logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Katarzyna_Ef  
#1 Wysłane : 19 sierpnia 2018 16:27:04
Katarzyna_Ef

Ranga: Newbie

Grupy: Registered
Przyłączony: 2018-08-19
Polska

Szanowni Państwo!
Chciałam wyrazić swoją opinię oraz własne sugestie na temat planowanego przystanku Katowice Kokociniec. Studiuję i mieszkam na osiedlu Kokociniec, gdzie często korzystam z komunikacji miejskiej oraz kolei. W godzinach szczytu najczęściej korzystam z pociągów Kolei Śląskich (brak korków ulicznych). Niestety, stacja kolejowa Katowice Ligota znajduje się w odległości ok. 25 minut pieszo, co utrudnia korzystanie z dojazdów pociągiem. Kilka dni temu bardzo ucieszyła mnie informacja na temat planowanej stacji kolejowej na Kokocińcu - jednak moja radość zmniejszyła się, gdy zapoznałam się z dokładniejszymi planami...
Planowana stacja ma się znajdować w okolicy ulicy Szadoka i Załęskiej. Z punktu widzenia mieszkańców Kokocińca - a więc mieszkańców os. Franciszkańskiego, os. Kokociniec, os. Sadyba oraz domów jednorodzinnych zlokalizowanych pomiędzy ul. Kruczą a ul. Szojdy - lokalizacja jest bardzo niefortunna z następujących powodów:
1) Dojście na planowany przystanek, przez ul. Hadyny, zajmie prawie tyle samo czasu co dojście na stację Katowice Ligota;
2) Na niekorzyść nowego przystanku przemawia również otoczenie: droga ulicą Hadyny oraz Szadoka to droga mało uczęszczana, otoczona gęstymi zaroślami, co nie jest komfortowe. Dodatkowo miejsce to po zmroku jest pełne dzików - proszę mi uwierzyć, ale wielokrotnie przejazd samochodem ul. Hadyny jest niemożliwy, bo stado dzików przechodzi na drugą stronę jezdni;
3) Planowana stacja dedykowana jest pracownikom Euro Centrum - jednakże pracownicy Ci mają do dyspozycji położoną w odległości 10 minut spacerem stację Katowice Brynów... i sądząc po liczbie samochodów parkujących przy Centrum - nie są zainteresowani korzystaniem z transportu kolejowego. Stanowią oni mniej liczny target dla nowego przystanku niż mieszkańcy Kokocińca.
Aby nie rzucać pustych oskarżeń chciałabym również zaproponować własną koncepcję: stacja Katowice Kokociniec zlokalizowana dokładnie na Kokocińcu, czyli w okolicach ulicy Wybickiego. Jest to miejsce najkorzystniej położone dla kilku tysięcy mieszkańców Kokocińca (maksymalnie 15 minut drogi peszo). Wielokrotnie rozmawiałam ze znajomymi ze studiów, którzy również mieszkają na Kokocińcu i według nich stacja połozona w rejonie ul. Wybickiego ułatwiłaby codzienne dojazdy na zajęcia odbywające się w centrum. Dodatkowo linia ta prowadzi do Gliwic, co szczególnie ucieszyłoby uczniów, studentów i osoby pracujące, związane naukowo lub zawodowo z Gliwicami.
Mam nadzieję, że moje uwagi nie zostaną pominięte, szczególnie, że plany budowy są jeszcze bardzo odległe. Jako entuzjasta rozwoju kolei na Śląsku liczę na inwestycje planowane zgodnie z potrzebami mieszkańców Katowic.
Offline Kamil_  
#2 Wysłane : 22 sierpnia 2018 10:51:04
Kamil_

Ranga: Member

Przyłączony: 2017-01-26
Polska

Dziękuję: 2 razy
Linią kolejową znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Wybickiego nie jeżdżą obecnie żadne pociągi pasażerskie, nic nie wiem też o planach ich uruchomienia. Jazda w kierunku Katowic takim objazdem jest zbyt długa(zwłaszcza przy obecnym stanie infrastuktury, chyba że coś się zmieniło), aby kogokolwiek zachęciła do podrózy pociągiem, sens miałoby połączenie jedynie z Gliwicami. Ponadto przystanek kolejowy Katowice Brynów o którym pani pisze zostanie podczas modernizacji i dobudowy dodatkowych torów w obrębie Katowic zlikwidowany, a w zamian powstanie przystanek w okolicach autostrady A4.
Offline W. Transportu  
#3 Wysłane : 27 sierpnia 2018 08:21:59
W. Transportu

