Napisał: mar' (...)
1. Czy przy pętli "Brynów" powstanie węzeł "PARK & RIDE"?
2. Jaką funkcje ma pełnić węzeł "PARK & RIDE" pomiędzy osiedlami "Odrodzenia", "Murapol" i "Bażantów"?
Potwierdzamy, że przy Pętli "Brynów" powstanie węzeł "Park&Ride", który jest elementem innego zadania inwestycyjnego, będącego w przygotowaniu.
Węzeł "Park&Ride" przy ul. Bażantów będzie umożliwiać przesiadkę z samochodów na tramwaje i autobusy mieszkańcom części południowych dzielnic Katowic, do których tramwaj nie będzie docierać.
Napisał: Maciek2207 (...) Jakie mają być źródła finansowania tej inwestycji?
Zakłada się, że inwestorem przedsięwzięcia inwestycyjnego będą Tramwaje Śląskie S.A. i w tym zakresie będą starać się o dofinansowanie.
Napisał: Zatroskany jeśli tramwaj przebiegać będzie lasem to jaki to ma sens?
W zakresie funkcjonalności inwestycji prowadzone są analizy w ramach prac nad studium przedprojektowym dla skomunikowania południowych dzielnic Katowic z centrum miasta poprzez budowę linii tramwajowej od pętli "Brynów" do pętli "Kostuchna" oraz utworzenie centrum przesiadkowego przy ul. Bażantów w Katowicach.
Napisał: Zatroskany (...) nasuwają się pytania dlaczego Gliwice i Ruda Śląska likwiduja tramwaje ze względów ekonomicznych a Katowice je budują? (dodatkowo w lesie) A drugie pytanie czy ta budowa ma jakiś związek z planowaną budową drogi (też przez las) na osiedle Bażantów? Co tam jest na tym osiedlu tak ważnego aby ponosić takie koszty..? (...)
W ramach „Studium transportowego dla obszaru południowych dzielnic miasta Katowice, objętych przystąpieniem do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – uchwała nr X/151/11 z dnia 30 maja 2011” przeprowadzone zostały analizy modelowe ruchu dla rozwoju układu drogowego dzielnic południowych. Efektem przeprowadzonych analiz są zapisy Wieloletnich Przedsięwzięć Inwestycyjnych dotyczące budowy układu komunikacyjnego w południowych dzielnicach miasta Katowice. Aktualnie dojazd z Kostuchny do Murcek w kierunku DK-86 realizowany jest poprzez ulicę Szarych Szeregów. Planowana droga na przedłużeniu ul. Bażantów do ul. Szarych Szeregów stanowić będzie w obszarze dzielnicy Kostuchna dodatkowe połączenie dla realizacji dojazdu w kierunku Murcek i DK-86. Zakłada się,
że planowane połączenie przejmie część ruchu z fragmentu ul. Szarych Szeregów w obszarze Kostuchny, przez co inwestycja wpłynie na poprawę warunków ruchu w dzielnicy.
Celem inwestycji tramwajowej jest usprawnienie połączenia komunikacyjnego dzielnic południowych, w tym również Kostuchny, z Centrum miasta. Biuro Prasowe Urzędu Miasta przeprowadziło w roku ubiegłym akcję informacyjną w sprawie poprowadzenia linii tramwajowej w ciągu ulicy Jankego – przedstawiając mieszkańcom wyniki "Analizy poprowadzenia linii tramwajowej w ciągu ulic: Jankego, Szewskiej i Radockiego w Katowicach". Przedstawione rozwiązanie nie uzyskało aprobaty mieszkańców. Czynnikiem decydującym o braku akceptacji były liczne wyburzenia. W związku z tym, Urząd Miasta Katowice we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. zaproponował alternatywne, możliwe przebiegi linii tramwajowej, a przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej nie skutkują wyburzeniami.
Napisał: Terkot Dzień dobry,
1) Proszę o wyjaśnienie jakie są zalety prowadzenia linii wg. wariantu 2? Sam jestem w stanie doszukać się wyłącznie wad tego rozwiązania.
Puszczenie linii tramwajowej tuż za ogrodzeniami ludzi mieszkających przy ulicach Glebowej i Jagodowej niemal na pewno wywoła protesty z ich strony i trudno się im dziwić - obecnie mają za oknami las i mieliby to zamienić na linię tramwajową albo ścianę ekranów dźwiękochronnych. Dodatkowo przeprowadzenie tego wariantu spowoduje konieczność masowej wycinki drzew oraz prawdopodobnie, na żądanie mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących z linią, konieczność budowy ekranów dźwiękochronnych - a to już wyraźnie przekłada się na wzrost kosztów.
Do tego dochodzi dość beztroskie poprowadzenie trasy w poprzek tzw. "Pola Nogi". Właściciel (prawdopodobnie całe to pole ma jednego właściciela) na pewno będzie bardzo zadowolony i ochoczo się zgodzi na przecięcie działki linią tramwajową na skos ;-)
Generalnie wariant 2 w moim odczuciu utknie w sądach administracyjnych na długie lata i tyle będzie z zapowiadanego tramwaju.
