź") działa dobrze w miejscach dogodnego dojazdu samochodem; czyli powinien powstawać przy drogach szybkiego ruchu, gdzie kierujący samochodem osobowy może szybko dojechać i przesiąść się do komunikacji miejskiej (tramwajowej i autobusowej). W takim miejscu powinno się też krzyżować wiele linii komunikacji miejskiej by każdy kierowca auta osobowego miał odpowiednie dla siebie bezpośrednie połączenie.

Takim miejscem jest pętla "Brynów", natomiast na pewno nie jest środek osiedla, gdzie ludzie na przystanek docierają na piechotę. Parking wybudowany w takim miejscu nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji i co najwyżej będzie służył mieszkańcom pobliskich osiedli.

Pytania:

1. Czy przy pętli "Brynów" powstanie węzeł "PARK & RIDE"?

2. Jaką funkcje ma pełnić węzeł "PARK & RIDE" pomiędzy osiedlami "Odrodzenia", "Murapol" i "Bażantów"?
Offline Maciek2207  
#2 Wysłane : 27 stycznia 2015 21:34:43
Maciek2207

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-11-12
Posty: 128

Dziękuję: 25 razy
Podziękowano: 28 raz (y) w 25 postu (ów)
Czy UM przewiduje konsultacje społeczne w tej sprawie? Jakie mają być źródła finansowania tej inwestycji?
Offline Zatroskany  
#3 Wysłane : 30 stycznia 2015 21:35:53
Zatroskany

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-01-30
Posty: 5
Polska

Organizacyjnie-to logowanie, hasła i loginy są jedynie utrudnieniem w wymianie informacji. Polecam przykład innych tego typu platform służących wymianie informacji a nie sprawdzanie wiarygodności autorów.
Podawanych jest tak wiele sprzecznych informacji ,że zacznę od tych najbardziej kontrowersyjnych
Tramwaj ma jechać z prędkością 60km /h -przypominam ,że na terenie miasta obowiązuje prędkość do 50km/h .podaną 60tka można jechać od 23 do 6 rano. Droga hamowania tramwaju przy 50km/h przy mokrych torach to około 100m. Stada dzików, spacerowicze z dziećmi czy z psami, rowerzyści. W tym lesie jest jak na deptaku , tłumy i to bez względu na porę dnia czy pogodę.
Obliczenia ,że inwestycja zamknie się w 90ml złotych pewnie nie uwzględnia szkód górniczych. Wygląda na to ,że szacunki te wzięto z podobnej budowy w Częstochowie gdzie średnia krajowa dla miast wojewódzkich jest zdecydowanie większa. Zbieranie podpisów w centrum Katowic aby tamtejsi mieszkańcy decydowali o komunikacji na obrzeżach jest mało sprawiedliwe ponieważ tak naprawdę te sprawy dotyczą mieszkańców dzielnic południowych. poza tym jeśli pytanie by brzmiało 100 milionów na tramwaj na Ochojec czy na np fontannę w centrum to pewnie wyniki tez byłyby inne. Jeśli naprawdę nam zależny na polepszeniu komunikacji to lepiej te pieniądze wydać na zjazd z trasy 86 na Bielsko na ulice 73 Pułku Piechoty. To pozwoli uniknąć wypadków i korków na 86 w tym miejscu i bezkolizyjnie , bez czekania aż otworzą szlaban poprzez 3 garby dojechać w okolice ul jankego. Kolejny pomysł aby wykorzystać wariant torów 4 a i b czyli wpuścić tramwaj do rezerwatu będzie wyrokiem na stanowisko Liczydła. rezerwat powołany został w celu jego ochrony, jeśli wyginie to rezerwat będzie zlikwidowany ponieważ jego celu już nie będzie. Po wytruciu raków płazów i gadów na ul ceglanej nikt już nie wierzy w bezstronność wydziału środowiska. Bywam często w okolicy biedronek i posiadam zdjęcia płazów i gadów które tam bytują, pomijam dzięcioły czarne które nawet teraz występują tam pospolicie. Zostaje jeszcze kwestia opłacalności inwestycji -jeśli tramwaj przebiegać będzie lasem to jaki to ma sens? możne warto wypróbować te trasy uruchamiając linię która będzie dokładnie obsługiwała planowane trasy tramwajów. Sprawdzimy wtedy czy w ogóle ta inwestycja ma szanse powodzenia.
Offline Zatroskany  
#4 Wysłane : 8 lutego 2015 21:32:38
Zatroskany

