logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Biuro Prasowe  
#1 Wysłane : 10 kwietnia 2013 07:50:29
W. Komunikacji Społecznej

Ranga: Administrator

Grupy: WRM, WKUL, WST, BCK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Bezpieczeństwo, WKŚ, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna, KZGM, WZK, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sprawy obywatelskie, WBD, Moderatorzy - Ankiety, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Inwestycje, WPS, Moderatorzy - Rowerowe Katowice, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne, Moderatorzy - Promocja Katowic, Moderatorzy - Bezpieczeństwo, Moderatorzy - Witamy na forum, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Kultura, Moderatorzy - Zanim napiszesz, przeczytaj!, ZZM, Moderatorzy - Zdrowie i Ochrona Środowiska, WPS II, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Działalność Gospodarcza, Moderatorzy - Polityka Społeczna, WIN, Moderatorzy - Propozycje tematów, Moderatorzy - Kultura, WB, Moderatorzy - Transport publiczny, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Sport i Turystyka, Moderatorzy - Edukacja, WOIS, SM, Moderatorzy - Rozwój miasta, BRM, WZNP, WE, WP, WGM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Infrastruktura, Moderatorzy - Inwestycje, UMK moderator, Registered, BP, MZUiM, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Edukacja, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Zdrowie i ochrona środowiska, Moderatorzy - Infrastruktura, WSO, Moderatorzy - Sport i turystyka, MOSiR, Moderatorzy - Sprawy Obywatelskie, Moderatorzy - Konsultacje Społeczne - Polityka Społeczna, Administrators
Przyłączony: 2012-08-03
Posty: 417

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 31 raz (y) w 28 postu (ów)

Prezydent Miasta Katowice
ogłasza konsultacje
projektu uchwały w sprawie zasad i trybów przeprowadzania konsultacji obywatelskich z mieszkańcami miasta Katowice




na podstawie Uchwały nr XX/447/12 Rady Miasta Katowice z dnia 28 marca 2012 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego w Katowicach lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego projektów aktów prawa miejscowego.

Zapraszamy organizacje pozarządowe działające na terenie miasta Katowice do wnoszenia uwag na formularzu zgłaszania opinii.
Termin zgłaszania opinii do projektu uchwały: od 10.04.2013 r. do 23.04.2013r.

Formularz należy:
- przesłać na adres Urząd Miasta Katowice, Biuro Prasowe, Rynek 13 Katowice 40-008, lub
- złożyć osobiście w Biurze Prasowym za pośrednictwem Kancelarii Urzędu Miasta Katowice ul. Młyńska 4, Katowice, lub
- przesłać zeskanowany dokument za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: konsultacje@katowice.eu
Załączniki:
formularz_2013-04-10.doc 27 KB, pobrane 91 czas (s).
projektuchwaly.pdf 4,362 KB, pobrane 90 czas (s).
Offline Krzysztof Hołyński  
#2 Wysłane : 12 kwietnia 2013 08:59:58
Krzysztof Hołyński

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-04-05
Posty: 8

Dziękuję: 1 razy
Witam
poślemy też uwagi na odpowiednim formularzu ale chciałbym zgłsić uwagi ktore już wcześniej zgłaszaliśmy ale niestety chyba nie dotarły na czas.
Jako Stowarzyszenie MOT nie mamy praktycznie żadnych uwag, całość uchwały spełnia nasze oczekiwania w szczególności w punktach
dotyczących inicjatywy przeprowadzenia konsultacji (cieszy nas umieszczenie organizacji pozarządowych i niska liczba mieszkańców czy
uwzględnienie młodzieżowej Rady Miasta) oraz szeroki katalog form konsultacji.

