logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

2 strony<12
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline AnnKur  
#21 Wysłane : 10 lipca 2019 14:03:07
AnnKur

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-01
Posty: 2
Polska
Lokalizacja: Katowice

Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
W nawiązaniu do wcześniejszego postu informuję, że Rada Jednostki Pomocniczej nr 3 Zawodzie w sprawie planowanej inwestycji w dniu 5 lipca 2019 r. wystąpiła z pismem do Pana Prezydenta Marcina Krupy, a w dniu 9 lipca 2019 r. podjęła stosowną uchwałę. Dokumenty powstały w oparciu o przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Prosimy o uwzględnienie w toku prac treści ww. dokumentów.
Offline Tadeusz  
#22 Wysłane : 10 lipca 2019 18:00:41
Tadeusz

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-04
Posty: 1

Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Osiedle gwiazdy od lat zmaga się z nierozwiązanymi problemami:
1.Duży hałas (zapewne przekraczający dopuszczalne normy, proponuję dokonać pomiarów),powodowany ruchem pojazdów samochodowych, tramwaju i pociągów ze wszystkich stron, północ,południe, wschód, zachód.
2. Wysokościowa zabudowa ( 7 budynków po 192 mieszkania każdy, ok 3500 mieszkańców) skupiająca na małym terenie dużą ilość mieszkańców powoduje ogromne problemy parkingowe dla samochodów. Dodatkowo problem pogłębiają sąsiadujące uczelnie i centrum kultury z za małą ilością miejsc parkingowych
3. Mała ilość terenów zielonych z korytem rzeki Rawy powoduje znaczny dyskomfort.
Od lat jako mieszkańcy domagamy się u władz miasta za pośrednictwem różnych gremiów rozwiązania tych problemów.
I co dostajemy w zamian. Nowa inwestycja która dodatkowo spotęguje hałas, zmniejszy ilość miejsc parkingowych i ograniczy tereny zielone.
Nie neguję problemu wypadków i korków na drodze obok ale nie zgadzam się żeby były one rozwiązane kosztem, zdrowia życia i komfortu innych ludzi. Panowie urzędnicy tak nie wolno. Jako mieszkańcy jesteśmy zdesperowani bronić swoich podstawowych praw do godnego życia (świadczy o tym choćby spontaniczne listy podpisów pod protestem zebrana w ciągu 3 dni).
Nowe rozwiazanie tak ale nie kosztem mieszkańców.
Tadeusz Ramski, członek Rady Jednostki Pomocniczej Nr 3 Zawodzie i mieszkaniec osiedla Gwiazdy.
thanks 1 użytkownik podziękował Tadeusz za ten post.
ArchDelux na 2021-01-29
Offline Pechuck  
#23 Wysłane : 10 lipca 2019 21:28:08
Pechuck

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-10
Posty: 1
Polska
Lokalizacja: Katowice

Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Jak poprzednicy jestem mieszkanką Osiedla Gwiazdy. Jestem przeciwna inwestycji, ktora tak brutalnie ma zamiar ingerować w przestrzen terytorialna osiedla jak i osobistą mieszkańców. Nie wyobrazam sobie zmniejszenia ilości miejsc parkingowych. Obecnie występuje dość duży kłopot ze znalezieniem wolnych miejsc. Niedorzeczny jest fakt, że zabierając mieszkańcom część osiedla, ktora sa parkingi nie daje sie nic w zamian np w postaci parkingu wielopoziomowego czy zagospodarowania terenów za osiedlem należących do PKP. Planując taka inwestycję trzeba brać pod uwagę komfort mieszkańców, który przy obecnych planach zostanie im całkowicie odebrany. Trudno jest wyobrazić sobie odpoczynek w sąsiedztwie hordy pedzacych tuz za oknem aut. Ufam, że opinie mieszkańców zostaną przeanalizowane, a prośby o godne życie w centrum naszego miasta wysłuchane.
thanks 1 użytkownik podziękował Pechuck za ten post.
ArchDelux na 2021-01-29
Offline Silesianka  
#24 Wysłane : 10 lipca 2019 22:25:27
Silesianka