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-01-30
Posty: 5
Polska

Ukazał się wywiad z prezydentem w którym to stwierdził,ze nie będzie konsultacji społecznych ponieważ on wie czego chcą mieszkańcy Katowic-wyjawili mu to w rozmowach przedwyborczych. Myślę ,że jako polityk powinien wiedzieć ,że to jest zbyt ważny temat aby go zbywać w ten sposób. Sam fakt braku aktywności mieszkańców w tej sprawie nie jest przejawem ich obojętności lecz niewiedzy jaką to niespodziankę im prezydent gotuje. Takiej budowy nie da się ukryć i lepiej teraz zrobić wszystko aby uzyskać akceptację jak najszerszego grona mieszkańców niż potem tłumaczyć się z wycinania lasu i niszczenie siedlisk płazów, gadów czy ptaków -będących pod ścisłą ochroną. Może małe referendum przy okazji wyborów prezydenckich. Dlaczego to tak wygląda-prezydent tajemniczo chlapie coś tam od czasu do czasu w mediach. Moim zdaniem więcej profesjonalizmu-opinia fachowców na temat co pomoże zatkanym Katowicom, jeśli tramwaj to argumenty za tramwajem a nie np kolejka czy autobus. Kolejna analiza to trasa takiego tramwaju, wyjaśnienie dlaczego wariant 1 a nie np 4. To samo z liczbą przystanków prezydent chce 5szt przy 5km, w Częstochowie jest ich 14 przy 4,5k. Więcej profesjonalizmu , dać nam do wglądu opracowania, analizy cokolwiek na podstawie czego podejmujecie decyzję o wyborze tego środka transportu jak i o jego lokalizacji.A tutaj zaczynamy od końca-ma być szybki dlatego pojedzie przez las , zredukujemy w ten sposób liczbę przystanków do minimum (chociaż opłacalność też nam spadnie do minimum a co za tym idzie korkować się będzie dalej) Argumenty,że się obiecało wyborcom są zabawne chyba ,że byli to jacyś szczególni wyborcy.. Pomijam ,że nie wiedzieli na co się godzą bo do tej pory konkretów brak i jeśli już to była obiecana kolejka linowa nie tramwaj.
Podsumowując tramwaj omijający duże skupiska ludzkie nie rozładuje korków i nie zarobi na siebie.
Offline Zatroskany  
#5 Wysłane : 10 marca 2015 12:00:17
Zatroskany

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-01-30
Posty: 5
Polska

mieszkańcy zobojętnieli na ten ważny i odgrzewany co kilka lat temat. Wszystko na "Nie "zostało już powiedziane, na tak nie widzę. nasuwają się pytania dlaczego Gliwice i Ruda Śląska likwiduja tramwaje ze względów ekonomicznych a Katowice je budują? (dodatkowo w lesie) A drugie pytanie czy ta budowa ma jakiś związek z planowaną budową drogi (też przez las) na osiedle Bażantów? Co tam jest na tym osiedlu tak ważnego aby ponosić takie koszty..? czy tych kilka domków jest wartych pogrążania się finansowo na wiele lat , bez jakiejkolwiek perspektywy. Wąskim gardłem Katowic nie jest bażantowo ale np al Rożdzieńskiego. Zapytam czy te konsultacje społeczne to polegają na wpisywaniu się na Waszą stronkę czy może ktoś to czyta i rozwieje nasze wątpliwości? Prócz śmiesznych i strasznych wypowiedzi na ten temat Prezydenta Katowic to nic nie wiadomo. co to za konsultacje!!! nazwijcie to książką życzeń i zażaleń będzie łatwiej zrozumieć brak odpowiedzi.Kolejna prowizorka tak jak te pomysły z drogą i tramwajem.
Offline Terkot  
#6 Wysłane : 12 marca 2015 07:57:57
Terkot

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-03-11
Posty: 1
Polska
Lokalizacja: Katowice, Ochojec

Dzień dobry,

1) Proszę o wyjaśnienie jakie są zalety prowadzenia linii wg. wariantu 2? Sam jestem w stanie doszukać się wyłącznie wad tego rozwiązania.
Puszczenie linii tramwajowej tuż za ogrodzeniami ludzi mieszkających przy ulicach Glebowej i Jagodowej niemal na pewno wywoła protesty z ich strony i trudno się im dziwić - obecnie mają za oknami las i mieliby to zamienić na linię tramwajową albo ścianę ekranów dźwiękochronnych. Dodatkowo przeprowadzenie tego wariantu spowoduje konieczność masowej wycinki drzew oraz prawdopodobnie, na żądanie mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z linią, konieczność budowy ekranów dźwiękochronnych - a to już wyraźnie przekłada się na wzrost kosztów.
Do tego dochodzi dość beztroskie poprowadzenie trasy w poprzek tzw. "Pola Nogi". Właściciel (prawdopodobnie całe to pole ma jednego właściciela) na pewno będzie bardzo zadowolony i ochoczo się zgodzi na przecięcie działki linią tramwajową na skos ;-)
Generalnie wariant 2 w moim odczuciu utknie w sądach administracyjnych na długie lata i tyle będzie z zapowiadanego tramwaju.
Dużo korzystniejszy jest wariant 1 sąsiadujący lub wręcz wykorzystujący drogę prowadzącą od 73 Pułku Piechoty do nastawni kolejowej:
- brak jest uciążliwości dla mieszkańców ul. Glebowej i Jagodowej. Uniknie się w ten sposób ewentualnych protestów czy nawet blokowania inwestycji z ich strony.
- prawdopodobnie będzie się to wiązało z dużo mniejszą wycinką drzew na tym odcinku (ciężko to jednoznacznie stwierdzić w oparciu o dostępną mapę), więc nie powinno być również poważniejszych akcji ze strony organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

2) Czy na końcu ulicy Szenwalda planowany jest przystanek? Dałoby to możliwość korzystania z tramwaju również mieszkańcom Ochojca, a nie tylko oglądanie jeżdżących składów. Wydaje się to być jedynym sensownym miejscem na lokalizację przystanku niezależnie od tego czy będzie to wariant 1 czy 2.

