W. Rozwoju Miasta napisał:
Cytat:Ad. 1 Zakończenie realizacji programu inwestycyjnego p.n. „Modernizacja układu torowego na liniach nr 1, 137, 139 i infrastruktury służącej do obsługi podróżnych w obrębie stacji Katowice Osobowa” przewidywane jest na koniec br. Niestety w trakcie realizacji robót budowlanych natrafiono na nieprzewidziane poważne przeszkody podziemne, które w poważny sposób w ubiegłym roku jak również w roku bieżącym utrudniły ich terminową realizację. Dodatkowo bardzo niskie temperatury na przełomie stycznia i lutego doprowadziły do głębokiego przemarzania gruntu sięgającego 80 cm. Tak głęboka zmarzlina w poważny sposób uniemożliwiła wykonanie niektórych prac w terminie. Wykonawca po nastaniu sprzyjających warunków dokonał zmian organizacyjnych na budowie oraz poważnie zwiększył swój potencjał wykonawczy w celu nadrobienia opóźnień, jednak w chwili obecnej notujemy niewielkie opóźnienia w prowadzonych robotach.
Nie jest prawdą, że główną przyczynę opóźnień przy przebudowie I peronu katowickiego dworca stanowią nieprzewidziane w harmonogramie prace ziemne ("przeszkody podziemne"). Z uwagi na charakter przedsięwzięcia i jego skalę, inwestycja przyciągnęła miłośników architektury oraz budownictwa, którzy regularnie dokumentowali (również fotograficznie) przebieg prac. Z tej "dokumentacji" wynika jednoznacznie, że posadzka peronu w postaci kostki betonowej układana była przynajmniej trzykrotnie: w marcu, maju oraz lipcu. Kilka obserwacji:
- jeżeli kostkę betonową kładziono przed zakończeniem robót ziemnych, stanowi to dowód niefachowości i nieznajomości sztuki budowlanej przez wykonawcę prac;
- jeżeli kostkę kładziono po zakończeniu prac ziemnych, nie powinny pojawić się żadne utrudnienia skutkujące koniecznością ściągania posadzki;
- jeśli pojawiły się w/w utrudnienia skutkujące koniecznością ściągnięcia posadzki, świadczy to o niewłaściwym wykonaniu prac ziemnych, zastosowaniu złej technologii lub niezapewnienia właściwych maszyn i urządzeń budowlanych. Tym bardziej, jeśli posadzkę trzeba ściągać aż dwukrotnie;
- jeżeli posadzka, mimo przynajmniej 2-krotnego ściągania, nadal położona jest krzywo i to już w momencie jej układania, stanowi to, mówiąc delikatnie, dowód braku niezbędnego doświadczenia;
- jeżeli wykonawca przez cały okres budowy ogranicza zasoby (ludzkie oraz sprzętowe) jakie pojawiają się na placu budowy, siłą rzeczy inwestycja nie może zostać ukończona w terminie, czego wykrycie nie powinno stanowić żadnego problemu i wysiłku dla organów nadzorujących inwestycję;
- jeżeli na placu budowy pracownicy przesiadują popijając piwo... cóż, ten punkt chyba nie wymaga komentarza.
Ponadto, nie jest prawdą iż warunki pogodowe miały "wielki" wpływ na powstałe opóźnienia. W okresie zimy z przełomu 2011 i 2012 roku prowadzono równoległe prace na placu budowy Galerii KAtowickiej. Przez grudzień i większą część stycznia notowane były całkiem korzystne warunki do prowadzenia prac budowlanych (dodatnie temperatury za dnia i nieznaczny przymrozek nocą). Warunki niekorzystne przez cały okres zimy panowały w sumie przez nieco ponad 4 tygodnie. Trudno mi uwierzyć, by na "sąsiednim" placu budowy panujące warunki były zgołao odmienne.
Nawet gdyby w harmonogramie prac uwzględniono dwukrotnie dłuższy czas utrudnień wynikających z niekorzystnych warunków atmosferycznych, w żaden sposób nie tłumaczy to zakończenia prac po (orientacyjnie) 11 miesiącach od przekazania placu budowy wykonawcy robót. Przypomnę że pierwotny harmonogram zakładał 3-miesięczny okres przebudowy jednego peronu.
Na Państwa prośbę mogę przygotować krótkie podsumowanie przebiegu prac prowadzonych na peronie (może to trochę zająć) lub wskazać źródło, z któego mogą Państwo pozyskać relację z budowy. Podsumowanie wzbogacone o dokumentację fotograficzną (z góry uprzedzam że nie jestem autorem zdjęć) może zostać porównane z dziennikiem budowy i wykorzystane w celu egzekucji kar.
Przy okazji poruszania tej kwestii, pragnę zwrócić uwagę na niewystarczającą ilość wyświetlaczy na wyremontowanym II peronie. Na platformie nr II zamontowano w sumie po dwa wyświetlacze na jedną krawędź, co daje ponad 170m platformy na jeden ekran. Dworce o porównywalnej kategorii i randze otrzymały nawet po 4-5 wyświetlaczy na jedną krawędź platformy.
Chciałbym się dowiedzieć co jest powodem takiej dysproporcji.
W. Rozwoju Miasta napisał:
Cytat:Ad. 2 Zgodnie z wcześniejszą korespondencją dotyczącą SKR Miasto Katowice informuje, że nadal nie zostały przyjęte rozwiązania dotyczące modernizacji linii E-65.
W jakim stopniu brak ustaleń dot. modernizacji linii E65 blokuje możliwości rozwijania koncepcji SKR? Niezależnie od efektu modernizacji konieczne jest wyznaczenie 2 stacji, których ucywilizowanie i odnowienie będzie najbardziej zasadne z pkt. widzenia realizacji celów inwestycji. Tym bardziej, że zdecydowana większość czynników mających wpływ na podejmowane decyzje (np. wielkość i kierunki przepływu potoków pasażerów) nie zależy od modernizacji linii E65.
Pozdrawiam!