logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#1 Wysłane : 16 marca 2017 14:21:10
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 215

Podziękowano: 20 raz (y) w 20 postu (ów)
Miasto Katowice zaprasza do zapoznania się z zamierzeniem inwestycyjnym w ramach zadania pn.: „Katowicka Infrastruktura Rowerowa

Cel inwestycji:
Realizując założenia „Polityki Rowerowej Miasta Katowice” Miasto podejmuje działania mające na celu rozwój transportu rowerowego w Katowicach, jak również popularyzację rekreacyjnej jazdy na rowerze. Dla powyższego, w zakresie zadania pn.: „Katowicka Infrastruktura Rowerowa” ujętego w budżecie Miasta Katowice na 2017 r. oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Katowice na lata 2017-2035, planowana jest dalsza, sukcesywna rozbudowa infrastruktury rowerowej dla stworzenia spójnej sieci tras i ścieżek rowerowych w naszym mieście.

Planowany zakres przedsięwzięcia:
W ramach kolejnego etapu rozbudowy sieci tras i ścieżek rowerowych przewidziane jest utworzenie infrastruktury rowerowej przebiegającej wzdłuż ul. Hallera na odcinku od al. Niepodległości do ul. Konnej, dla skomunikowania terenu przyszłego basenu miejskiego położonego w rejonie skrzyżowania ul. Konnej z ul. Hallera.

W 2017 r. planowane jest zlecenie dokumentacji projektowej przedmiotowego połączenia rowerowego. Realizacja zakładana w 2018 r.

Lokalizacja:
Przyszłe zamierzenie inwestycyjne zlokalizowane jest w dzielnicach Szopienice-Burowiec oraz Dąbrówka Mała i obejmuje ul. Hallera.
Zakres opracowania przedstawia załączony plan sytuacyjny.

Dodatkowo informuje się, że na etapie opracowywania dokumentacji projektowej dla przedmiotowego przedsięwzięcia, rozwiązania dla poprowadzenia nowej infrastruktury będą uzgadniane z poszczególnymi Podmiotami określonymi w przepisach, jak również będą konsultowane z Przedstawicielami środowisk rowerowych na Zespole ds. Polityki Rowerowej Miasta Katowice.

Na Państwa pytania i uwagi czekamy do dnia 30 marca 2017 r.

Edytowane przez użytkownika 16 marca 2017 15:05:54  | Powód: Nie podano

Załączniki:
Offline Michał Bulsa  
#2 Wysłane : 18 marca 2017 17:59:28
Michał Bulsa

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-26
Posty: 484

Dziękuję: 341 razy
Podziękowano: 45 raz (y) w 44 postu (ów)
Zwracam się z zapytaniem, czy przy wytyczaniu w ten sposób DDR wzięto pod uwagę zagrożenia, mogące wynikać dla rowerzystów? Chodzi o niebezpieczny węzeł ul. gen. J. Hallera z aleją W. Roździeńskiego (S86), a także o wąską jezdnię ul. gen. J. Hallera na całym odcinku proponowanej DDR. Warto zauważyć, że ul. gen. J. Hallera jest mocno dociążona TiR-ami i samochodami ciężarowymi. Czy nie zasadniejsze byłoby przeprowadzenie (w całości lub w części) tej DDR np. przez teren osiedla Przedwiośnie?
Offline Michał Bulsa  
#3 Wysłane : 18 marca 2017 18:24:38
Michał Bulsa

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-26
Posty: 484

Dziękuję: 341 razy
Podziękowano: 45 raz (y) w 44 postu (ów)
W nawiązaniu do mojego posta załączam mapkę z zaznaczonymi wieloma różnymi wariantami poprowadzenia ścieżki, które wskazują, iż nie trzeba jej wyznaczać przy krawędzi jezdni ulicy gen. Józefa Hallera. Część na pewno jest nieco trudniejsza w realizacji (m.in. poprzez własność terenu).
Czerwoną linią zaznaczono propozycję UM. Wykropkowanymi liniami oraz niebieską linią oraz brązową linią zaznaczono proponowane inne warianty przebiegu. Proszę o wnikliwe rozpatrzenie tych propozycji.
Załączniki:
map.png 1,725 KB, pobrane 59 czas (s).
Offline TomekB  
#4 Wysłane : 19 marca 2017 15:02:30
TomekB