3) Czy są przewidziane spotkania z mieszkańcami? Jeżeli tak to proszę o informację gdzie i kiedy.
Offline mar'  
#7 Wysłane : 13 marca 2015 10:39:45
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Dzień dobry,
jako że mapa przedstawia odcinki wariantowe pozwolę sobie je ocenić.

Dla prawidłowej oceny odcinków wariantowych należy uwzględnić prawdopodobne przystanki:
0. (dla wszystkich wariantów) pętla "Brynów"
1. (dla wszystkich wariantów) skrzyżowanie Kolejowa - Rzepakowa
2. (dla wszystkich wariantów) skrzyżowanie Szenwalda - Jarzębinowa
3. (dla wszystkich wariantów) Górnośląskie Centrum Medyczne
4. (dla wariantu 3A) skrzyżowanie Jaworowa - Braci Wiechułów
4. (dla wariantu 3B) skrzyżowanie Spółdzielczości - Kryniczna
4. (dla wariantu 4A i 4B) skrzyżowanie Kryniczna - Zakątek
5. (dla wariantu 3A, 3B i 4B) skrzyżowanie Radockiego - Łubinowa (Osiedle "Odrodzenia")
5. (dla wariantu 4A) BRAK (las)
6. (dla wszystkich wariantów) Osiedle "Murapol"
7. (dla wszystkich wariantów) pętla "Kostuchna" (Osiedle "Bażantów")

Mapa linii tramwajowa pętla "Brynów" - pętla "Kostuchna" z uwzględnieniem proponowanych przystanków (i stref ich oddziaływania):
UserPostedImage
http://i.imgur.com/m9bHZ2F.png


Odcinki wariantowe można podzielić na północne (1 i 2) i południowe (3A, 3B, 4A i 4B).


Północne odcinki wariantowe - 1 i 2

Wybór pomiędzy wariantem 1 i 2 prawdopodobnie nie zmieni położenia przystanków.
Wariant 1 jest krótszy i biegnie wzdłuż mniejszej ilości domów. Wariant 2 jest dłuższy, biegnie wzdłuż mniejszej ilości domów (większa ilość konfliktów społecznych) i może kolidować z stanowiskami archeologicznymi (99-47/13/27 i 99-47/14/28).

Spośród północnych odcinków lepszy jest wariant 1 (o ile nie przeszkodzi w przebudowie DK81).


Południowe odcinki wariantowe - 3A, 3B, 4A i 4B

Wybór pomiędzy wariantami 3A, 3B, 4A i 4B ma wpływ na położenie przystanków.
Warianty 3A i 3B są do siebie bardzo zbliżone (przez co odcinki mogłyby być jednokierunkowe: 3A dla kierunku "Kostuchna"; 3B dla kierunku "Brynów"), pozwalają też na obsługę największej ilości pasażerów (okolic ul. Braci Wiechułów i całego Osiedla "Odrodzenia").
Warianty 4A i 4B biegną bardzo blisko granic rezerwatu przyrody "Ochojec" co może powodować konflikty ekologiczne.
Wariant 4A biegnie przez las (co wiązałoby się z dużą wycinką i powodowałoby dalsze konflikty ekologiczne), nie pozwala też na obsługę całego Osiedla "Odrodzenia".
Wariant 4B pozwala na obsługę całego Osiedla "Odrodzenia".

Spośród południowych odcinków najlepszy jest wariant 3 (3A+3B), a najgorszy jest wariant 4A.
Załączniki:
tramwaj_Brynow-Kostuchna_przystanki.png 1,998 KB, pobrane 177 czas (s).
Offline Ormi  
#8 Wysłane : 14 marca 2015 03:23:35
Ormi

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-11
Posty: 158

Dziękuję: 29 razy
Podziękowano: 24 raz (y) w 19 postu (ów)
Rozważano już wiele wariantów poprowadzenia linii tramwajowej na południe Katowic:
-napowietrznie kolejką linową,
-naziemnie przez lasy albo przez osiedla mieszkaniowe.
Każde z rozwiązań napotykało na krytykę, bo przy urbanizowaniu się tego obszaru nie zarezerwowano terenu dla takiej linii.
Można się spodziewać, że w miarę krystalizowania się decyzji będzie wzrastał opór, czy to mieszkańców czy to ekologów.
W związku z tym zwracam się z zapytaniem czy Urząd Miejski nie byłby skłonny rozważyć jeszcze wariant podziemny dla tej linii tramwajowej?

Wariant podziemny tworzy napewno nowe problemy, ale też z pewnością radykalnie rozwiązuje problemy zakrzątające tak mieszkańców jak i ekologów, więc ze swojej strony uważam, że warto go poważnie rozważyć.