Ranga: Moderator

Grupy: WRM, Moderatorzy - Kategoria wewnętrzna
Przyłączony: 2012-11-02

Podziękowano: 15 raz (y) w 14 postu (ów)
Napisał: Katarzyna_Ef Idź do cytowanego postu.
Szanowni Państwo!
Chciałam wyrazić swoją opinię oraz własne sugestie na temat planowanego przystanku Katowice Kokociniec. Studiuję i mieszkam na osiedlu Kokociniec, gdzie często korzystam z komunikacji miejskiej oraz kolei. W godzinach szczytu najczęściej korzystam z pociągów Kolei Śląskich (brak korków ulicznych). Niestety, stacja kolejowa Katowice Ligota znajduje się w odległości ok. 25 minut pieszo, co utrudnia korzystanie z dojazdów pociągiem. Kilka dni temu bardzo ucieszyła mnie informacja na temat planowanej stacji kolejowej na Kokocińcu - jednak moja radość zmniejszyła się, gdy zapoznałam się z dokładniejszymi planami...
Planowana stacja ma się znajdować w okolicy ulicy Szadoka i Załęskiej. Z punktu widzenia mieszkańców Kokocińca - a więc mieszkańców os. Franciszkańskiego, os. Kokociniec, os. Sadyba oraz domów jednorodzinnych zlokalizowanych pomiędzy ul. Kruczą a ul. Szojdy - lokalizacja jest bardzo niefortunna z następujących powodów:
1) Dojście na planowany przystanek, przez ul. Hadyny, zajmie prawie tyle samo czasu co dojście na stację Katowice Ligota;
2) Na niekorzyść nowego przystanku przemawia również otoczenie: droga ulicą Hadyny oraz Szadoka to droga mało uczęszczana, otoczona gęstymi zaroślami, co nie jest komfortowe. Dodatkowo miejsce to po zmroku jest pełne dzików - proszę mi uwierzyć, ale wielokrotnie przejazd samochodem ul. Hadyny jest niemożliwy, bo stado dzików przechodzi na drugą stronę jezdni;
3) Planowana stacja dedykowana jest pracownikom Euro Centrum - jednakże pracownicy Ci mają do dyspozycji położoną w odległości 10 minut spacerem stację Katowice Brynów... i sądząc po liczbie samochodów parkujących przy Centrum - nie są zainteresowani korzystaniem z transportu kolejowego. Stanowią oni mniej liczny target dla nowego przystanku niż mieszkańcy Kokocińca.
Aby nie rzucać pustych oskarżeń chciałabym również zaproponować własną koncepcję: stacja Katowice Kokociniec zlokalizowana dokładnie na Kokocińcu, czyli w okolicach ulicy Wybickiego. Jest to miejsce najkorzystniej położone dla kilku tysięcy mieszkańców Kokocińca (maksymalnie 15 minut drogi peszo). Wielokrotnie rozmawiałam ze znajomymi ze studiów, którzy również mieszkają na Kokocińcu i według nich stacja połozona w rejonie ul. Wybickiego ułatwiłaby codzienne dojazdy na zajęcia odbywające się w centrum. Dodatkowo linia ta prowadzi do Gliwic, co szczególnie ucieszyłoby uczniów, studentów i osoby pracujące, związane naukowo lub zawodowo z Gliwicami.
Mam nadzieję, że moje uwagi nie zostaną pominięte, szczególnie, że plany budowy są jeszcze bardzo odległe. Jako entuzjasta rozwoju kolei na Śląsku liczę na inwestycje planowane zgodnie z potrzebami mieszkańców Katowic.

Planowana przez PKP PLK S.A. Centrum Realizacji Inwestycji modernizacja linii kolejowej E-65 na obszarze miasta Katowice obejmuje odcinek Katowice Szopienice Płd-Katowice-Katowice Piotrowice, w ramach której zakłada się lokalizację nowych przystanków osobowych w tym przystanek osobowy w rejonie ul. Szadoka. Natomiast w sąsiedztwie ul. Wybickiego przebiega linia kolejowa nr 141 łącząca stację Katowice-Ligota ze stacją Gliwice, która nie jest objęta zakresem modernizowanej linii kolejowej E-65 i na której nie jest obecnie prowadzony ruch osobowy.

Offline Katarzyna_Ef  
#4 Wysłane : 18 września 2018 13:46:48
Katarzyna_Ef

Przyłączony: 2018-08-19
Polska

Czytałam o planach uruchomienia połączeń pasażerskich na linii kolejowej nr 141 (dokonano również testowej jazdy Elfami Kolei Śląskich, co wielu mieszkańców wprawiło w osłupienie) - myślałam, że projekt dotyczy właśnie tej linii.
Czy jeżeli aktywizacja linii 141 dla ruchu pasażerskiego dojdzie do skutku - istnieje szansa na stację kolejową w rejonie ul. Wybickiego? Wielu mieszkańców liczy na dostęp do pociągu w zasięgu Kokocińca (KZK GOP zdaje się nie dostrzegać problemu gwałtownego wzrostu liczby mieszkańców Kokocińca - liczba połączeń z centrum to kpina).
Offline krzysiekp  
#5 Wysłane : 27 listopada 2020 16:45:39
krzysiekp

Przyłączony: 2020-11-27

Z przedstawionych w tym tygodniu planów PKP PLK wynika, że przetarg na przebudowę odcinka Katowice Szopienice Płd. – Katowice Piotrowice będzie ogłoszony już niedługo, bo w 2021 roku.
https://www.plk-sa.pl/fi..._2021_r._prezentacja.pdf

Czy mają Państwo wiedzę gdzie dokładnie będzie zlokalizowany przystanek Katowice Kokociniec "rejon ul. Szadoka"? Czy mają Państwo wiedzę/wizję w jaki sposób zostanie zapewnione bezpieczne dojście do przystanku z osiedla Kokociniec / osiedla Franciszkańskie?
Offline krzysiekp  
#6 Wysłane : 30 listopada 2020 13:25:41
krzysiekp

Przyłączony: 2020-11-27

Dzień dobry

W jaki sposób zostanie zapewnione bezpieczne dojście dla mieszkańców os. Kokociniec oraz os. Franciszkańskie do planowanego przystanku kolejowego "Katowice Kokociniec"? Czy UM ma jakąś wizję takiego rozwiązania?

pozdrawiam
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum