logo
Witamy Gościa! Aby wykorzystać wszystkie możliwości proszę Zaloguj albo Rejestruj.

Zgłoszenie

Icon
Error

Opcje
Idź do ostatniego postu Idź do pierwszego nieprzeczytanego
Offline Tomasz Wróżyna  
#1 Wysłane : 13 kwietnia 2011 16:07:18
Tomasz Wróżyna

Ranga: Senior Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-28
Posty: 61

PKSpol wg regulaminu nie jest czescia BIP/serwisu miasta spelniajacego wymagania ustawy o dostepie do informacji publicznej

Kiedy i czy zostanie to wyjasnione/rozwiazane?
PKSpol jako czesc systemu informacji publicznej ma sens
czy odpowiedzi udzielone tutaj sa wiażące i zgodne z uoddip?
Offline Dawid Ślusarczyk  
#2 Wysłane : 19 kwietnia 2011 08:04:24
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

Osobiście nie wydaje mi się, by traktowanie wpisów pojawiających się w ramach PKSpoł jak oficjalnego wnioskowania o udostępnienie informacji publicznej było zasadne lub chociaż potrzebne - na tą chwilę informacja publiczna może zostać udostępniona na wniosek złożony drogą korespondencji tradycyjnej, poprzez odpowiednio opisany email lub w ramach SEKAP przy wykorzystaniu bezpłatnego certyfikatu podpisu elektronicznego. Od biedy taką informację można także uzyskać w trakcie osobistej wizyty we właściwym pod względem tematyki wydziale.

Ze strony Urzędu wciągnięcie PKSpoł "do jednego worka" pod tym względem wiąże się ze sporymi utrudnieniami i uniedogodnieniami - przede wszystkim dlatego, że każdy wniosek trzeba by przekształcać z formy cyfrowej w rzeczywistą i odwrotnie za każdym razem, gdy wystosowana zostanie odpowiedź. Trudno też oczekiwać, że dodatkowe obowiązki wynikające z konieczności bieżącego śledzenia dyskusji przez wszystkie potencjalnie zainteresowane jednostki UM nie spowodują przeciążenia urzędników i odciągnięcia ich od pozostałych zadań. Dodatkowo nie sądzę, by na PKSPoł, która niebawem osiągnie spore rozmiary, możliwe będzie dotrzymywanie urzędowo zagwarantowanych terminów udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie utworzenie PKSpoł, przez którą uzyskanie informacji publicznej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione w sporym stopniu upośledza działanie platformy.

Zamiast dublowania się tych narzędzi komunikacji, widziałbym je bardziej jako uzupełniające się wzajemnie moduły, dlatego też chciałbym by ze strony UM pojawił się wpis mówiący nie tylko o przeznaczeniu PKSpol ale też i oczekiwaniach wobec tego narzędzia oraz docelowym jego przeznaczeniu.

W zasadzie to chciałbym zainicjować dyskusję na temat polityki informacyjnej miasta. Chodzi mi zarówno o kwestie organizowania konsultacji społecznych i zorganizowania dwukierunkowej komunikacji pomiędzy mieszkańcami a magistratem, w szczególności sposobu konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy decyzji o strategicznym znaczeniu dla danej dzielnicy i starań Urzędu Miasta Katowice o dotarcie z takimi informacjami do różnych grup społecznych w każdej z dzielnic, oraz promocji współczesnych form komunikacji i popularyzacji takiej formy docierania do urzędu.

Problem z docieraniem informacji do mieszkańców (także do urzędu!) jest ogromny. Częściowo może zostać rozwiązany przez dobrze zaplanowany i prowadzony serwis informacyjny (strona www UM Katowice) ale nie zmienia to faktu, że ogromna część ogłoszeń trafia na tablicę ogłoszeń w UM "gdyż powszechnie przyjęło się tam je zamieszczać" nawet jeśli wśród mieszkańców powszechnie nie przyjęło się, by tam ich szukać, co też swoją drogą nie jest możliwe na co dzień. Pamiętajmy też, że Internet i uzyskany za jego sprawą dostęp do informacji przez całą dobę nie może być rozwiązaniem sporej części problemów związanych z obiegiem informacji w mieście.
Offline Admin (Wydział Promocji)  
#3 Wysłane : 19 kwietnia 2011 10:54:06
Admin (Wydział Promocji)

Ranga: Administrator

Grupy: Registered, Administrators
Przyłączony: 2011-02-10
Posty: 139

Do udzielania informacji w oparciu o wymienioną ustawę przeznaczony jest BIP, SEKAP oraz tradycyjna droga korespondencyjna. PKS służy do mniej sformalizowanej wymiany opinii i konsultowania z mieszkańcami zachodzących w Katowicach zmian oraz planów Urzędu Miasta. Forum nie działa więc w oparciu o ustawę o dostępie do informacji publicznej i nie zostanie włączone do wspomnianego systemu.

Odpowiadając na poruszoną przez Pana Dawida kwestię konsultacji społecznych i wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami i magistratem:

W związku z realizacją projektu Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej wraz z wdrożeniem usprawnień zarządczych w Urzędzie Miasta Katowice zrealizowane zostanie wdrożenie procedury konsultacji społecznych, w ramach którego przeprowadzony zostanie audyt organizacji oraz opracowanie i wdrożenie procedury konsultacji społecznych.

Proces opracowania i wdrożenia procedury będzie zrealizowany przez zewnętrzny zespół ekspercki przy jednoczesnym zaangażowaniu pracowników Urzędu
Offline Dawid Ślusarczyk  
#4 Wysłane : 19 kwietnia 2011 11:22:00
Dawid Ślusarczyk

Ranga: Platinum Boarder

Grupy: Registered
Przyłączony: 2011-03-29
Posty: 503
Polska
Lokalizacja: Dąbrówka Mała

^^ Czy możliwe jest, by w proces opracowania w/w procedur zaangażowała się osoba prywatna lub nieformalna grupa inicjatywna?
Offline Admin (Wydział Promocji)  
#5 Wysłane : 19 kwietnia 2011 12:12:57
Admin (Wydział Promocji)

Ranga: Administrator

Grupy: Registered, Administrators
Przyłączony: 2011-02-10
Posty: 139

Dawid Ślusarczyk napisał:
Cytat:
^^ Czy możliwe jest, by w proces opracowania w/w procedur zaangażowała się osoba prywatna lub nieformalna grupa inicjatywna?


To będzie zależało od zewnętrznej firmy, która będzie realizowała projekt.
Użytkownicy przeglądający ten temat
Guest
Skok do forum  
Nie możesz tworzyć nowych tematów w tym forum.
Nie możesz odpowiadać na tematy w tym forum.
Nie możesz usuwać swoich postów w tym forum.
Nie możesz edytować swoich postów w tym forum.
Nie możesz tworzyć ankiet w tym forum.
Nie możesz głosować w ankietach w tym forum.