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-03-19
Posty: 4
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 1 razy
Podziękowano: 1 raz (y) w 1 postu (ów)
Witam,

Reprezentuje Dąbrówkę Mała i chętnie wypowiem się na powyższy temat:
1. Już jakiś czas temu Rada Dzielnicy zwracała się do UM o możliwość konsultacji projektu ścieżek w naszej dzielnicy tym samym połączeń ze ścieżkami w sąsiadujących dzielnicach.
2. Jako mieszkaniec i członek Rady zwracam uwagę iż na połączenie ścieżek trzeba patrzyć globalnie mając na uwadze wszystkie zalety i wady rozwiązania. Wielkim problemem dla mieszkańców DM jest przejazd kolejowy usytułowany w samym centrum. Aby uniknąć zagrożeń dla bezpieczeństwa zarówno pieszych jak i rowerzystów już na Burowcu trzeba przygotować ścieżkę tak by na terenie DM mogla przebiegać bezpiecznie.
3. Wg mnie glowna scieżka rowerowa powinna dążyć do wiaduktu kolejowego obok garaży na ulicy Przedwiośnia tam dalszy bieg trasy już jako rada przedstawialiśmy nie raz,
Pozwoli to na przejazd wzdłuż ogrodkow działkowych i szlaku kolejowego w stronę Koscioła, Teatru ( starego dworca co do którego tez mamy wiele pomyslow), centrum ( okolice Biedronki)
Głowny jednak szlak prowadzący z Burowca poprzez DM do Bogucic można puścić wjeżdżając na wiadukt udeptanym już szlakiem i dalej w okolicach skrzyżowania Hallera z S86 jechac na wiadukt potem zjezdzajac w okolicy skrzyżowania Technikow i Popiełuszki…
Dalej Technikow w stronę Bogucic i przez osiedle w stronę KS Hetman… ( tam dojazd do przejazdu kolejowego dla tych którzy chcą skrocić trase
4. Przejazd ulicami przedwiośnia i dalej Kuśnierska w strone Konnej ( może jakas edukacyjna tablica informujaca o problemach z ołowica na tych terenach, której wzdłuż Hallera już nie postawimy)

Klka zalet tego rozwiązania
- unikniecie przejazdu przez niebezpieczny i waski przejazd kolejowy w DM
- uzycie już uczęszczanych tras
- zebranie kilku tras ( centrum DM, Bogucice, Burowiec)
- ucieczka od zatłoczonych arterii
- poprowadzenie toru obok garazy na Burowcu pozwalające na bezpieczny przepust pieszych którzy i tak uczezczaja tamtędy i rowezysztow nie korzystając z wielkiego skrzyżowania na którym jest nie raz problem z przejściem co dopiero przejazdem roweru ( cykl świateł nie rzadko nie akceptowalny i zauważalne pochody pieszych na czerwonym)
- poprawienie bezpieczeństwa wokół garazy dodając infrastrukturę…
- przygotowanie do dalszych inwestycji w przyszłości ( paln przejścia ponad torami po stronie Burowca pozwalający na przejazd rowerem do CH Dabrowka Mała )

- i wiele więcej do przedyskutowania

TomekB dołączony następujący obraz (y):
trasa rowerowa.PNG
thanks 1 użytkownik podziękował TomekB za ten post.
Michał Bulsa na 2017-03-21
Offline kasia  
#5 Wysłane : 19 marca 2017 20:39:25
kasia