Uwagi zgłoszone przez nas mają bardziej charakter porządkujący i redaktorski:

§ 4. Pkt 1 prosimy o zmianę zapisu z „instrumentów dialogu społecznego” na „instrumentów dialogu obywatelskiego”. Dialog społeczny i jego instrumenty w polskim prawodawstwie dotyczy relacji państwo-związki zawodowe- związki pracodawców i ich działanie określa m.in. „Ustawa z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.” Dialog obywatelski jest pojęciem szerszym obejmującym relacje z mieszkańcami
§ 4. Pkt 3. Warto się by zapytać Rady Pożytku na ten temat bo ostatnio na spotkaniu ten temat pojawił się na RPP w innej formie i wzbudził dyskusje.
Ponadto zapis wydłuża straszliwie długość konsultacji, wolałbym zapis że na najbliższym posiedzeniu jest informowana. Posiedzenia RPP odbywają się raz w miesiącu, wg regulaminu RPP ich harmonogram jest ustalany tydzień wcześniej. W obecnym zapisie możemy czekać ponad miesiąc z rozpoczęciem konsultacji bo nie zostanie RPP przekazana ta informacja.

§ 4. Pkt 5. Informacja o przeprowadzeniu konsultacji 30 dni wcześniej bardzo cieszy ale to już chyba przesada tym bardziej, że w uchwale brak określenia ile mają trwać konsultacje.
Może lepiej napisać że konsultacje trwają 30 dni

§ 4. Pkt 9. Wnioskujemy o wykreślenie. Po pierwsze zapis ma charakter życzeniowy, po drugie kompromis nie zawsze jest dobry i prawne zobowiązanie do kompromisu to chyba za daleko posunięta granica tym bardziej, że niżej mowa o braku mocy wiążącej – to po co ten kompromis miałby być?
§ 7. Pkt 3. Niejasno sformułowany – jakie terminy?? Jakie etapy??? Jeśli chcemy mieć etapy to musimy dać punkt o etapach (inicjowanie, ogłoszenie, przeprowadzenie, wyniki)
Offline grzegorz  
#3 Wysłane : 18 kwietnia 2013 13:46:59
grzegorz

Ranga: Fresh Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-28
Posty: 4

Witam

Stowarzyszenie Bona Fides ma do tej uchwały jedną uwagę. W § 2 ust 2 napisano, że w konsultacjach mogą brać udział osoby powyżej 16 roku życia. Niedawno Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, z którego jasno wynika, że nie można ograniczyć prawa do wzięcia udziału w konsultacjach ze względu na wiek (sygn. akt NK.4.4131.166.2013.SA). Poniżej informacja na ten temat:

Rada gminy Grzmiąca podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Grzmiąca; w § 3 załącznika do uchwały rada zawęziła krąg osób uprawnionych do udziału w konsultacjach do pełnoletnich mieszkańców gminy. To właśnie sformułowanie wzbudziło zastrzeżenia organu nadzoru. Wojewoda przypomniał, że zgodnie z unormowaniami ustawowymi, konsultacje społeczne są kierowane do mieszkańców gminy, którymi są „osoby stale zamieszkujące na obszarze tej gminy”. Przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie zawierają przy tym „upoważnienia dla rady gminy do samodzielnego ograniczania kręgu osób uprawnionych do udziału w konsultacjach. Uprawnienie rady gminy do określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji oznacza, iż rada gminy w drodze uchwały powinna określić m.in. kto inicjuje konsultacje, sposób, reguły ustalania wyników oraz formę ich przekazania do wiadomości społeczności lokalnej. W pojęciu zasad i trybu przeprowadzania konsultacji nie mieści się natomiast doprecyzowanie postanowieniami uchwały rady gminy kategorii osób uprawnionych do udziału w konsultacjach.” Ograniczając krąg uprawnionych wyłącznie do osób pełnoletnich rada gminy przekroczyła upoważnienie ustawowe i naruszyła tym samym art. art. 94 Konstytucji RP, który stanowi, iż organy samorządu terytorialnego na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. W związku z tym, konieczne i uzasadnione było wyeliminowanie sformułowania „pełnoletni” z treści załącznika do uchwały rady gminy. W praktyce oznacza to, że rada nie może zakazać udziału w konsultacjach społecznych osobom niepełnoletnim.
Offline NaszaPrzestrzen.pl  
#4 Wysłane : 22 kwietnia 2013 06:35:29
NaszaPrzestrzen.pl

Ranga: Expert Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-07-31
Posty: 86

W załączeniu uwagi Fundacji Napraw Sobie Miasto.
Załączniki:
NSM-regulaminkonsultacji-fina.pdf 319 KB, pobrane 92 czas (s).
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.