Dzień dobry. Od 40 lat mieszkam w Katowicach i zawsze korzystałam z komunikacji miejskiej. Obecnie moja dzielnica zawodzie została odcięta od reszty miasta. Zlikwidowano wszystkie połączenia autobusowe kursujące ulicą 1 Maja a obecnie likwiduje się też połączenia tramwajowe. Zostały tylko 2 linie- 15 i 36, które kursują tylko do Placu Marki i Brynowa. Jako mieszkańcy nie mamy możliwości ani dojechać na dworzec, ani na Wełnowiec, gdzie wielu pracuje ani do Chorzowa, Tysiąclecia . Proszę o interwencje, to jest marginalizowanie dzielnic. Komunikacja istnieje tylko w teorii. Z racji Uniwersytetu Ekonomicznego dostanie się do tramwaju rano czy w godzinach popołudniowych jest niemożliwe. Jestem mamą małych dzieci i nie mam możliwości wydostania się z dzielnicy inaczej jak tylko pieszo albo własnym samochodem- przy korkach, ekologii to nie do końca jest logiczne. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
PS. Chyba, że te dzielnice to margines na którym miastu nie zależy i tych ludzi nie należy wpuszczać do lepszych południowych dzielnic i śródmieścia. wtedy proszę o zmianę nazwy dzielnicy na slamsy.
Dostałam odpowiedź od KZK GOP
Załączam
W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 26.02.2014 r. przesłane drogą elektroniczną w sprawie połączenia Zawodzia z Wełnowcem i Osiedlem Tysiąclecia informujemy, że wniosek został szczegółowo przeanalizowany.
KZK GOP, jako organizator publicznego transportu zbiorowego na obszarze 27 gmin aglomeracji katowickiej, prowadzi na bieżąco prace związane z dostosowywaniem przebiegu linii autobusowych i tramwajowych do uwarunkowań związanych z koniecznością efektywnego i ekonomicznego zaspokajania potrzeb przewozowych mieszkańców.
Biorąc pod uwagę przyjęte założenia strategii transportowej miasta Katowice, dotyczące systematycznego zwiększania udziału komunikacji tramwajowej w obsłudze aglomeracji, a w szczególności śródmieścia Katowic, które ściśle korespondują z przemianą funkcji spełnianych przez przestrzenie publiczne w centrum stolicy aglomeracji, przygotowane i wdrażane są rozwiązania zmierzające do osiągnięcia założonego celu.
W ramach tego rodzaju działań, analizowane są rozwiązania polegające na tworzeniu węzłów integracyjnych komunikacji autobusowej i tramwajowej, działających m.in. w rejonach pętli tramwajowych w Katowicach Zawodziu (przystanek „Zawodzie Pętla”), Brynowie (przystanek „Brynów Pętla”), Koszutce (przystanek „Pętla Słoneczna”), jak również w rejonie wielkopowierzchniowych obiektów parkingowych, m.in. przy Silesia City Center oraz Centrum Handlowym Auchan Katowice (rejon DTŚ i ul. Gliwickiej). Celem realizacji ww. założeń, stopniowo następuje reorganizacja połączeń komunikacyjnych polegająca na kierowaniu linii autobusowych do przystanków węzłowych, z jednoczesnym zabezpieczeniem możliwości przesiadek na komunikację tramwajową. Tworzenie węzłów przesiadkowych oraz stosowanie przejazdów w systemie przesiadkowym jest naturalnym procesem w systemie komunikacji miejskiej. Rozwiązanie to funkcjonuje również na Rynku w Katowicach, gdzie obecnie dokonywane są zintegrowane przesiadki pomiędzy połączeniami komunikacyjnymi: północ – południe, wschód – zachód oraz północ – wschód.
Połączenie dzielnicy Zawodzie z centrum Katowic i dalej z Osiedlem Tysiąclecia zapewniają w systemie przesiadkowym linie tramwajowe nr: 15 i 36 na przystanku „Katowice Rynek” na linie tramwajowe nr: 6 i 19, które kursują ze wspólną częstotliwością 7 minut w dzień roboczy oraz 15 minut w dni wolne od pracy, tj. soboty i niedziele. Linia autobusowa nr 70 obsługująca również dzielnicę Zawodzie zapewnia połączenie w systemie przesiadkowym z Osiedlem Tysiąclecia na przystanku autobusowym „Katowice Sokolska” na linie autobusowe nr: 6, 7, 23, 673 i 674. Linie te obsługiwane są autobusami niskopodłogowymi zarówno standardowymi, jak również pojazdami wielopojemnymi.
Wnioskowane przez Panią połączenie komunikacyjne Zawodzia z Wełnowcem zapewniają także w systemie przesiadkowym linie tramwajowe nr: 15 i 36 na przystanku „Katowice Rynek” na linie tramwajowe nr: 13 i 16, które kursują z tą samą częstotliwością, co linie tramwajowe jadące w kierunku Osiedla Tysiąclecia. Ponadto wspomniana linia autobusowa nr 70 zapewnia połączenie w systemie przesiadkowym Zawodzia z Wełnowcem na przystanku autobusowym „Katowice Sokolska” na linie autobusowe nr: 0, 30, 43, 50, 110, 133, 170, 193 i 296. Linie te również obsługiwane są autobusami niskopodłogowymi zarówno standardowymi, jak również pojazdami wielopojemnymi.
Wyniki przeprowadzonych badań na liniach tramwajowych nr: 14, 15 i 20, wskazują, iż napełnienie w dni robocze, w porannych i popołudniowych kursach oscyluje między 50% a 75% maksymalnej pojemności taboru, natomiast w dni wolne od pracy napełnienia te wahają się pomiędzy 40% a 70 % maksymalnej pojemności tramwaju.
Analiza funkcjonowania linii komunikacyjnych wskazuje, że obecna oferta przewozowa w odpowiedni sposób zabezpiecza realizację potrzeb przewozowych na trasie Katowice centrum – Zawodzie.
Proponowane przez Panią utworzenie dodatkowych połączeń komunikacyjnych pomiędzy dzielnicą Zawodzie a Osiedlem Tysiąclecia oraz pomiędzy Zawodziem a Wełnowcem nie znajdują uzasadnienia, bowiem pokrywałyby się z dobrze funkcjonującą na tych ciągach komunikacją tramwajową i autobusową oraz spowodowałyby nieuzasadniony wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej realizowanej na terenie gmin Katowice. Dodatkowe wydatki na obsługę nowych połączeń nie są przewidziane w planie finansowym Związku na rok bieżący.
Nadmieniamy również, że trwające utrudnienia na tramwajowych ciągach komunikacyjnych mają charakter czasowy i są związane z remontem infrastruktury tramwajowej.
Informujemy również, że na bieżąco prowadzone są obserwacje funkcjonowania układu komunikacyjnego miasta Katowice i w przypadku stwierdzenia potrzeby korekt, wdrażane są odpowiednie modyfikacje oferty przewozowej.
Myślę, że jednak będziemy odcięci.
Przesiadki to nie jest najlepsze rozwiązanie. Taniej wychodzą taksówki lub własne auto a chyba nie o to chodzi w "mieście ogrodów". My i nasze dzielnice to chyba małpi gaj albo rezerwat. Pozdrawiam Indian.
Edytowane przez użytkownika 19 marca 2014 14:35:00(UTC+4:00) Jerusalem, Kaliningrad, South Africa
| Powód: Nie podano