Ranga: Gold Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-02-05
Posty: 166
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Dziękuję: 48 razy
Podziękowano: 18 raz (y) w 14 postu (ów)
Podejrzewam, że głos mój nie będzie brany pod uwagę a całość tzw. konsultacji to próba zachowania pozorów bo i tak jak poprzednio w przypadku ul. Popiełuszki Państwo zrobicie tak jak będziecie chcieli pomimo przedstawienia alternatywnych projektów. Dowodem tego jest załączona przez Państwa mapa, która nie pokazuje dokładnie przebiegu ścieżki tylko skąd- dokąd będzie prowadzić .
Wydzielenie ścieżki rowerowej na ul. Hallera a wcześniej Strzelców Bytomskich jest kosmicznym nieporozumieniem z powodów bezpieczeństwa (intensywność ruchu samochodowego, mała szerokość jezdni. Z planowanych przebiegów tras rowerowych w Dąbrówce Małej i okolicach wynika, że są prowadzone palcem po mapie bez znajomości uwarunkowań ruchu drogowego w tej okolicy tzn. intensywności ruchu i rodzaju przemieszczających się pojazdów. Wydawałoby się, że droga rowerowa powinna prowadzić w taki sposób aby było bezpiecznie i przyjemnie poruszać się rowerem a nie ze strachem przemykać pomiędzy autobusami i 30 tonowymi ciężarówkami. Ale widać nie chodzi o bezpieczeństwo tylko pieniądze bo przecież łatwiej jest wymalować linie na istniejącej jezdni niż położyć kawałek ścieżki przez skwer czy osiedle z dala od głównych, ogromnie obciążonych w tej okolicy ciągów komunikacyjnych. Gratuluję pomysłu i nieustającej inwencji twórczej pomysłodawcom. Wszystko wskazuje na to, że opamiętanie przyjdzie po pierwszym poważnym wypadku z udziałem rowerzysty.
Offline Beken  
#6 Wysłane : 21 marca 2017 08:54:59
Beken

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-03-21
Posty: 1
Polska
Lokalizacja: Katowice

Ten kto wytyczał tą ścieżkę rowerową to chyba nigdy nie był na Dąbrówce Małej a trasę wytyczył na mapie Katowic bo tak mu było wygodniej . Według mnie dużo lepszą i bezkolizyjną z innymi środkami transportu byłaby ścieżka od Al. Niepodległości tyłem pomiędzy torami kolejowymi a 1- ogrodzeniem od fary , 2- ogródkami działkowymi 3- pod mostem ,4- za garażami potem można wykorzystać miejsce po zlikwidowanej linii kolejowej od której do ul. Konnej jest parę metrów i można pociągnąć ją dalej aż do byłego przejazdu kolejowego z którego miejsca jest łatwy , bliski i dalej bezkolizyjny dostęp do parku na Burowcu .Przy tej okazji można pomiędzy ogródkami działkowymi a autostradą , jest tam trochę wolnego miejsca , zagospodarować na skatepark lub coś podobnego.
Offline pmmmmh  
#7 Wysłane : 21 marca 2017 16:18:19
pmmmmh

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-02-19
Posty: 44
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 4 razy
Podziękowano: 9 raz (y) w 7 postu (ów)
Zgadzam się, rejon skrzyżowania S86 z Hallera jest jednym z najgorszych miejsc, na jakie można puścić rowerzystów, i gdyby był jakiś sposób na jego ominięcie - cała trasa miałaby większy sens. Warto przemyśleć alternatywy nim zabudujemy na siłę wszystkie główne ulice, bo tak naprawdę nikomu styczność z zatłoczoną Hallera przez cały czas nie jest potrzebna. W praktyce domyślam się, że kwestie gruntowe, oświetlenia trasy itp i tak zakończą dyskusję w punkcie wyjścia.
Offline pmmmmh  
#8 Wysłane : 21 marca 2017 16:21:33
pmmmmh

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-02-19
Posty: 44
Polska
Lokalizacja: Katowice

Dziękuję: 4 razy
Podziękowano: 9 raz (y) w 7 postu (ów)
Druga sprawa - znacznie lepszym pomysłem byłoby zakończenie trasy u styku prawdziwej trasy rowerowej - tj. z ulicą Techników. Od Popiełuszki mamy do czynienia z bardzo nierozsądnym ruchem ogólnym, i łączenie trasy z Burowca do tej niefizycznej nitki na papierze na pewno nie pomoże w promocji komunikacji rowerowej na terenie miasta.
Offline Michał Bulsa  
#9 Wysłane : 21 marca 2017 21:02:36
Michał Bulsa