To jest około 3 kilometry od pętli brynowskiej do ulicy Bażantów.
Nie wchodząc na razie w żadne bliższe szczegóły, z obu tych miejsc możnaby znaleźć lokalizacje dla poprowadzenia zjazdów pod ziemię o nachyleniu dogodnym dla tramwajów, a następnie drążyć po dwa przekopy górnicze na zbicie, do spotkania się w połowie trasy pod ziemią.
Dwa przekopy podziemne, równoległe do siebie, a nie jeden, bo:
- w normalnym użytkowaniu każdy przekop byłby jednotorowy, dla obu kierunków osobno,
- łatwiejsze w wykonaniu i utrzymaniu są wyrobiska o mniejszym przekroju (dla jednego toru) niż o większym przekroju (dla dwóch torów równocześnie), zwłaszcza w górotworze o słabszej wytrzymałości,
- łatwiej jest zapewnić wentylację przy drążeniu, gdy przy łączeniu tych przekopów przecinkami co pewną odległość jeden jest dla wentylacji wlotowy, a drugi wylotowy,
- dwa przekopy łączone przecinkami ze śluzami zapewniają sobie wzajemnie bezpieczeństwo.
Z uwagi na cel (pomieszczenie tramwaju) przekopy miałyby przekrój poprzeczny w świetle po około 25 m2 i byłyby drążone w oddaleniu od siebie około 20-30 metrów.
W zależności od przebadanych wcześniej szczegółowo warunków geologicznych i hydrogeologicznych głębokość tych przekopów wynosiłaby przypuszczalnie około 15-30 metrów, ze stosownie dobraną obudową.
Przy długości trasy 3 km należałoby się liczyć z usytuowaniem po drodze jednego, a raczej dwóch przystanków podziemnych z windami i schodami ruchomymi.
Osobną sprawą jest jak mogłaby być traktowana tego rodzaju inwestycja, czy byłoby to już metro, czy jeszcze nie. Co pewne to to, że na Górnym Śląsku wyrobiska górnicze nie stanowią żadnej osobliwości i z tego rodzaju pracami jesteśmy na miejscu w pełni obyci.
Nie poruszam w swojej wypowiedzi sprawy kosztów ani jakichkolwiek uwarunkowań prawnych tu dotyczących.
Na pewno przy poważnym zajęciu się taką sprawą potrzebni byliby specjaliści bardzo różnych dziedzin na różnych szczeblach decyzyjnych i wykonawczych, a sama realizacja prostego jeszcze pomysłu musiałaby przebiegać przez wiele etapów.
Co do mnie samego, zgłaszającego to zapytanie o chęć Urzędu do tego rodzaju zamierzenia, to nadmienię, że byłem dyrektorem dużej kopalni podziemnej i zajmowałem sie projektowaniem i realizacją podobnych i dużo bardziej skomplikowanych wyrobisk podziemnych, choć nie na tak małej głębokości.
Offline eisenbahn  
#9 Wysłane : 18 marca 2015 08:46:46
eisenbahn

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-03-16
Posty: 2

Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
W przypadku każdej tego typu inwestycji najpierw ogłasza się studium wykonalności, na podstawie którego wybierany jest wariant do realizacji. Tymczasem do spółki Tramwaje Śląskie na ogłoszony już przetarg trafiła nieznanego pochodzenia mapka, na podstawie której wykonawca ma wykonać "studium przedprojektowe". Jak ma to zrobić rzetelnie, skoro warianty zostały narzucone?
thanks 1 użytkownik podziękował eisenbahn za ten post.
Maciek2207 na 2015-04-07
Offline Zatroskany  
#10 Wysłane : 19 marca 2015 00:26:55
Zatroskany

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-01-30
Posty: 5
Polska

Nadmienię,że wariant 4 przez las pokrywa się z przebiegiem rur ciepłowniczych..Biegną one skrajem lasu przy ul Biedronek. Przy wyborze tej trasy inwestycja nabierze "rozmachu"-wcinając się bardziej w las. "I śmiesznie i straszno"- z jednej strony poważne argumenty i próby rozwiązania problemu z drugiej artykuł w Gazecie Wyborczej z 12 03 2915 ,że i owszem konsultacje będą w kwietniu ale"ostateczną decyzję podejmie prezydent Krupa". Jest tam też wzmianka ,ze poprzednik P Uszok nie miał do tej idei serca i straszył wysokimi kosztami. Mieszkańcy Łubinowej też się pewnie ucieszą z tramwaju , chociaż na sprzedaż jest pusta działka równoległa do łubinowej (od ul Biedronek do Radockiego). mam czasami wrażenie ,że planował to ktoś bardzo z za biurka.
Offline Maciek2207  
#11 Wysłane : 19 marca 2015 15:07:01
Maciek2207

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-11-12
Posty: 128

Dziękuję: 25 razy
Podziękowano: 28 raz (y) w 25 postu (ów)
Napisał: eisenbahn Idź do cytowanego postu.
W przypadku każdej tego typu inwestycji najpierw ogłasza się studium wykonalności, na podstawie którego wybierany jest wariant do realizacji. Tymczasem do spółki Tramwaje Śląskie na ogłoszony już przetarg trafiła nieznanego pochodzenia mapka, na podstawie której wykonawca ma wykonać "studium przedprojektowe". Jak ma to zrobić rzetelnie, skoro warianty zostały narzucone?