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-10
Posty: 1
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 1 razy
Jako mieszkanka osiedla Gwiazdy zgłaszam zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych zmian, które mogłyby dotyczyć Osiedla Gwiazdy.
Bardzo proszę, aby pomysłodawcy wzięli pod uwagę zdanie mieszkańców osiedla.
Rozbudowa DTŚ wraz z przesunięciem ekranów w stronę osiedla, likwidacją części pasa zieleni na osiedlu oraz zmniejszeniem ilości miejsc parkingowych, to nie są działania na które mieszkańcy mogą się zgodzić.
Każdego dnia mieszkańcy Osiedla Gwiazdy są zmuszeni tolerować nieprzeciętny hałas wynikający z natężonego ruchu samochodowego na Al. Walentego Roździeńskiego, a z drugiej strony nieprawdopodobnie głośne tramwaje od ul. 1-go Maja. Ta sytuacja trwa od wielu lat, całą dobę, i stan się pogarsza, z roku na rok zwiększa się natężenie hałasu, a to bezpośrednio wpływa na pogorszenie zdrowia mieszkańców.
Ponadto na samym Osiedlu Gwiazdy od lat brakuje miejsc parkingowych, usunięcie części miejsc parkingowych, w związku z przesunięciem drogi wgłąb osiedla, pogorszy już i tak trudna sytuację mieszkańców.
Ekrany są porośnięte bluszczem, który od kilkunastu lat szczęśliwie rośnie i upiększa osiedle - przesunięcie ekranów będzie wiązało się z dewastacją roślinności.
Rozumiem, że Miasto Katowice nie planuje poprawiać komfortu życia mieszkańców. Proszę jedynie o to, aby tej, fatalnej już sytuacji mieszkańców nie pogarszać.
Proponuje rozważyć pomysł wprowadzenia zadaszenia nad Al. Roździeńskiego na wysokości Osiedla Gwiazdy, które ograniczałoby hałas, oraz radykalne wyciszenie tramwajów na wysokości ul. 1-go Maja i Warszawskiej.
Offline SK_2019  
#25 Wysłane : 10 lipca 2019 22:32:18
SK_2019

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-10
Posty: 1
Polska

Szanowni Państwo,

Podzielam zdanie wielu przedmówców, również jako mieszkaniec Osiedla Gwiazdy. Już obecnie mieszkanie na tym osiedlu nie należy do najprzyjemniejszych. Mieszkamy, żyjemy, pracujemy uczymy się, w hałasie trudnym do zniesienia. Z jednej strony wielopasmowa Drogowa Trasa Średnicowa o natężeniu ruchu niewiele mniejszym niż na autostradzie. W ciągu całej doby ruch praktycznie nie ustaje. Z drugiej strony niebywale głośne, chyba jedne z najgłośniejszych linii tramwajowych, jakie można spotkać na świecie. W sąsiedztwie szpital, a więc częste karetki na sygnale. Jak się można domyślać również dogodna droga dla straży pożarnej, która również często tędy przejeżdża na sygnale. Żeby tego jeszcze było mało w lecie bardzo często na DTŚ przejeżdżają motocykle i samochody "usportowione" poprzez zastosowanie delikatnie mówiąc niekompletnych układów wydechowych. Nie wspominając o sezonowym koszeniu trawy. W okresie letnim ciężko porozmawiać przy otwartym oknie. O spokojnym śnie w nocy praktycznie nie ma co marzyć !

Tak więc pomysł poszerzenia DTŚ jest całkowicie nie do przyjęcia.