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-12-26
Posty: 484

Dziękuję: 341 razy
Podziękowano: 45 raz (y) w 44 postu (ów)
Podobnie jak użytkownicy TomekB i Beken, proszę o rozważenie możliwości poprowadzenia DDR wzdłuż torowiska kolejowego (miedzy torowiskiem a ogródkami działkowymi), a następnie przez rejon osiedla Przedwiośnie.
Załączniki:
f5.jpg 835 KB, pobrane 54 czas (s).
Offline Ewa1  
#10 Wysłane : 24 marca 2017 16:28:44
Ewa1

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-03-21
Posty: 2

URZĘDNICY ZMIEŃCIE PRZEBIEG TEJ TRASY ROWEROWEJ i ZADBAJCIE O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIECI I NASZEJ MŁODZIEŻY

Ścieżki rowerowe zwłaszcza te, którymi ma się poruszać młodzież oraz rodziny z dziećmi powinny spełniać przede wszystkim kryterium bezpieczeństwa poprzez minimalizowanie punktów kolizji z ruchem samochodowym. W przedstawionym projekcie zapomniano o tej zasadzie. Ścieżka prowadzi przez dwa najbardziej kolizyjne skrzyżowania w tej okolicy i będzie to stwarzać zagrożenie zarówno dla rowerzystów jak i dla ruchu samochodowego. Ścieżka nie będzie zachęcać do aktywności fizycznej bo jazda rowerem z jednoczesnym wdychaniem spalin nie zachęca do aktywności i nie wpływa na poprawę stanu zdrowia.

Ja również uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie bezpieczne poprowadzenie ścieżki rowerowej wzdłuż torów kolejowych.


Offline Piotr  
#11 Wysłane : 28 marca 2017 15:52:47
Piotr

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2013-04-17
Posty: 72

Dziękuję: 11 razy
Podziękowano: 16 raz (y) w 11 postu (ów)
Dla mnie najważniejsza jest funkcja transportowa ścieżki rowerowej i związany z tym czas przejazdu. Nie widzę problemu ze ścieżką poprowadzoną wzdłuż ul. Hallera jeśli będzie ona odpowiednio wydzielona od jezdni (i chodnika przy okazji też); na skrzyzowaniach obowiązuje sygnalizacja świetlna, więc nie powinno dochodzić do niebezpiecznych sytuacji...
..ALE jeśli proponowane wyżej inne rozwiązania, np. wzdłuż torów kolejowych, nie pogorszą czasu przejazdu (np. dzięki braku konieczności pokonywania dużych skrzyżowań), i są tam możliwości terenowe oraz techniczne dla budowy ścieżki rowerowej zgodnej ze Standardami Rowerowymi, to nie mam nic przeciwko.
Niezależnie od wybranego wariantu, proszę pamiętać o pętlach indukcyjnych wykrywających rowerzystę przed wszelkimi skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną.
Stowarzyszenie Rowerowe Katowice
facebook.com/rowerowekatowice
Offline mngolden  
#12 Wysłane : 30 marca 2017 09:52:41
mngolden

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2017-03-17
Posty: 40
Polska

Podziękowano: 10 raz (y) w 9 postu (ów)
Nie rozumiem dlaczego miasto nie opiera się na pomysłach mieszkańców, na poprowadzenie tej ścieżki rowerowej? Mieszkańcy od dwóch lat zgłaszają do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach - ogólnomiejskiego, jak chcą żeby ta trasa biegła! W zeszłym roku zadanie otrzymało ponad 2700 głosów, nie zostało jednak zrealizowane gdyż zabrakło na nie środków. Skoro mieszkańcy Burowca i Dąbrówki Małej korzystają z danego szlaku pieszo - rowerowego, który niestety na tą chwilę nie spełnia żadnych standardów( błoto po kostki, brak oświetlenia itd.), to nie potrafię zrozumieć dlaczego nadal wyznacza się ścieżkę rowerową tam gdzie jej nie chcą, boją się chodzić z powodu licznych wypadków, tracą czas na kilku przejściach dla pieszych, gdzie sygnalizacja świetlna nie działa właściwie i zajmuje im to o kilkanaście minut więcej, niż przejście/przejechanie przez os.Przedwiośnie wzdłuż ogródków działkowych do kościoła, sklepów, teatrów itd.
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#13 Wysłane : 7 kwietnia 2017 13:44:08
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 215