Dokładnie, przecież to nie prezydent wodząc "palcem po mapie" powinien decydować, który wariant mu się najbardziej podoba. Opracowanie powinno zostać wykonane przez profesjonalną firmę, która zaproponuje i opisze wszystkie możliwe warianty.
Offline agazielinska  
#12 Wysłane : 23 marca 2015 18:42:34
agazielinska

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-04-02
Posty: 14

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Jak dla mnie cały ten pomysł jest najzwyczajniej na świecie głupi. Mamy gotowe tory kolejowe, które przejeżdżają przez Brynów, Ligotę, Piotrowice i Podlesie. Wystarczyłoby dzielnice skomunikować z dworcami autobusami, wybudować 4 centra przesiadkowe (parkingi, kryte wiaty na rowery, przystanki, z których autobusy odjeżdżałyby co ok. 15 minut) i moim zdaniem problem komunikacji południa zostałby w dużej części rozwiązany, ale nikt o czymś takim nie pomyślał. Na pewno cała ta inwestycja nie kosztowałaby tyle co tramwaj i na pewno nie zajęłaby tyle czasu.
Offline Biuro Prasowe  
#13 Wysłane : 26 marca 2015 13:43:58
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 417

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
Szanowni Państwo

w ramach akcji informacyjnej dotyczącej budowy nowej linii tramwajowej z pętli "Brynów" do pętli "Kostuchna" zainteresowanych tematem mieszkańców zapraszamy na spotkania, które odbędą się w dniach 13 - 16 kwietnia 2015 r. Wezmą w nich udział przedstawiciele Wydziału Transportu Urzędu Miasta, spółki Tramwaje Śląskie S.A., która zrealizuje zadanie oraz projektanci “Wieloletniego planu rozwoju zintegrowanego systemu transportowego miasta Katowice”. W trakcie tych spotkań mieszkańcy będą informowani o możliwych wariantach przebiegu trasy, a następnie będą mieli możliwość wypełniania ankiet, które posłużą jako wsparcie dla działań miasta i twórców planu.


Harmonogram spotkań:

13.04.2015 Gimnazjum nr 19 im. H.Sławika, ul. Spółdzielczości 21 (godz. 17.30)
14.04.2015 V Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego, ul. Jankego 65 (godz. 17.30)
15.04.2015 Szkoła Podstawowa nr 27 im. W.Szafera, ul. Łętowskiego 18 (godz. 17.30)
16.04.2015 Bażantowo Sport, ul. Pijarska 3 (godz. 17.30)

Edytowane przez użytkownika 13 kwietnia 2015 14:36:22  | Powód: Nie podano

Offline Adam Kowalski  
#14 Wysłane : 4 kwietnia 2015 14:37:57
Adam Kowalski

Ranga: Junior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-09
Posty: 23

Dziękuję: 4 razy
Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Napisał: agazielinska Idź do cytowanego postu.
Jak dla mnie cały ten pomysł jest najzwyczajniej na świecie głupi. Mamy gotowe tory kolejowe, które przejeżdżają przez Brynów, Ligotę, Piotrowice i Podlesie. Wystarczyłoby dzielnice skomunikować z dworcami autobusami, wybudować 4 centra przesiadkowe (parkingi, kryte wiaty na rowery, przystanki, z których autobusy odjeżdżałyby co ok. 15 minut) i moim zdaniem problem komunikacji południa zostałby w dużej części rozwiązany, ale nikt o czymś takim nie pomyślał. Na pewno cała ta inwestycja nie kosztowałaby tyle co tramwaj i na pewno nie zajęłaby tyle czasu.


Kolej w warunkach katowickich nigdy nie będzie podstawą komunikacji miejskiej, z powodu nie wydzielonych torowisk, a takowe byłyby potrzebne by uzyskać przyzwoity czas przejazdu i takt na liniach (inaczej połączenia miejskie będą blokowane przez ruch regionalny jak i krajowy / międzynarodowy) do tego mamy wielu właścicieli infrastruktury około kolejowej, spółka Koleje Śląskie ma inne zadania, z których wywiązuje się raczej przeciętnie.
Offline mar'  
#15 Wysłane : 7 kwietnia 2015 10:52:28
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Napisał: Biuro Prasowe Idź do cytowanego postu.
Szanowni Państwo

w ramach akcji informacyjnej dotyczącej budowy nowej linii tramwajowej z pętli "Brynów" do pętli "Kostuchna" zainteresowanych tematem mieszkańców zapraszamy na spotkania, które odbędą się w dniach 13 - 16 kwietnia 2015 r. Wezmą w nich udział przedstawiciele Wydziału Transportu Urzędu Miasta, spółki Tramwaje Śląskie S.A., która zrealizuje zadanie oraz projektanci “Wieloletniego planu rozwoju zintegrowanego systemu transportowego miasta Katowice”. W trakcie tych spotkań mieszkańcy będą informowani o możliwych wariantach przebiegu trasy, a następnie będą mieli możliwość wypełniania ankiet, które posłużą jako wsparcie dla działań miasta i twórców planu.