Zgadzam się również z Panem Grzegorzem któremu doskwiera ustawiczne ustawianie kolejnych betonowych kwietników przez KSM. Nie tylko jest to absurdalny sposób wydatkowania naszych pieniędzy ( Osiedle na koniec 2018 jest zadłużone dzięki, między innymi takiemu gospodarowaniu na 21 197 792,00 zł ), ale również niebywale oszpeca Osiedle, podobnie zresztą jak wstawienie kolejnych słupków i blokad. Przechodząc przez Osiedle często się zastanawiam czy liczba bezsensownie wstawionych słupków przypadkiem nie przewyższa liczby Osiedlowych drzew ?
Niestety niezmienna od lat rada osiedla w składzie: https://www.ksm.katowice.../rada_osiedla,i174.html, niezmiennie uważa taki sposób zarządzania za jedynie słuszny i jak najbardziej właściwy. Przez lata nie powstało ani jedno miejsce parkingowe, przy jednoczesnym lawinowym wzroście ilości pojazdów będących w posiadaniu mieszkańców i najemców mieszkań.

Zupełnie inną kwestią jest bezczynność organów KSM w tak ważnej dla nas mieszkańców (spółdzielców) kwestii. Czekałem do ostatniej chwili na głos Rady Osiedla Gwiazdy, głos Zarządu KSM, Rady Nadzorczej KSM ... Czy to przypadkiem nie są organy jak to Pani przewodnicząca RN napisała w gazetce Wspólne Sprawy "opiniotwórcze" ? Czy przypadkiem każdy z osób działających w tych organach nie pobiera za swoją działalność diety bądź wynagrodzenia ? Czy działalność naszych reprezentantów sprowadza się do przyznawania i odbierania dorocznej puli nagród z laurem i bez lauru oraz podwyższania czynszu ze względu na "obiektywne trudności".

Szanowni Państwo !
Wielu przedmówców poruszyło aspekt komfortu życia na osiedlu ubytku tak cennej dla nas zieleni oraz i tak niewystarczającej liczby miejsc parkingowych. Lecz miejmy również świadomość, że posiadane przez nas nieruchomości stracą tym samym na wartości. Kto będzie chciał mieszkać, a więc i kupić od nas mieszkanie, jak wyjście z bloku będzie prawie bezpośrednio na ruchliwą jezdnię, a samochód będzie mógł zaparkować np. w Strefie Kultury ? Przecież dla wielu osób mieszkanie stanowi największy dorobek ich życia. Równie wielu traktuje mieszkanie jako inwestycje.

A co na to Przewodniczący Rady Miasta, który tak chętnie deklarował na zebraniach Osiedla Gwiazdy i w trakcie ostatniej kampanii samorządowej walkę o miejsca parkingowe na Osiedlu i dobrostan mieszkańców Osiedla Gwiazdy ?

Nie tylko stanowczo sprzeciwiam się planowanej inwestycji.
Stawiam również naszej Radzie Miasta do rozważania problem walki z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza na Osiedlu Gwiazdy. Proponuję rozważyć obniżenie wszystkich jezdni DTS do poziomu jaki jest w tunelu pod Rondem, aż do wylotu na drogę krajową. Proszę również dokonać pomiarów natężenia hałasu linii tramwajowej na ul. 1 maja i Warszawskiej.
Proszę zauważyć, że nie aż tak odległe pociągi praktycznie zupełnie nie słychać. A więc da się !!!
Offline JBryla  
#26 Wysłane : 13 lipca 2019 00:02:42
JBryla

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2015-04-13
Posty: 64
Polska
Lokalizacja: Piotrowice

Dziękuję: 2 razy
Podziękowano: 12 raz (y) w 10 postu (ów)
Użytkownik SK_2019 sam sobie zaprzecza. Z jednej strony przeszkadza mu ruchliwa ulica, a z drugiej strony życzy sobie nowych miejsc parkingowych. Nie tędy droga! Nie może być mowy o usunięciu choćby metra kwadratowego zieleni na rzecz parkingów. Nie da się zapewnić każdemu dogodnego miejsca, dlatego też apeluje o nie traktowanie takich postulatów na poważnie. Tramwaje nie przeszkadzają i są dużym udogodnieniem dla mieszkańców osiedla. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że wartość i atrakcyjność tej lokalizacji z roku na rok wzrasta. Czynsze najmu każdego roku są wyższe. Wobec powyższego proszę realizować zamierzony plan, ponieważ w żaden sposób nie wpłynie on na atrakcyjność Osiedla Gwiazdy.
Offline Małgorzata  
#27 Wysłane : 15 lipca 2019 21:12:58
Małgorzata

