logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

2 strony<12
Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Wydział Inwestycji  
#21 Wysłane : 15 marca 2016 13:46:31
Wydział Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 156

Podziękowano: 20 raz (y) w 19 postu (ów)
Napisał: MHZacher Idź do cytowanego postu.
Dziękuję za przesłanie materiałów. W kilku zdaniach odniosę się do podstawowych aspektów przedstawionej propozycji projektowej:

Zagospodarowanie terenu i relacja z otoczeniem
Z czego wynika odległość pomiędzy projektowanym a istniejącym budynkiem (8,77m) ?
Żaden z rysunków nie mówi nic o wzajemnej relacji poziomów obiektów - brak przekroju, rzędnych, elewacji itp.
Z czego wynika wzajemne usytuowanie elewacji obiektów - linia zabudowy? Wydaje się być ono mocno przypadkowe.
Dostępność z poziomu ulicy. Jeśli obiekt ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych to powinien być dostępny przez główne wejście (swoją drogą - gdzie znajduje się główne wejście do budynku?) - w jaki sposób planuje się rozwiązać tę kwestię? Gdzie są pochylnie?
Przy wejściu od strony ul. Mikołowskiej zlokalizowano schody terenowe (?) co dzieje się w takim razie z resztą skarpy pomiędzy chodnikiem a obiektem?

Czy ogromna połać terenu pokryta płytą ażurową to zaprojektowane zagospodarowanie terenu?
Można domyślać się że ta “ogromna połać terenu pokryta płytą ażurową” będzie pełnić funkcję parkingu - jak ma się to do przespisów?. Jak w takim rozwiązany zostanie dojazd do niego, kwestie ewakuacyjno pożarowe, odwodnienie etc?
Zagadką jest również udział powierzchni biologicznie czynnej. Jaki jest wymagany udział? Projekt nie przewiduje zastosowania żadnych nowych nasadzeń, zielonych dachów etc. przewiduje natomiast wycinkę istniejących drzew. Pod względem środowiskowym nic nie wnosi, a wręcz wydaje się być szkodliwy.

Jestem przekonany, że możliwe jest takie usytuowanie obiektu na działce, aby nie kolidowało ono z granicą działki oraz nie rodziło konieczności wycinki drzew i usuwania elementów uzbrojenia terenu. Możliwe jest też z pewnością ZAPROJEKTOWANIE zagospodarowania, a nie wyłożenie z przodu kostką betonową a z tyłu płytą ażurową.

Rozwiązania funkcjonalno-użytkowe
Dalej następuje szereg osobliwych rozwiązań funkcjonalnych np. przedziwna dysproporcja jeśli chodzi o wielkość szatni damskich i męskich. Rozumiem, że projektant/zamawiający bierze pod uwagę specyfikę szkoły (budowlanka;)? Jeśli szatnie dolne są szatniami głównymi jest to rozwiązanie dziwaczne, a jeśli głównymi są górne… to jest jeszcze dziwniej. Wielkości węzłów sanitarnych także budzi poważne wątpliwości - 2 oczka dla mężczyzn + 1 dla kobiet + 1 dla niepełnosprawnych + 1 dla nauczycieli (za to z zasłonką? ;). Gdzie zlokalizowane będą piony kanalizacyjne? Wyjątkowo zagadkowe jest rozwiązanie strefy szatni ogólnej, połączonej z rozdzielnią (elektryczną?), serwerownią oraz magazynem bez wyjścia na salę ani na zewnątrz (to co tam ma być magazynowane?). Proszę zwrócić uwagę na drogę jaką trzeba będzie pokonać np. z kozłem z magazynu na salę gimnastyczną… przez szatnię ogólną.
Proszę również zwrócić uwagę na osobliwe rozwiązania szatni (szafki na oknach) oraz węzłów sanitarnych i umywalni (gdzie znajdą się piony instalacyjne? Lokalizacja umywalek w narożnikach - dla bardzo szczupłych ludzi?. Brak dostępności ustępów z szatni).
Inną sprawą jest podnoszony w innych komentarzach rozmiar hali i konfiguracja boisk, która również budzi poważne wątpliwości.
Śmiałym, żeby nie powiedzieć zabawnym pomysłem jest stworzenie specjalnego wykuszu w którym miałaby się znaleźć tablica wyników.
Zaproponowane rozwiązania funkcjonalne mogą być zgodne z przepisami, ale są delikatnie rzecz ujmując niezgrabne i “substandardowe”, a podjęte decyzje projektowe wydają się być słabo przemyślane czy wręcz nielogiczne. Wzajemne ułożenie poszczególnych elementów konstrukcyjnych jest nieeleganckie i wydaje się być dalekie od optimum.
Sugeruję zapoznanie się z rozwiązaniami funkcjonalnymi dobrych przykładów hal sportowych zwłaszcza rozwiązań w zakresie szatni, węzłów sanitarnych, magazynów, obsługi osób z dysfunkcjami ruchu… no i całej reszty.

Rozwiązania formalne i estetyczne
Uderzające jest rozczłonkowanie bryły obiektu i absolutna przypadkowość stosowanych rozwiązań. Dziwi to zwłaszcza przy tak silnym i dobrym kontekście sąsiadującej szkoły! Wygląda to tak, jak na “wizualizacjach” - tzn jakby projektant kompletnie zignorował fakt istnienia sąsiadującego obiektu! Ciężko odczytać tu jakiś zamysł projektowy… ani proporcje nie trzymają się kupy, ani poziomy okien… brak artykulacji wejścia (może gdyby było wiadomo gdzie jest…), brak artykulacji w zasadzie czegokolwiek (oprócz jednego z wyjść ewakuacyjnych…a może to jest to główne wejście). Zagadkowa okrągła blenda (to jest to nawiązanie do budynku szkoły?). Takie późne rokoko postmodernizmu. Pozostaje mieć nadzieję, że nie tylko proponowana kolorystyka jest poglądowa… Polecam zapoznać się z przykładami współczesnej architektury na jednym z wielu portali architektonicznych np. www.archdaily.com , albo wybrać się do Rudy Śląskiej…


Prezentacja projektu
Szczerze mówiąc ciężko mi zrozumieć, jak projektant może pokazać coś na tak żenująco niskim poziomie. Nie dziwi, że nigdzie nie znajdziemy informacji o tym, kto to “zaprojektował”. I jakim cudem zamawiający może coś takiego przyjąć i udostępnić! Brak szacunku ze strony projektanta do zamawiającego, brak szacunku zamawiającego do samego siebie i do mieszkańców, którym pokazuje się takie cuda! Przedstawione “wizualizacje” nie pokazują niczego zbliżonego do rzeczywistości… nawet poglądowo! Nie sposób odczytać relacji obiektu z otoczeniem, jego skali, rozwiązań materiałowych itd… słowem niczego! Do tego zamawiający umieszcza adnotację na temat poglądowego charakteru kolorystyki. Litości. To może od razu należy załączać szerszą adnotację o braku jakiegokolwiek zamierzonego związku załączonych obrazów z rzeczywistością, bo w końcu ktoś pozwie miasto za publikacje tych wszystkich fałszujących rzeczywistość wizualizacji!
Pozostaje mieć nadzieję, że nie tylko kolorystyka ma poglądowy charakter…


Podsumowanie
Podsumowując przedstawiona koncepcja nie rokuje najlepiej i ciężko znaleźć w niej jakieś pozytywy. Mam nadzieję, że zamawiający albo wpłynie na “projektanta” albo znajdzie jakieś inne korzystne rozwiązanie np korzystając z pomocy biura Architekta miasta, SARP lub Izby.
Zastanawiające jest, że jeśli chodzi o obiekty reprezentacyjne - skierowane do ludzi “na zewnątrz” miasto potrafi zorganizować konkursy i uzyskać rozwiązania wysokiej klasy, natomiast oferta kierowana do “zwykłych mieszkańców” i im najbliższa, realizowana jest w trybie “zaprojektuj i zbuduj” i zazwyczaj prezentuje żenująco niski poziom. Nie tak to powinno wyglądać… Mieszkańcy zasługują na NAJLEPSZE hale sportowe, na NAJLEPSZE baseny, na NAJLEPSZE place zabaw, NAJLEPSZE przestrzenie publiczne... a nie na najtańsze…

Mam nadzieję, że powyższy komentarz i uwagi jakoś wpłynie na Zamawiającego i uda się uchronić miasto przed powstaniem kolejnego kandydata do “Betonowej kostki”...

Informujemy, że etap ustalania koncepcji nie został jeszcze zakończony.
Dziękujemy za wszystkie uwagi i sugestie wniesione za pośrednictwem Platformy Konsultacji Społecznych.
Offline Wydział Inwestycji  
#22 Wysłane : 15 marca 2016 13:47:08
Wydział Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 156

Podziękowano: 20 raz (y) w 19 postu (ów)
Napisał: Paweł Idź do cytowanego postu.
Czy nie lepszym zastosowaniem byłoby położenie drewnianej klepki zamiast tworzywa PCV ? Podłoga z PCV to istne morderstwo dla kolan, nie wybacza ani jednego nie kontrolowanego ruchu. Po za tym drewniana klepka pozwala na rozgrywki w wyższych klasach rozgrywkowych, zwiększając tym samym możliwości spędzania wolnego czasu przez mieszkańców dzielnicy i zwiększa możliwości samego obiektu, inaczej hala w środku miasta staje się bezużyteczna...

Informujemy, że etap ustalania koncepcji nie został jeszcze zakończony.
Dziękujemy za wszystkie uwagi i sugestie wniesione za pośrednictwem Platformy Konsultacji Społecznych.

Offline Wydział Inwestycji  
#23 Wysłane : 15 marca 2016 13:48:21
Wydział Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 156

Podziękowano: 20 raz (y) w 19 postu (ów)
Napisał: MHZacher Idź do cytowanego postu.
Czy Zamawiającego nie niepokoi, że firma Vitaro - jednoosobowa działalność gospodarcza, z siedzibą we wsi Dziepółć gm. Radomsko pow. radomszczański, woj. łódzkie, nie wygląda na przedsiębiorstwo gotowe do realizacji skomplikowanego projektu za kilka milionów złotych (publicznych pieniędzy) w centrum miasta Katowice (Miasta Kreatywnego UNESCO!!!)... Zaufania nie wzbudza zarówno to, co pokazano do tej pory, strona internetowa, jak i fakt, że na samej stronie firma ma błąd we własnych danych... Ponadto główna działalność firmy wg podanego w KRS PKD 4331Z to tynkowanie! Nie twierdzę, że nie dadzą rady, ale...

A jeśli chodzi o odpowiedź "w terminie późniejszym" tzn kiedy?
Kto personalnie odpowiada za kontakty Zamawiającego z wykonawcą i koordynuje "uzgodnienie" projektu z wymienionymi w wiadomości #8 z dnia 8.02.2016 jednostkami?

Firma Vitaro została wybrana do realizacji tego zadania w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego. W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dla tego postępowania były określone wymagania dotyczące posiadania wiedzy i doświadczenia. Firma Vitaro spełniła warunki postawione w SIWZ i została wybrana do realizacji zadania.

W obecnej chwili trwają uzgodnienia pomiędzy Zamawiającym a Projektantem odnośnie wyglądu i poszczególnych funkcji hali sportowej. Na Platformie Konsultacji Społecznych znalazło się wiele cennych uwag Mieszkańców i chcemy je również uwzględnić w koncepcji.

Za kontakty z Wykonawcą i stronami, z którymi uzgadniana jest koncepcja są odpowiedzialni pracownicy Wydziału Inwestycji UM Katowice.

Edytowane przez użytkownika 15 marca 2016 13:51:41  | Powód: Nie podano

Offline MHZacher  
#24 Wysłane : 22 marca 2016 08:23:02
MHZacher

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2016-02-05
Posty: 5
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 1 razy
Szanowni Państwo!
Całe szczęście, że wybrana w przetargu nieograniczonym, (w którym najważniejszym kryterium wyboru była cena?), firma spełniła warunki zapisane w SIWZ! Niemniej chyba widzą Państwo, że przedstawione rozwiązania wskazują, że "coś może być na rzeczy" jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie. Czy sprawdzili Państwo przedstawione referencje? Rozmawialiście z innymi klientami tej firmy? Widzieliście zrealizowane obiekty - wykonane projekty?
Przedstawione przeze mnie powyżej uwagi dotyczą kwestii zasadniczych jeśli chodzi o kształtowanie obiektów architektoniczncych - W OGÓLE. Tu nie chodzi o wygląd czy "poszczególne funkcje" tego co Państwo otrzymali - tu chodzi o ZAPROJEKTOWANIE tego obiektu na nowo - od początku do końca, zgodnie z zasadami projektowania. Cieszę się, że chcą Państwo wziąć pod uwagę przedstawione przez Mieszkańców spostrzeżenia, ale czy to przypadkiem nie przedstawiciele Zamawiającego powinni najbardziej szczegółowo i wnikliwie analizować projekt i dbać o zaufanie względem instytucji publicznych nie dopuszczając do powstawania tego typu cudów?
Interesującą wiadomością jest również ta, że za kontakt z Wykonawcą i stronami odpowiadają pracownicy Wydziału Inwestycji UM Katowice. Nie ma więc jednego koordynatora projektu, pracownika lub nie Wydziału Inwestycji UM Katowice, lub dowolnego innego wydziału? Czyli nie wiadomo, kto bierze za to odpowiedzialność? Zbiorowość "pracowników Wydziału Inwestycji UM Katowice"?
Szanowni Państwo! Myślę, że przydałoby się przeanalizować relacje pomiędzy UM Katowice jako zamawiającym a pozostałymi uczestnikami procesu projektowego i wypracować skuteczne rozwiązania systemowe, które pozwolą na efektywne zarządzanie inwestycjami i miastem. Nie tylko w przypadku tej inwestycji. Niedomaganie systemu widać co rusz.
Pełnicie bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu miasta - potrzebujecie więc bardzo dobrych narzędzi działających w ramach sprawnego systemu - bo my potrzebujemy bardzo dobrego miasta! Najlepszego miasta!
Pozdrawiam
Offline Wydział Inwestycji  
#25 Wysłane : 23 marca 2016 08:33:56
Wydział Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2012-11-02
Posty: 156

Podziękowano: 20 raz (y) w 19 postu (ów)
Napisał: MHZacher Idź do cytowanego postu.
Szanowni Państwo!
Całe szczęście, że wybrana w przetargu nieograniczonym, (w którym najważniejszym kryterium wyboru była cena?), firma spełniła warunki zapisane w SIWZ! Niemniej chyba widzą Państwo, że przedstawione rozwiązania wskazują, że "coś może być na rzeczy" jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie. Czy sprawdzili Państwo przedstawione referencje? Rozmawialiście z innymi klientami tej firmy? Widzieliście zrealizowane obiekty - wykonane projekty?
Przedstawione przeze mnie powyżej uwagi dotyczą kwestii zasadniczych jeśli chodzi o kształtowanie obiektów architektoniczncych - W OGÓLE. Tu nie chodzi o wygląd czy "poszczególne funkcje" tego co Państwo otrzymali - tu chodzi o ZAPROJEKTOWANIE tego obiektu na nowo - od początku do końca, zgodnie z zasadami projektowania. Cieszę się, że chcą Państwo wziąć pod uwagę przedstawione przez Mieszkańców spostrzeżenia, ale czy to przypadkiem nie przedstawiciele Zamawiającego powinni najbardziej szczegółowo i wnikliwie analizować projekt i dbać o zaufanie względem instytucji publicznych nie dopuszczając do powstawania tego typu cudów?
Interesującą wiadomością jest również ta, że za kontakt z Wykonawcą i stronami odpowiadają pracownicy Wydziału Inwestycji UM Katowice. Nie ma więc jednego koordynatora projektu, pracownika lub nie Wydziału Inwestycji UM Katowice, lub dowolnego innego wydziału? Czyli nie wiadomo, kto bierze za to odpowiedzialność? Zbiorowość "pracowników Wydziału Inwestycji UM Katowice"?
Szanowni Państwo! Myślę, że przydałoby się przeanalizować relacje pomiędzy UM Katowice jako zamawiającym a pozostałymi uczestnikami procesu projektowego i wypracować skuteczne rozwiązania systemowe, które pozwolą na efektywne zarządzanie inwestycjami i miastem. Nie tylko w przypadku tej inwestycji. Niedomaganie systemu widać co rusz.
Pełnicie bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu miasta - potrzebujecie więc bardzo dobrych narzędzi działających w ramach sprawnego systemu - bo my potrzebujemy bardzo dobrego miasta! Najlepszego miasta!
Pozdrawiam

Zgodnie z art. 91 ust. 2 Prawa zamówień publicznych „Kryteriami oceny ofert są cena albo cena i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia (…)”. W związku z powyższym wybór kryteriów oceny ofert w postępowaniu przetargu jest podyktowany ustawą Prawo zamówień publicznych.
Zgodnie z wymaganiami SIWZ, firma do dokumentów przetargowych przedstawiła dowody wystawione przez Zamawiających, że zamówienia w zakresie projektowania hal sportowych były wykonane należycie. Komisja przetargowa nie miała podstaw prawnych odrzucenia oferenta.
Wszystkie strony, które uczestniczą w konsultowaniu projektu tego obiektu otrzymały kompletną koncepcję i zapewniamy, że jest przez nich szczegółowo i wnikliwie analizowana – każda strona w zakresie swoich kompetencji. Projektant otrzymał uwagi, spostrzeżenia i propozycje zarówno od poszczególnych stron, jak i od Mieszkańców i w miarę możliwości uwzględni je w projekcie hali.
Potwierdzamy informację, że za prowadzenie zadania odpowiadają pracownicy Wydziału Inwestycji UM Katowice. W celu skontaktowania się z pracownikiem odpowiedzialnym za ten projekt, jest możliwy kontakt telefoniczny pod nr tel. 32/ 25 93 601.
Offline BRV  
#26 Wysłane : 10 listopada 2018 13:06:18
BRV

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-01-31
Posty: 174

Dziękuję: 116 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 26 postu (ów)
Budowa hali jest właściwie na finiszu. Wokół budynku powstało.. miernej urody ogrodzenie...