Harmonogram spotkań:

13.04.2015 Gimnazjum nr 19 im. H.Sławika, ul. Spółdzielczości 2 (godz. 17.30)
14.04.2015 V Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego, ul. Jankego 65 (godz. 17.30)
15.04.2015 Szkoła Podstawowa nr 27 im. W.Szafera, ul. Łętowskiego 18 (godz. 17.30)
16.04.2015 Bażantowo Sport, ul. Pijarska 3 (godz. 17.30)

Dzień dobry,
dziękuje za pierwszy post UM w tym temacie.

1. Czy opinie zgromadzone w tym temacie zostaną wzięte pod uwagę przez UM i zostaną przekazane twórcą studium przedprojektowego?

2. Czy wspomnianą ankietę będzie można wypełnić np. również w bibliotekach miejskich, jak miało to miejsce podczas innych konsultacji?

3. Kiedy można oczekiwać odpowiedzi na pytania zadane 10 tygodni temu w pierwszej wiadomości tego tematu?

4. Czy UM zna wyniki analizy wykonanej przez WBdata.pl (http://wbdata.pl/tramwaj-na-poludnie-katowic/):
Cytat:
W najbardziej pesymistycznym wariancie, omijającym osiedla od wschodu, pod lasem, 400 metrów od linii tramwajowej mieszka 8 839 osób (wariant 1 + 4A). W najlepszym wariancie pod względem ilości osób mieszka 14 343 ludzi (wariant 2 + 3A).

Offline Biuro Prasowe  
#16 Wysłane : 13 kwietnia 2015 15:05:36
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 417

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)
Odpowiadając w zakresie przeprowadzenia badania ankietowego uprzejmie informuję, że formularze będą dystrybuowane w trakcie spotkań informacyjnych w dniach 13-16 kwietnia. Dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć osobiście w spotkaniach udostępniamy formularz online, który będzie aktywny do 19 kwietnia. Zapraszamy do udziału w ankiecie.ankieta

mapa

Edytowane przez użytkownika 13 kwietnia 2015 15:08:48  | Powód: Nie podano

Offline BRV  
#17 Wysłane : 16 kwietnia 2015 20:31:19
BRV

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-01-31
Posty: 174

Dziękuję: 116 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 26 postu (ów)
Chciałbym podziękować przedstawicielom Urzędu Miasta i Tramwajów Śląskich za spotkania z mieszkańcami, które odbyły się w ostatnich dniach.
Offline mar'  
#18 Wysłane : 22 kwietnia 2015 15:22:33
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Dzień dobry,
dziękuje za zorganizowanie spotkań z mieszkańcami i umożliwienia wzięcia udziału w ankiecie przez internet.

Kiedy będą znane wyniki ankiety?
Offline W. Transportu  
#19 Wysłane : 13 maja 2015 10:14:58
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM
Przyłączony: 2014-04-22
Posty: 99
Lokalizacja: 40-006 Katowice, ul. Warszawska 4

Podziękowano: 18 raz (y) w 17 postu (ów)
Napisał: mar' Idź do cytowanego postu.
(...)
1. Czy przy pętli "Brynów" powstanie węzeł "PARK & RIDE"?

2. Jaką funkcje ma pełnić węzeł "PARK & RIDE" pomiędzy osiedlami "Odrodzenia", "Murapol" i "Bażantów"?

Potwierdzamy, że przy Pętli "Brynów" powstanie węzeł "Park&Ride", który jest elementem innego zadania inwestycyjnego, będącego w przygotowaniu.
Węzeł "Park&Ride" przy ul. Bażantów będzie umożliwiać przesiadkę z samochodów na tramwaje i autobusy mieszkańcom części południowych dzielnic Katowic, do których tramwaj nie będzie docierać.

Napisał: Maciek2207 Idź do cytowanego postu.
(...) Jakie mają być źródła finansowania tej inwestycji?

Zakłada się, że inwestorem przedsięwzięcia inwestycyjnego będą Tramwaje Śląskie S.A. i w tym zakresie będą starać się o dofinansowanie.

Napisał: Zatroskany Idź do cytowanego postu.
jeśli tramwaj przebiegać będzie lasem to jaki to ma sens?

W zakresie funkcjonalności inwestycji prowadzone są analizy w ramach prac nad studium przedprojektowym dla skomunikowania południowych dzielnic Katowic z centrum miasta poprzez budowę linii tramwajowej od pętli "Brynów" do pętli "Kostuchna" oraz utworzenie centrum przesiadkowego przy ul. Bażantów w Katowicach.

Napisał: Zatroskany Idź do cytowanego postu.
(...) nasuwają się pytania dlaczego Gliwice i Ruda Śląska likwiduja tramwaje ze względów ekonomicznych a Katowice je budują? (dodatkowo w lesie) A drugie pytanie czy ta budowa ma jakiś związek z planowaną budową drogi (też przez las) na osiedle Bażantów? Co tam jest na tym osiedlu tak ważnego aby ponosić takie koszty..? (...)

W ramach „Studium transportowego dla obszaru południowych dzielnic miasta Katowice, objętych przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uchwała nr X/151/11 z dnia 30 maja 2011” przeprowadzone zostały analizy modelowe ruchu dla rozwoju układu drogowego dzielnic południowych. Efektem przeprowadzonych analiz są zapisy Wieloletnich Przedsięwzięć Inwestycyjnych dotyczące budowy układu komunikacyjnego w południowych dzielnicach miasta Katowice. Aktualnie dojazd z Kostuchny do Murcek w kierunku DK-86 realizowany jest poprzez ulicę Szarych Szeregów. Planowana droga na przedłużeniu ul. Bażantów do ul. Szarych Szeregów stanowić będzie w obszarze dzielnicy Kostuchna dodatkowe połączenie dla realizacji dojazdu w kierunku Murcek i DK-86. Zakłada się,
że planowane połączenie przejmie część ruchu z fragmentu ul. Szarych Szeregów w obszarze Kostuchny, przez co inwestycja wpłynie na poprawę warunków ruchu w dzielnicy.
Celem inwestycji tramwajowej jest usprawnienie połączenia komunikacyjnego dzielnic południowych, w tym również Kostuchny, z Centrum miasta. Biuro Prasowe Urzędu Miasta przeprowadziło w roku ubiegłym akcję informacyjną w sprawie poprowadzenia linii tramwajowej w ciągu ulicy Jankego – przedstawiając mieszkańcom wyniki "Analizy poprowadzenia linii tramwajowej w ciągu ulic: Jankego, Szewskiej i Radockiego w Katowicach". Przedstawione rozwiązanie nie uzyskało aprobaty mieszkańców. Czynnikiem decydującym o braku akceptacji były liczne wyburzenia. W związku z tym, Urząd Miasta Katowice we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. zaproponował alternatywne, możliwe przebiegi linii tramwajowej, a przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej nie skutkują wyburzeniami.

Napisał: Terkot Idź do cytowanego postu.
Dzień dobry,

1) Proszę o wyjaśnienie jakie są zalety prowadzenia linii wg. wariantu 2? Sam jestem w stanie doszukać się wyłącznie wad tego rozwiązania.
Puszczenie linii tramwajowej tuż za ogrodzeniami ludzi mieszkających przy ulicach Glebowej i Jagodowej niemal na pewno wywoła protesty z ich strony i trudno się im dziwić - obecnie mają za oknami las i mieliby to zamienić na linię tramwajową albo ścianę ekranów dźwiękochronnych. Dodatkowo przeprowadzenie tego wariantu spowoduje konieczność masowej wycinki drzew oraz prawdopodobnie, na żądanie mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z linią, konieczność budowy ekranów dźwiękochronnych - a to już wyraźnie przekłada się na wzrost kosztów.
Do tego dochodzi dość beztroskie poprowadzenie trasy w poprzek tzw. "Pola Nogi". Właściciel (prawdopodobnie całe to pole ma jednego właściciela) na pewno będzie bardzo zadowolony i ochoczo się zgodzi na przecięcie działki linią tramwajową na skos ;-)
Generalnie wariant 2 w moim odczuciu utknie w sądach administracyjnych na długie lata i tyle będzie z zapowiadanego tramwaju.
Dużo korzystniejszy jest wariant 1 sąsiadujący lub wręcz wykorzystujący drogę prowadzącą od 73 Pułku Piechoty do nastawni kolejowej:
- brak jest uciążliwości dla mieszkańców ul. Glebowej i Jagodowej. Uniknie się w ten sposób ewentualnych protestów czy nawet blokowania inwestycji z ich strony.
- prawdopodobnie będzie się to wiązało z dużo mniejszą wycinką drzew na tym odcinku (ciężko to jednoznacznie stwierdzić w oparciu o dostępną mapę), więc nie powinno być również poważniejszych akcji ze strony organizacji zajmujących się ochroną przyrody.

2) Czy na końcu ulicy Szenwalda planowany jest przystanek? Dałoby to możliwość korzystania z tramwaju również mieszkańcom Ochojca, a nie tylko oglądanie jeżdżących składów. Wydaje się to być jedynym sensownym miejscem na lokalizację przystanku niezależnie od tego czy będzie to wariant 1 czy 2.

3) Czy są przewidziane spotkania z mieszkańcami? Jeżeli tak to proszę o informację gdzie i kiedy.

Warianty wskazujące przebieg linii wśród zabudowy mieszkaniowej charakteryzują się korzyścią w postaci lepszej dostępności do tramwaju, natomiast warianty przebiegające poza zabudową mieszkaniową krótszym czasem dojazdu do Centrum. Przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej stanowią kompromis pomiędzy dostępnością tramwaju i czasem przejazdu. Przedstawiając wariantowy przebieg linii Miasto zdaje sobie sprawę, że każdy z wariantów oceniany jest przez mieszkańców wieloaspektowo i żaden z wariantów nie jest bezkonfliktowy. Dla jednej grupy mieszkańców będzie to utrata dotychczasowych miejsc postojowych, a dla innej łatwa dostępność komunikacji publicznej lub też krótki czas przejazdu.