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-07-15
Posty: 1
Polska
Lokalizacja: Katowice

Konsultacje do 10 lipca!!!
Żart!!! Dowiaduję się przypadkiem o tych zmianach, bardzo istotnych dla mieszkańców osiedla Gwiazdy. Na podpis na liscie z protestem nie załapałam się, bo są wakacje!! Nie było mnie w domu!!
Nie zgadzam się na żadne "obcinanie"osiedla, mieszkam w bloku nr 100 mam okna na dtś i wylot ul. Bogucickiej, po przebudowie autostrada będzie biegła chyba metr od bloku. Skandal!!!!
Offline pmmmmh  
#28 Wysłane : 16 lipca 2019 10:35:25
pmmmmh

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-02-19
Posty: 46
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 6 razy
Podziękowano: 12 raz (y) w 10 postu (ów)
Zanim zaczniemy używać dramatycznych słów, warto byłoby wiedzieć o jakim zakresie usuwania zieleni tudzież usuwania miejsc parkingowych w ogóle mówimy. Dodatkowe rozwiązania w zakresie zjazdu z DK79 na DK86 są niezbędne (zgodzi się z tym chyba każdy), i jest pewnym, że sprzeciw mieszkańców na pewno nie doprowadzi do ubicia pomysłu. Należy dążyć do ustalenia jaki będzie obszar dotknięty przebudową, a także dać zalecenia projektantowi, które zminimalizowałyby negatywny wpływ inwestycji na życie mieszkańców osiedla Roździńskiego - przypominam, że temat tyczy się zamierzenia inwestycyjnego, wszyscy krzyczą, a tu nie ma najmniejszego nawet konkretu czy koncepcji.
W Waszym interesie drodzy mieszkańcy jest, żeby dyskutować rzeczowo, i próbować pomóc przyszłemu projektantowi przy opracowywaniu koncepcji, nie zaś próbować "blokować" tę inwestycję (naprawdę ktoś wierzy, że po konsultacjach społecznych urząd zrezygnuje z głównej inwestycji drogowej wpisanej w długoletni plan finansowy miasta od co najmniej kilku lat?).
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#29 Wysłane : 8 sierpnia 2019 07:59:32
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 226

Podziękowano: 23 raz (y) w 23 postu (ów)
Odpowiadając na Państwa posty uprzejmie informujemy, że aktualnie trwają analizy wniosków zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych nie tylko na Platformie Konsultacji Społecznych ale również w formie papierowej przez mieszkańców, Wspólnoty mieszkaniowe, Radę Jednostki Pomocniczej nr 3, Katowicką Spółdzielnie Mieszkaniową, Administrację Osiedla Gwiazdy oraz Zarządców Nieruchomości.

Przedmiotowe wnioski rozpatrywane są pod kątem zminimalizowania uciążliwości wynikających z realizacji planowanej inwestycji pn. „Drogowa Trasa Średnicowa – Przebudowa Al. Roździeńskiego przy wylocie z tunelu Katowickiego”.

O wyniku przeprowadzonych analiz i podjętych decyzjach zostaną Państwo poinformowani.
Offline ArchDelux  
#30 Wysłane : 29 stycznia 2021 10:08:49
ArchDelux

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-07-13
Posty: 82
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 14 razy
Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Napisał: czaaarowica Idź do cytowanego postu.
Nasze osiedle ma od dawana za mało miejsc parkingowych. Te istniejące notorycznie są zajmowane przez studentów przyjeżdżających na zajęcia na UE. Likwidacja całego parkingu znajdującego się, patrząc od centrum, wzdłuż lewej strony drogi osiedlowej spowoduje parkingowy armagedon i rozjeżdzenie wszystkich okolicznych kawałków zieleni a i to może być za mało.