Czy zamierzają Państwo poprawić jakoś estetykę tego obiekty i wyżej wspomnianego ogrodzenia? Przecież to wygląda dramatycznie. Nowa hala, kosztująca tyle pieniędzy jest ogrodzona najtańszym, byle jakim płotem z marketu budowlanego.

Może chociaż nasadzenia bluszczu przy ogrodzeniu? Ta stalowa siatka wygląda okropnie. Mieszkam tuż obok i oczom nie wierzę, że zdecydowano się na tak ohydne ogrodzenie. Obiekt zaczyna wyglądać jak więzienie...
Offline W. Inwestycji  
#27 Wysłane : 16 listopada 2018 11:25:34
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 492

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
Napisał: BRV Idź do cytowanego postu.
Budowa hali jest właściwie na finiszu. Wokół budynku powstało.. miernej urody ogrodzenie...

Czy zamierzają Państwo poprawić jakoś estetykę tego obiekty i wyżej wspomnianego ogrodzenia? Przecież to wygląda dramatycznie. Nowa hala, kosztująca tyle pieniędzy jest ogrodzona najtańszym, byle jakim płotem z marketu budowlanego.

Może chociaż nasadzenia bluszczu przy ogrodzeniu? Ta stalowa siatka wygląda okropnie. Mieszkam tuż obok i oczom nie wierzę, że zdecydowano się na tak ohydne ogrodzenie. Obiekt zaczyna wyglądać jak więzienie...

Ogrodzenie wokół budynku wykonane zostało zgodnie z projektem. Ogrodzenie panelowe (lekkie).
W projekcie nie przewidziano nasady przy ogrodzeniu zielenią pnącą.
Offline BRV  
#28 Wysłane : 28 listopada 2018 19:26:35
BRV

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-01-31
Posty: 174

Dziękuję: 116 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 26 postu (ów)
Napisał: W. Inwestycji Idź do cytowanego postu.
Napisał: BRV Idź do cytowanego postu.
Budowa hali jest właściwie na finiszu. Wokół budynku powstało.. miernej urody ogrodzenie...

Czy zamierzają Państwo poprawić jakoś estetykę tego obiekty i wyżej wspomnianego ogrodzenia? Przecież to wygląda dramatycznie. Nowa hala, kosztująca tyle pieniędzy jest ogrodzona najtańszym, byle jakim płotem z marketu budowlanego.

Może chociaż nasadzenia bluszczu przy ogrodzeniu? Ta stalowa siatka wygląda okropnie. Mieszkam tuż obok i oczom nie wierzę, że zdecydowano się na tak ohydne ogrodzenie. Obiekt zaczyna wyglądać jak więzienie...

Ogrodzenie wokół budynku wykonane zostało zgodnie z projektem. Ogrodzenie panelowe (lekkie).
W projekcie nie przewidziano nasady przy ogrodzeniu zielenią pnącą.


Świetna odpowiedź.
Właściwie mogli jej Państwo w ogóle nie zamieszczać.

Może jakaś refleksja nad tym, że to co zostało postawione wygląda po prostu źle?

Nasadzenie bluszczu chyba nie jest zbyt kosztowne? Do tego dosyć łatwe do wykonania. I co ważne - nie wymaga żadnej ingerencji w ogrodzenie.

Skąd ta niechęć do poprawy estetyki tego miejsca?
Offline BRV  
#29 Wysłane : 11 grudnia 2018 22:50:22
BRV

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2012-01-31
Posty: 174

Dziękuję: 116 razy
Podziękowano: 30 raz (y) w 26 postu (ów)
jakaś odpowiedź na moje (naprawdę tanie) propozycje?
Offline W. Inwestycji  
#30 Wysłane : 14 grudnia 2018 11:48:46
W. Inwestycji

Ranga: Moderator

Grupy: WIN
Przyłączony: 2011-02-18
Posty: 492

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 56 raz (y) w 51 postu (ów)
Informujemy, że inwestycja została zakończona i przekazana użytkownikowi do eksploatacji w dniu 30.11.2018 r. Nasady zieleni zostały wykonane zgodnie z projektem.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
2 strony<12
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.