Napisał: Ormi Idź do cytowanego postu.
(...) zwracam się z zapytaniem czy Urząd Miejski nie byłby skłonny rozważyć jeszcze wariant podziemny dla tej linii tramwajowej?(...)

W studium przedprojektowym analizowane są różne warianty. Miasto Katowice nie przedstawiło wariantu podziemnego. Urząd Miasta Katowice we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. zaproponował możliwe przebiegi linii tramwajowej - według oceny Miasta Katowice i Tramwajów Śląskich S.A. każdy z przedstawionych wariantów jest możliwy do realizacji.

Napisał: eisenbahn Idź do cytowanego postu.
W przypadku każdej tego typu inwestycji najpierw ogłasza się studium wykonalności, na podstawie którego wybierany jest wariant do realizacji. Tymczasem do spółki Tramwaje Śląskie na ogłoszony już przetarg trafiła nieznanego pochodzenia mapka, na podstawie której wykonawca ma wykonać "studium przedprojektowe". Jak ma to zrobić rzetelnie, skoro warianty zostały narzucone?

Koncepcje są efektem współpracy Miasta Katowice i Tramwajów Śląskich S.A. Wyznaczając warianty przebiegu linii tramwajowej analizowano m.in. dostępność przystanków i szybkość dojazdu do Centrum. Przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej nie stanowią zbioru zamkniętego.

Napisał: agazielinska Idź do cytowanego postu.
Jak dla mnie cały ten pomysł jest najzwyczajniej na świecie głupi. Mamy gotowe tory kolejowe, które przejeżdżają przez Brynów, Ligotę, Piotrowice i Podlesie. Wystarczyłoby dzielnice skomunikować z dworcami autobusami, wybudować 4 centra przesiadkowe (parkingi, kryte wiaty na rowery, przystanki, z których autobusy odjeżdżałyby co ok. 15 minut) i moim zdaniem problem komunikacji południa zostałby w dużej części rozwiązany, ale nikt o czymś takim nie pomyślał. Na pewno cała ta inwestycja nie kosztowałaby tyle co tramwaj i na pewno nie zajęłaby tyle czasu.

Węzły przesiadkowe przy pętli tramwajowej w Brynowie oraz przy dworcach PKP w Ligocie, Piotrowicach i Podlesiu są przedmiotem odrębnego zadania inwestycyjnego.

Napisał: mar' Idź do cytowanego postu.
(...)
1. Czy opinie zgromadzone w tym temacie zostaną wzięte pod uwagę przez UM i zostaną przekazane twórcą studium przedprojektowego?

(...)

Celem spotkań było zapoznanie się ze stanowiskiem mieszkańców w odniesieniu do ich oczekiwań i przedstawionych wariantów przebiegu trasy linii tramwajowej. Wyniki analiz oraz opinie mieszkańców mogą wykazać poprowadzenie linii tramwajowej trasą stanowiącą połączenie kilku wariantów lub zupełnie nową trasą. Prezydent Miasta Katowice dysponując opracowaniami merytorycznymi oraz znając stanowisko mieszkańców dysponował będzie wiedzą, która według naszej oceny pozwoli dokonać wyboru optymalnej trasy planowanego tramwaju.

Edytowane przez użytkownika 13 maja 2015 13:09:46  | Powód: Nie podano

Offline mar'  
#20 Wysłane : 18 maja 2015 15:42:27
mar'

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-23
Posty: 168

Dziękuję: 31 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 24 postu (ów)
Napisał: W. Transportu Idź do cytowanego postu.
Napisał: mar' Idź do cytowanego postu.
(...)
1. Czy opinie zgromadzone w tym temacie zostaną wzięte pod uwagę przez UM i zostaną przekazane twórcą studium przedprojektowego?
(...)

Celem spotkań było zapoznanie się ze stanowiskiem mieszkańców w odniesieniu do ich oczekiwań i przedstawionych wariantów przebiegu trasy linii tramwajowej. Wyniki analiz oraz opinie mieszkańców mogą wykazać poprowadzenie linii tramwajowej trasą stanowiącą połączenie kilku wariantów lub zupełnie nową trasą. Prezydent Miasta Katowice dysponując opracowaniami merytorycznymi oraz znając stanowisko mieszkańców dysponował będzie wiedzą, która według naszej oceny pozwoli dokonać wyboru optymalnej trasy planowanego tramwaju.

Dzień dobry, dziękuje za odpowiedź.

1. Czy Prezydent Miasta Katowice przed dokonaniem wyboru zapozna się z opiniami mieszkańców zawartymi (w tym temacie) na Platformie Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Katowice?

2. Czy Prezydent Miasta Katowice przed dokonaniem wyboru zapozna się z wynikami analizy wykonanej przez WBdata.pl (http://wbdata.pl/tramwaj-na-poludnie-katowic):
Cytat:
W najbardziej pesymistycznym wariancie, omijającym osiedla od wschodu, pod lasem, 400 metrów od linii tramwajowej mieszka 8 839 osób (wariant 1 + 4A). W najlepszym wariancie pod względem ilości osób mieszka 14 343 ludzi (wariant 2 + 3A).

Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
4 strony123>»
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.