Miasto chce wziąć się za inwestycję, a nie potrafi zrealizować swoich (ustawowych) zadań z tego najprostszego zakresu, jakim jest zarządzanie terenem. Nawet nie marzę o inwestycjach dla mieszkańców (jak parkingi czy inna infrastruktura) i dograniu spraw pomiędzy różnymi zarządcami terenów znajdujących się na osiedlu (miasto, KSM, wspólnoty, PKP itd.), bo to chyba przerasta kompetencje władz Katowic.

Wspomniane przez Panią zieleńce osiedla oraz chodniki są codziennie dewastowane. Miasto nie reaguje od lat. Psie odchody to na osiedlu już nie tyle norma, co częściej można trafić na fekalia niż na kostkę brukową chodnika. A za sprzątanie terenu odpowiedzialny jest administrator - czego miasto na odcinku ciągu pieszo-rowerowego pod ekranami dźwiękochłonnymi w ogóle nie czyni. Podobnie jest z usuwaniem śniegu.

Natomiast zieleńce, trawniki czy skrawki zieleni, praktycznie wszystkie tam, gdzie jest fizyczna możliwość wjazdu (bo nie stoją słupki czy inna infrastruktura) są CODZIENNIE dewastowane przez kierujących, zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. To również najwyraźniej nie stanowi dla miasta problemu, które pomimo tysięcy zgłoszeń zarówno do straży miejskiej jak i dodawanych na tzw. mapie zagrożeń bezpieczeństwa nie robi nic.
Postawienie brakującego znaku D-6 "przejście dla pieszych" przy Roździeńskiego 100 (zniszczony przez jakiś pojazd jeszcze w 2019 roku) zajęło miastu Katowice 2 lata (zapraszam na wątek na tym forum)!

DWA LATA.

Nie wierzę w inwestycje realizowane przez obecne władze tego miasta oraz jestem przeciwny przebudowie, która w swojej istocie nie zmienia nic prócz dołożenia kolejnego dyskomfortu zamieszkiwania na osiedlu, a dodanie estakady z jezdnią w kierunku Tychów i Bielska w żaden sposób nie udrożni ruchu. Ruch od wylotu spod tunelu w kierunku Sosnowca i Tychów jest od lat po prostu źle zorganizowany, postawione jest złe oznakowanie (w tym poziome).

Wizualizacja, którą zamieściło miasto w serwisie youtube, dodatkowo potwierdza Pani i Państwa obawy. Nie ma tam ani jednego dodatkowego miejsca do parkowania, natomiast są miejsca zabrane. :-)

Kto pamięta hałas i problemy, gdy budowano obecną jezdnię Al. Roździeńskiego (fragment DTŚ przy osiedlu) oraz gdy stawiano ekrany dźwiękochłonne, ten wie jaką miasto planuje gehennę. I nic w zamian.

Napisał: micher Idź do cytowanego postu.
Powinno się uniemożliwić zjazd i wjazd z ul. Bogucickiej na DTŚ. Czy ktoś może uzasadnić czemu usilnienie stara się zachować te relacje?


Napisał: Krzysztof Duda Idź do cytowanego postu.
1. Wnioskuję o uniemożliwienie wyjazdu z ulicy Bogucickiej na DTŚ oraz o zachowanie możliwości zjazdu z DTŚ na ul. Bogucicką.


Napisał: sensowność Idź do cytowanego postu.
Moim zdaniem w celu poprawy plynnosci ruchu nalezy "zaslepic" ul. Bogucicka i jednoczesnie wydluzyc odcinek przeplatania ruchu na wzdłuż os. Gwiazdy.


