logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Bolo  
#1 Wysłane : 11 sierpnia 2017 09:23:07
Bolo

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-05-09
Posty: 14

Dziękuję: 3 razy
Podziękowano: 4 raz (y) w 3 postu (ów)
Dzień dobry.
Powstaje coraz więcej infrastruktury rowerowej w Katowicach, jednak w ślad za tym nie zawsze idzie pełna informacja o tym, a szkoda.
Moim zdaniem brakuje przede wszystkim dokładnej mapy Katowic do pobrania w wersji elektronicznej na stronach UM ( uaktualnianej na bieżąco), z zaznaczonymi drogami rowerowymi DRR i DDRiP oraz trasami rowerowymi/ścieżkami rekreacyjnymi.
Jedyna dostępna mapa na stronach Urzędu - http://katowice.eu/rower...erem/trasy-rowerowe/mapa jest delikatnie mówiąc tylko poglądowa, a jej legenda nie uwzględnia nawet tego co w tej skali tam umieszczono. Wersja w pdf jest jeszcze gorsza.
W związku z tym apel do Władz Katowic o stworzenie takiej mapy , na której byłyby elementy infrastruktury rowerowej wymienione przeze mnie wyżej, ale również zaznaczone strefy "tempo 30" z których przecież też korzystają rowerzyści, oraz inne elementy : punkty widokowe, odpoczynkowe, wiaty, może również stojaki rowerowe ( te które uda się zinwentaryzować) oraz wszystko inne.
Wiem, że to praca na jakiś czas, ale moim zdaniem trzeba by zacząć od tego co najważniejsze, tj dróg i ścieżek rowerowych w dobrej skali, gdzie możliwe jest powiększenie itd.
Offline W. Transportu  
#2 Wysłane : 11 sierpnia 2017 09:47:04
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Witam serdecznie,

Jak Pan słusznie zauważył, sieć połączeń rowerowych w Katowicach podlega nieustannemu i dynamicznemu rozwojowi. O nowooddanych połączeniach staramy się na bieżąco informować lokalne mass media oraz zamieszczać informację na miejskiej stronie www. W chwili obecnej miasto prowadzi realizację Polityki Rowerowej w sposób wielotorowy. Do najważniejszych działań o charakterze systemowym należą: realizacja projektu Podstawowej Sieci Rowerowej, która w zamierzeniu ma połączyć centra dzielnic ze strefą śródmiejską; rewitalizacja istniejących tras rowerowych; rozbudowa systemu wypożyczalni miejskich City by bike. Oczywiście podany powyżej katalog nie wyczerpuje w pełni tematyki realizacji inwestycji miejskich, które w zamierzeniu mają ułatwić poruszanie się na rowerze.
W związku z faktem, że sytuacja i stan infrastruktury rowerowej, organizacji ruchu drogowego czy też stopień rozwoju sieci City by bike ulega tak dynamicznym zmianom, tworzenie wnioskowanej przez Pana mapy w chwili obecnej, skutkowałoby jej szybką dezaktualizacją i dużymi kosztami ponoszonymi na jej projektowanie i druk (wielu rowerzystów nie korzysta z elektronicznych form map).
Jednocześnie pragniemy poinformować, że Miasto Katowice w pełni zauważa i popiera konieczność stworzenia takiej mapy i rozważy zgłoszony przez Pana wniosek rychło po zakończeniu podstawowych dla ruchu rowerowego inwestycji.
Offline Bolo  
#3 Wysłane : 14 sierpnia 2017 07:49:28
Bolo