Dużo korzystniejszy jest wariant 1 sąsiadujący lub wręcz wykorzystujący drogę prowadzącą od 73 Pułku Piechoty do nastawni kolejowej:
- brak jest uciążliwości dla mieszkańców ul. Glebowej i Jagodowej. Uniknie się w ten sposób ewentualnych protestów czy nawet blokowania inwestycji z ich strony.
- prawdopodobnie będzie się to wiązało z dużo mniejszą wycinką drzew na tym odcinku (ciężko to jednoznacznie stwierdzić w oparciu o dostępną mapę), więc nie powinno być również poważniejszych akcji ze strony organizacji zajmujących się ochroną przyrody.
2) Czy na końcu ulicy Szenwalda planowany jest przystanek? Dałoby to możliwość korzystania z tramwaju również mieszkańcom Ochojca, a nie tylko oglądanie jeżdżących składów. Wydaje się to być jedynym sensownym miejscem na lokalizację przystanku niezależnie od tego czy będzie to wariant 1 czy 2.
3) Czy są przewidziane spotkania z mieszkańcami? Jeżeli tak to proszę o informację gdzie i kiedy.
Warianty wskazujące przebieg linii wśród zabudowy mieszkaniowej charakteryzują się korzyścią w postaci lepszej dostępności do tramwaju, natomiast warianty przebiegające poza zabudową mieszkaniową krótszym czasem dojazdu do Centrum. Przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej stanowią kompromis pomiędzy dostępnością tramwaju i czasem przejazdu. Przedstawiając wariantowy przebieg linii Miasto zdaje sobie sprawę, że każdy z wariantów oceniany jest przez mieszkańców wieloaspektowo i żaden z wariantów nie jest bezkonfliktowy. Dla jednej grupy mieszkańców będzie to utrata dotychczasowych miejsc postojowych, a dla innej łatwa dostępność komunikacji publicznej lub też krótki czas przejazdu.
Napisał: Ormi (...) zwracam się z zapytaniem czy Urząd Miejski nie byłby skłonny rozważyć jeszcze wariant podziemny dla tej linii tramwajowej?(...)
W studium przedprojektowym analizowane są różne warianty. Miasto Katowice nie przedstawiło wariantu podziemnego. Urząd Miasta Katowice we współpracy z Tramwajami Śląskimi S.A. zaproponował możliwe przebiegi linii tramwajowej - według oceny Miasta Katowice i Tramwajów Śląskich S.A. każdy z przedstawionych wariantów jest możliwy do realizacji.
Napisał: eisenbahn W przypadku każdej tego typu inwestycji najpierw ogłasza się studium wykonalności, na podstawie którego wybierany jest wariant do realizacji. Tymczasem do spółki Tramwaje Śląskie na ogłoszony już przetarg trafiła nieznanego pochodzenia mapka, na podstawie której wykonawca ma wykonać "studium przedprojektowe". Jak ma to zrobić rzetelnie, skoro warianty zostały narzucone?
Koncepcje są efektem współpracy Miasta Katowice i Tramwajów Śląskich S.A. Wyznaczając warianty przebiegu linii tramwajowej analizowano m.in. dostępność przystanków i szybkość dojazdu do Centrum. Przedstawiane warianty tras przebiegu linii tramwajowej nie stanowią zbioru zamkniętego.
Napisał: agazielinska Jak dla mnie cały ten pomysł jest najzwyczajniej na świecie głupi. Mamy gotowe tory kolejowe, które przejeżdżają przez Brynów, Ligotę, Piotrowice i Podlesie. Wystarczyłoby dzielnice skomunikować z dworcami autobusami, wybudować 4 centra przesiadkowe (parkingi, kryte wiaty na rowery, przystanki, z których autobusy odjeżdżałyby co ok. 15 minut) i moim zdaniem problem komunikacji południa zostałby w dużej części rozwiązany, ale nikt o czymś takim nie pomyślał. Na pewno cała ta inwestycja nie kosztowałaby tyle co tramwaj i na pewno nie zajęłaby tyle czasu.
Węzły przesiadkowe przy pętli tramwajowej w Brynowie oraz przy dworcach PKP w Ligocie, Piotrowicach i Podlesiu są przedmiotem odrębnego zadania inwestycyjnego.
Napisał: mar' (...)
1. Czy opinie zgromadzone w tym temacie zostaną wzięte pod uwagę przez UM i zostaną przekazane twórcą studium przedprojektowego?
(...)
Celem spotkań było zapoznanie się ze stanowiskiem mieszkańców w odniesieniu do ich oczekiwań i przedstawionych wariantów przebiegu trasy linii tramwajowej. Wyniki analiz oraz opinie mieszkańców mogą wykazać poprowadzenie linii tramwajowej trasą stanowiącą połączenie kilku wariantów lub zupełnie nową trasą. Prezydent Miasta Katowice dysponując opracowaniami merytorycznymi oraz znając stanowisko mieszkańców dysponował będzie wiedzą, która według naszej oceny pozwoli dokonać wyboru optymalnej trasy planowanego tramwaju.
Edytowane przez użytkownika 13 maja 2015 13:09:46
| Powód: Nie podano