Podziękowano: 20 raz (y) w 20 postu (ów)
Dziękujemy za udział w dyskusji. Państwa uwagi i propozycje są aktualnie analizowane. Odpowiedzi na wszystkie posty zostaną udzielone po uzyskaniu stanowiska komórek merytorycznych.
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#14 Wysłane : 20 kwietnia 2017 10:41:50
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 215

Podziękowano: 20 raz (y) w 20 postu (ów)
Mając na względzie złożone przez Państwa uwagi co do planów zlecenia przez Miasto dokumentacji projektowej infrastruktury rowerowej wzdłuż ul. Hallera na odcinku od ul. Konnej do ul. Niepodległości oraz uwzględniając przedstawione propozycje dla poprowadzenia połączenia rowerowego dzielnicy Dąbrówka Mała z dzielnicą Szopienice-Burowiec, informujemy że Miasto przystąpi w pierwszej kolejności do zlecenia opracowania koncepcji przebiegu infrastruktury rowerowej łączącej ww. dzielnice.
Zakłada się zlecenie wariantowej dokumentacji koncepcyjnej dla wytyczenia połączenia rowerowego zapewniającego skomunikowanie terenu przyszłego basenu miejskiego położonego w rejonie skrzyżowania ul. Konnej z ul. Hallera ze ścieżką rowerową w ul. Techników oraz ul. Niepodległości. Ponadto przewidziane jest rozszerzenie zakresu ww. koncepcji o odcinek infrastruktury rowerowej łączącej przyszły obiekt basenu z trasą rowerową nr 5, przebiegającą wzdłuż ul. Brynicy. Szczegółowe informacje w tym zakresie umieszczono w temacie „Katowicka Infrastruktura Rowerowa” - połączenie ul. Konnej z ul. Techników i ul. Niepodległości oraz z trasą rowerową nr 5 (w poście #1).
thanks 1 użytkownik podziękował Wydział Rozwoju Miasta za ten post.
Michał Bulsa na 2017-04-20
Offline Wydział Rozwoju Miasta  
#15 Wysłane : 20 kwietnia 2017 10:44:20
Wydział Rozwoju Miasta

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Inwestycje
Przyłączony: 2016-04-06
Posty: 215

Podziękowano: 20 raz (y) w 20 postu (ów)
Napisał: Piotr Idź do cytowanego postu.
Dla mnie najważniejsza jest funkcja transportowa ścieżki rowerowej i związany z tym czas przejazdu. Nie widzę problemu ze ścieżką poprowadzoną wzdłuż ul. Hallera jeśli będzie ona odpowiednio wydzielona od jezdni (i chodnika przy okazji też); na skrzyzowaniach obowiązuje sygnalizacja świetlna, więc nie powinno dochodzić do niebezpiecznych sytuacji...
..ALE jeśli proponowane wyżej inne rozwiązania, np. wzdłuż torów kolejowych, nie pogorszą czasu przejazdu (np. dzięki braku konieczności pokonywania dużych skrzyżowań), i są tam możliwości terenowe oraz techniczne dla budowy ścieżki rowerowej zgodnej ze Standardami Rowerowymi, to nie mam nic przeciwko.
Niezależnie od wybranego wariantu, proszę pamiętać o pętlach indukcyjnych wykrywających rowerzystę przed wszelkimi skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną.

Informujemy, że realizując „Politykę Rowerową” oraz uwzględniając przyjęte standardy dla budowy infrastruktury rowerowej, Miasto widzi konieczność stosowania nowoczesnych systemów detekcji rowerzystów na przejazdach rowerowych. Obecnie jako wydajniejszy i sprawniejszy w działaniu uznaje się system detekcji radarowej. W związku z czym, tego typu rozwiązanie będzie uwzględniane przy projektowaniu przyszłej infrastruktury na skrzyżowaniach z sygnalizacją.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.