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-05-09
Posty: 14

Dziękuję: 3 razy
Podziękowano: 4 raz (y) w 3 postu (ów)
Dziękuję za odpowiedź.
Marzy mi się mapa na wzór tej krakowskiej - http://ibikekrakow.com/mapa/#12/50.0617/19.9477
Taka mapa online, nie dezaktualizuje się, bo nowe rzeczy po prostu są dodawane/edytowane.
Właśnie ze względy na duży rozwój infrastruktury fajnie byłoby coś podobnego posiadać - być może udało by się stworzyć coś takiego na bazie istniejących miast miejskich typu e-mapa czy Internetowej mapy Systemu Informacji Przestrzennej Katowic.
Dla osób dużo jeżdżących po Katowicach zmiany są łatwiej zauważalne, jednak gdy ktoś dopiero zaczyna przygodę z rowerem w mieście to trudniej połączyć i wykorzystać istniejące i budowane drogi i ścieżki rowerowe z koniecznością dojazdu do nich po normalnych drogach i ulicach.
Myślę, że taka mapa byłaby świetnym uzupełnieniem polityki rowerowej miasta i jednocześnie trzymam kciuki za jej stworzenie.
Offline pmmmmh  
#4 Wysłane : 16 sierpnia 2017 19:04:03
pmmmmh

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-02-19
Posty: 46
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 6 razy
Podziękowano: 12 raz (y) w 10 postu (ów)
Również uważam, że taka mapa w wersji elektronicznej (plus oczywiście papierowej w rozszerzonej dystrybucji - podobnie jak z mapą tras turystycznych, które były do wzięcia m.in. w urzędzie komunikacji) to coś naprawdę potrzebnego, natomiast póki co nie byłoby zbyt wiele tras, które moglibyśmy na niej umieścić. Dotychczas ukończono raptem kilka DDR, które nie tworzą jeszcze żadnej sensownej sieci, do tematu najlepiej powrócić za około półtorej roku.
Offline W. Transportu  
#5 Wysłane : 17 sierpnia 2017 07:51:12
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Witamy,
Zgodnie z wcześniejszą deklaracją, Miasto Katowice rozważy zgłoszony wniosek po zakończeniu podstawowych dla ruchu rowerowego inwestycji i poprawieniu spójności infrastruktury.
Offline woytek  
#6 Wysłane : 4 października 2017 21:44:05
woytek

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-16
Posty: 12
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 4 raz (y) w 2 postu (ów)
Szanowni Państwo,
Istotnie nanoszenie zmian i drukowanie map papierowych byłoby dużym obciążeniem i mija się z celem. Natomiast są narzędzia informatyczne pozwalające w prosty sposób nanieść ścieżki na istniejące mapy lub stworzyć na ich bazie własną mapę dostępną online. Prawie wszyscy używają już smartfonów i często są one widoczne również przy rowerach, dlatego nie wiem skąd niechęć do tworzenia map internetowych takich jak chociażby wspomniana mapa ibikekraków.pl (oparta na Open Street Map) lub mapa umieszczona na stronach bielskiego ośrodka Enduro Trails: http://endurotrails.pl/sciezki-bielsko (oparta na mapach google).
Byłby to bardzo dobry kierunek, ciekawy dział dla portalu katowice.eu . Zachęcałby do zwiedzania mało uczęszczanych tras i może rozłożyłby bardziej równomiernie ruch rowerowy np w weekendy.

Offline W. Transportu  
#7 Wysłane : 5 października 2017 13:20:51
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Pragniemy poinformować, że zgodnie z powyższym stanowiskiem, Miasto Katowice w pełni zauważa i popiera konieczność stworzenia takiej mapy i rozważy zgłoszony przez Pana wniosek rychło po zakończeniu podstawowych dla ruchu rowerowego inwestycji.
Offline Pablos  
#8 Wysłane : 6 października 2017 09:31:18
Pablos

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-09
Posty: 112
Polska

Dziękuję: 18 razy
Podziękowano: 7 raz (y) w 6 postu (ów)
Co oznaczają "podstawowe dla ruchu rowerowego inwestycje". Idąc tym tropem stworzenie takiej mapy można przeciągać w nieskończoność. Czy nie widzicie Państwo możliwości stworzenia mapy już istniejącej infrastruktury i aktualizacji jej na bieżąco o nowe inwestycje. W ostatnim czasie powstało wiele nowych ścieżek a szczegółowych informacji o nich próżno szukać na stronach UM Katowice.
Offline Bartosz Danowski  
#9 Wysłane : 6 października 2017 14:03:38
Bartosz Danowski

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-06-27
Posty: 124

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 19 raz (y) w 17 postu (ów)
Istotnym elementem nie poruszonym w tym wątku jest udostępnienie ścieżek GPS (np. w formacie gpx) na stronach http://katowice.eu/rowerem/ oraz wrzucenie ich np. do popularnych serwisów typu BikeMap. O rowerowej aplikacji na smartfony nie wspomnę ;)

Offline W. Transportu  
#10 Wysłane : 9 października 2017 07:17:13
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Szanowni Państwo,
pisane w odpowiedzi podstawowe inwestycje dla ruchu rowerowego dotyczą obecnie podejmowanych przez Miasto Katowice zmian między innymi w zakresie: budowy nowej infrastruktury rowerowej ujętej w "Podstawową Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach", zmian organizacji ruchu takich jak powstające licznie strefy "tempo 30", stale rozrastający się system wypożyczalni rowerów miejskich "City by bike" czy też planowane lub rozpoczęte inwestycje, w których infrastruktura rowerowa jest istotnym elementem np. centra przesiadkowe z systemem bike&ride czy też tramwaj na południe Katowic z rozbudowaną infrastrukturą rowerową.
Informacje o wszystkich wyżej opisanych zamierzeniach, są na bieżąco publikowane nie tylko w prasie, ale również na stronie Miasta Katowice.
Tworzenie mapy/aplikacji przy tak mocno zmieniających się realiach rowerowych w ciągu ostatnich lat i perspektywie najbliższych zmian skutkowałoby ciągłym dezaktualizowaniem map lub/i wysokimi nakładami na jej ciągłe poprawianie.
Offline woytek  
#11 Wysłane : 9 października 2017 08:42:43
woytek

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2014-06-16
Posty: 12
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 5 razy
Podziękowano: 4 raz (y) w 2 postu (ów)
Szanowni Państwo,
Przyjmując tok myślenia Wydziału Transportu takie mapy mogą w ogóle nie powstać. Rozumiemy, że infrastruktura rozwija się dynamicznie, ale do zrobienia (jak sami Państwo wymienili) jest masa rzeczy. Katowice są daleko w tyle za miastami przyjaznymi rowerzystom i tworzenie takiej mapy online powinno iść w parze z rozwojem infrastruktury. Właśnie po to aby mieszkańcy mogli z niej korzystać jak tylko kolejne obiekty zostaną oddane do użytku. Mamy wtedy jedną mapę, z której korzystają rowerzyści i mogą na niej śledzić zmiany. Kiedy chcecie Państwo zacząć myśleć o mapie? Jak powstanie tramwaj na południe Katowic, centrum przesiadkowe na Brynowie? A nie, bo jeszcze lada moment nowy dworzec PKS, a w międzyczasie co rok nowe stacje rowerowe z BO...
Prasa niestety zaczyna nas zasypywać tabloidowymi informacjami spośród których ciężko wyłowić istotne wiadomości. Jak to według Państwa powinno wyglądać? Rowerzyści mają sobie drukować informacje o nowych obiektach i zbierać w segregatorze?
Piszą Państwo o konieczności wprowadzania poprawek. Tak, taka mapa będzie się (przynajmniej w gestii Miasta powinno być aby była) ciągle zmieniać! MUSI! Dlatego absurdalnym pomysłem jest tworzenie mapy do wydruku, papierowej. Mapy ścieżek w wersji on-line powinny być tworzone na bieżąco.
Nakłady? Proponuję aby Wydział Transportu zapoznał się w ogóle z możliwościami proponowanych rozwiązań jak mapy google lub Open Street Map. To bardzo wartościowe, otwarte, bezpłatne narzędzia. Można z nich także pobierać ścieżki na GPS. Mapy są tworzone również przez użytkowników, weryfikowane przez innych użytkowników. Przy odpowiedniej konfiguracji mapy powstają same. Sam ostatnio nanosiłem zmiany w okolicy mojego miejsca zamieszkania. Zmiany już zostały zatwierdzone przez innych użytkowników.
Na zachodzie takie mapy to rzadkość. Tam każde skrzyżowanie, każda droga jest tworzona z myślą o rowerzystach. W Katowicach sprowadza się to do kilku ścieżek przecinających miasto hucznie nazywanymi infrastrukturą rowerową. Na szczęście Katowice mają też potencjał w ścieżkach turystycznych leśnych i myślę, że od tego warto zacząć.
Offline W. Transportu  
#12 Wysłane : 9 października 2017 10:33:57
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Dziękujemy za przesłane uwagi. Miasto Katowice rozważy możliwości związane z realizacją zgłoszonych wniosków.
Offline Bolo  
#13 Wysłane : 15 stycznia 2018 08:04:20
Bolo