Sądzę, że rozumujecie w dobrym kierunku. Zaślepienie Bogucickiej przynajmniej dla wyjazdu na DTŚ mogłoby dać możliwość budowy dodatkowych parkingów w tamtej okolicy i odciążyć osiedle od studentów, którzy są jego zmorą.

Najlepszym wyjściem z punktu widzenia mieszkańców byłoby odłączenie osiedla od lokalnego ruchu w ogóle, ale u nas to nierealne.

Napisał: Greg1977 Idź do cytowanego postu.
Dzien Dobry


Z calym szacunkime dla pomosylodawcow ale czy bylo brane pod uwage dobro mieszkancow osiedla gwiazd ????
Czy ktos z planujacych zastanowil sie co z mieszkancami i co ich komfortem zycia : wiekszy halas , mniejsza przestrzen zielona i na koniec ograniczenie przestrzeni parkingowej.


Dobrze Pan wie, że nikt. Dobro mieszkańców nigdy nie było i nie jest brane pod uwagę. Widać to choćby po tym jak po macoszemu traktowane jest to wielkie osiedle, zlokalizowane przy węzłach, głównych trasach i największych uczelniach. Jest zostawione samemu sobie, wolnej amerykance i nikt nie widzi problemu, a straż miejska albo nie odbiera albo śmieszkuje w najlepsze gdy już uda się dodzwonić ze zgłoszeniem albo ich interwencje są nieskuteczne lub nie są realizowane wcale. To jest dramat przez wielkie "D".

Napisał: Katowiczanka58 Idź do cytowanego postu.
PROPONUJĘ ,ABY PAN PREZYDENT MARCIN KRUPA PRZYJECHAŁ NA NASZE OSIEDLE I ZECHCIAL WYSŁUCHAĆ OPINI MIESZKAŃCÓW


Nie sądzę, aby taka wizyta cokolwiek dała prócz zwiększenia fejmu na fejsie. W mojej opinii ta osoba nie jest kompetentna.

Napisał: Grażyna Idź do cytowanego postu.
Ta inwestycja z pewnością w dużym stopniu wpłynie na jakość życia mieszkańców osiedla "Gwiazdy, Zawodzia


To niestety nie ulega wątpliwości. :-(

Napisał: SK_2019 Idź do cytowanego postu.
wyjście z bloku będzie prawie bezpośrednio na ruchliwą jezdnię, a samochód będzie mógł zaparkować np. w Strefie Kultury ?


Nie będzie mógł. ;-)

Napisał: JBryla Idź do cytowanego postu.
Nie tędy droga! Nie może być mowy o usunięciu choćby metra kwadratowego zieleni na rzecz parkingów.


Mam nadzieję, że z podobnym zapałem walczy Pan z kierującymi dewastującymi codziennie zieleńce wokół budynków Roździeńskiego 86, 88, 90 czy zastawiającymi całkowicie chodnik od południowej strony Roździeńskiego 98, albo z tymi blokującymi przejścia dla pieszych, np. to prowadzące z Roździeńskiego 86 w kierunku Dudy-Gracza czy wcześniejsze, to do schodów na przystanek autobusowy "Strefa Kultury" czy te przy Roździeńskiego 100, gdzie już po prostu "normalnie" parkuje się na zebrze pomiędzy znakami D-6.

Imprezy w Centrum Kultury zabierające spokój oraz miejsca parkingowe, zdezelowane torowisko tramwajowe emitujące hałas, drogi krajowe, które generują go jeszcze więcej i przez całą dobę, zajmowanie parkingów przez studentów UE i UŚ, brak reagowania miasta na obowiązek sprzątania i utrzymywania zimą ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ekranów energochłonnych, brak reagowania na dewastowanie istniejących zieleńców przez parkujących kierowców i BLOKOWANIE PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH przez tych samych, a przy tym pozwalanie na zarastanie południowej części osiedla, gdzie prócz dokarmiaczy gołębi i chodnika "służącego" jako parking nie dzieje się nic. Żenada.

Jestem przeciwny tej przebudowie w takiej formie.

Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
2 strony<12
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.