Ranga: Member

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-05-09
Posty: 14

Dziękuję: 3 razy
Podziękowano: 4 raz (y) w 3 postu (ów)
Szanowni Państwo.

Jak się okazuje taka internetowa mapa istnieje. Trudno mi odnosić się do jej aktualności, w zakresie w którym się poruszam jest raczej aktualna.
Link do mapy jest udostępniony na stronie "Rowerowe Katowice" - http://www.rowerowe.kato...y-rowerowej-katowic.html a bezpośredni link do map google to - https://www.google.com/m...033470135360744&z=14

Myślę, że ta mapa odpowiednio zweryfikowana i uzupełniona przez UM lub sporządzona na jej wzór wraz z prostą aplikacją na smartfony byłaby świetnym rozwiązaniem.
thanks 1 użytkownik podziękował Bolo za ten post.
woytek na 2018-01-15
Offline W. Transportu  
#14 Wysłane : 16 stycznia 2018 09:12:08
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Uprzejmie informujemy, że po dokonaniu analizy zaawansowania prac nad realizacją systemu infrastruktury rowerowej o znaczeniu transportowym ujętego w ramach Podstawowej Sieci Infrastruktury Rowerowej w Katowicach, Miasto rozważy i zaplanuje działania zmierzające do zlecenia prac, których efektem będzie mapa przedmiotowych połączeń.
Offline Krzysztof_Paderewa  
#15 Wysłane : 6 lutego 2019 12:53:28
Krzysztof_Paderewa

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2019-02-06
Posty: 9
Polska
Lokalizacja: Katowice

Podziękowano: 2 raz (y) w 2 postu (ów)
Dzień dobry,

czy udało się Miastu rozważyć i zaplanować działania zmierzające do zlecenia prac, których efektem będzie mapa przedmiotowych połączeń?

Pozdrawiam
Krzysztof
Offline W. Transportu  
#16 Wysłane : 7 lutego 2019 12:04:47
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WST, Moderatorzy - Rowerowe Katowice
Przyłączony: 2011-02-28
Posty: 157

Podziękowano: 11 raz (y) w 11 postu (ów)
Witamy,
Pragniemy poinformować, że zgodnie z powyższym stanowiskiem, Miasto Katowice w pełni zauważa i popiera konieczność stworzenia takiej mapy. Ilość i planowana w najbliższej przyszłości realizacja infrastruktury rowerowej oraz innych inwestycji, w ramach których również zaplanowana jest budowa połączeń rowerowych, skutkowałaby wspomnianą szybką dezaktualizacją takich map, na których stworzenie i druk/ zamieszczenie w sieci i bieżąca aktualizację Miasto musiałoby przeznaczyć środki finansowe, które w chwili obecnej nie zostały zaplanowane w budżecie na rok 2019. Istniejące i publicznie dostępne w internecie mapy katowickiej infrastruktury rowerowej (między innymi wspomniana powyżej platforma oparta na mapach google lub też społeczna i otwarta na edycję platforma Open Street Map) poniekąd oddają zakończone realizacje ścieżek rowerowych. Jednak plany dynamicznego rozwoju miejskiej infrastruktury rowerowej w najbliższym czasie, stawiają pytanie czy taki wydatek na obecnym etapie realizacyjnym, byłby zasadny i celowy. Tym nie mniej, Miasto rozważy zgłoszony przez Pana wniosek rychło po zakończeniu podstawowych dla ruchu rowerowego inwestycji.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.